07.02.2018 - N3620142 - Viedeň - 00 UTC

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
oldo
Krmič / Lovič
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 23. Marca 2014, 12:58
Bydlisko: Vesele pri Piestanoch
Kontaktovať užívateľa:

07.02.2018 - N3620142 - Viedeň - 00 UTC

Príspevok od užívateľa oldo » 30. Marca 2018, 20:54

Typ sondy: RS41-SG
HW: N3620142
Frekvencia: 403.500 MHz
Miesto vypustenia: Viedeň
Dátum a čas štartu: 07.02.2018 00:25 SEČ
Dátum a čas dopadu: 07.02.2018 02:46 SEČ
Dátum a čas nálezu: 07.02.2018 16:25 SEČ
Miesto nálezu: pri obci Prašník
LAT: 48.6722639
LON: 17.6327350

Tento odlov bol zaujímavý. Najprv vyzeral, že bude beznádejný, že sonda bude nedostupná. Nakoniec to dopadlo lepšie než som čakal. Pre mňa to bol zaujímavý výlet aj z pohľadu meteorológie.
Sonda dopadla v noci a ráno začalo snežiť. Padlo okolo 3mm zrážok. Doma som v nadmorskej výške 160mnm. U nás to bol skôr dážď so snehom, aj tých pár vločiek čo padlo, sa roztopili. Pozrel som kam padla sonda. No nebola ďaleko od cesty a navyše padla do nadmorskej výšky okolo 270m, čiže o 100m vyššie než som ja. Podľa teplotného gradientu malo byť v mieste dopadu sondy o 0.9°C menej. Čiže keď u nás bol +0.4°C a padal dážď so snehom, v okolí sondy mohlo čisto snežiť. Tak som si to chcel overiť. K dobru bolo aj to, že bolo úplné bezvetrie.
Obr01.jpg
Prehľadová mapka letu sondy

Hneď po práci sme vyrazili, s manželkou a synom. Na vianoce dostal terénne auto na diaľkové ovládanie a chcel ho vyskúšať na snehu, čo u nás nebolo možné. A proste sa vyblbnúť na snehu, tento rok ho bolo málo.
Po ceste u nás po snehu ani stopy, ale ako sme postupne stúpali vyššie, tak sa zrazu začal sneh objavovať. Nad 240 m to už bola súvislá vrstva. V mieste dopadu sondy to bola úplne iná krajina. Všetko biele a na zemi asi 3 cm snehu. A prekvapivo bol ten sneh suchý, žiadna brečka. Takže fyzika nesklamala. Teplotný gradient so stúpajúcou výškou sedel.
Prišli sme do určenej lokality. Padák som hneď zbadal už z diaľky vysoko na strome. Takže prvý problém. Sonda sa trafila do úzkeho pásu stromov. Ako som neskôr zistil, tie stromy boli na súkromnom oplotenom pozemku. Tak som sa najprv autom previezol severne od tých domov, čo sú vidieť na mapke.
Obr02.jpg
Detail lokality dopadu

No tadiaľ sa k sonde dostať nedalo. Keď som sa vracal na križovatku, zbadal som vonku chlapa. Mal možno niečo cez 30 rokov. Tak som sa zastavil a vybehol za ním porozprávať. Samozrejme som mu musel najprv vysvetliť celú problematiku okolo sondy. Ukázal som mu červený padák na strome. Tváril sa že chápe, ale evidentne nechápal. Bol to taký čisto sedliacky typ, každé oko pozeralo inde a podobne to mal so zubami. No. Po chvíli som vysvetľovanie vzdal a snažil sa dozvedieť, že ako sa k tej sonde dostanem. Dal mi nepriamo najavo, že cez ich pozemok to nepôjde. Takže to vyzeralo dosť beznádejne. Ale povedal, že hore za tými stromami je lúka, kde sa v lete pasie dobytok. Je to oplotené elektrickým ohradníkom. Že nech skúsim tade. Ale že ich plot končí až za tými stromami. Navyše tie stromy sú v kopci a je to tam nepriechodzie, proste džungľa. No nič.
Keďže sme tam už boli, vytipoval som si kúsok ďalej miesto, ktoré bolo ešte o čosi vyššie. Asi 320 mnm. Tam som sa chcel odstaviť na poli a posánkovať sa a podobne. Našťastie v lokalite bol dobrý mobilný signál, tak som si miesto dopadu obzrel na mape na internete. Potiahol som autom ďalej, kde to vyzeralo, že by som sa na tú lúku mohol dostať. Aj tak bolo. Síce tam bol 2 m vysoký strmý kopec aby som sa dostal na tú lúku a parádne to šmýkalo, ale podarilo sa. Na manželku a syna to bolo moc, tak ostali v aute. Ohradník pod napätím nebol, na čo aj teraz v zime. Tak som sa od radosti rozbehol smerom k sonde krížom cez lúku. Bolo to asi 250 m.
Obr03.jpg
Lúka smerom k sonde, vzadu na stromoch je sonda
Obr04.jpg
Postupne sa blížim k stromom

Samozrejme nikde ani živej duše. V duchu som si chystal výhovorku a vysvetlenie čo tam robím.
Prišiel som teda k tým stromom z druhej strany. No ten chlap mal pravdu. Za ohradníkom to bolo úplne nepriechodzie.
Obr05.jpg
A tu je padák, pekne vysoko
Obr06.jpg
Detail ako to tam vyzeralo, stál som niekoľko metrov ďalej

Mal som so sebou ďalekohľad, tak som si obzeral padák a snažil sa lokalizovať lanko a podľa neho sondu. Stál som od ohradníka takých 6m ďaleko aby som mal lepší rozhľad. V tom snehu bolo dosť obtiažne hľadať bielu sondu. Po chvíli som si všimol, že lanko ide zo stromu dole, tiahne sa po tých kríkoch smerom ku mne, nakoniec prechádza cez ohradník a končí pod snehom.
Obr07.jpg
Tu je vidieť lanko ako smeruje ku mne

Ou. Tak že by sonda dopadla ešte pred ohradníkom ? Potom mi došlo, že vlastne sonda priletela od tej lúky. Tak som sa začal rozhliadať okolo seba a skoro som odpadol. Stál som pol metra od sondy :)
Takmer som na ňu stupil. Samozrejme sonda vidieť nebola, iba taký malý kopček v tom snehu, ale mal obdĺžnikový tvar a rozmer sondy. Tak čo iné by to bolo. Chcel som to teda odfotiť a naraz som zistil, že mobil ostal v aute. Sakra. Nechal som ho tam nabíjať. Takže otočka nazad do auta pre mobil. Aspoň som manželke vysvetlil situáciu a že sa ešte musím vrátiť.
Takže som sa vrátil po svojich stopách k sonde. Vidieť to na foto:
Obr08.jpg
Aha, sonda vedľa mňa, skoro som ju zastupil
Obr09.jpg
Po odhrabaní
Obr10.jpg
Sonda

Takže sondu som zbalil, a začal ťahať za lanko. Nepredpokladal som, že padák takto dostanem dole, ale že teda aspoň keby som ho dokázal zhodiť dolu. Nech tam tak nesvieti. Ale nech som ťahal ako som chcel, aj som ťahal a povoľoval a nič. Padák tam bol zakliesnený. Postupne sa mi ho podarilo spustiť tak o 2 m dole, ale nakoniec lanko povolilo a bolo. Nevadí. Ten farmár o ňom vie, môže sa kochať :)
Obr11.jpg
Padák trochu klesol, ale nakoniec tam ostal
Obr12.jpg
Nie je to dobre vidieť, ale má to asi 2 metre a je to strmé

Vrátil som sa teda nazad k autu, už mi prechádzky aj stačilo. Ale keď som sľúbil synovi, že sa pohráme na snehu, tak som sa musel obetovať.
Potiahli sme ešte asi 2 km ďalej na najvyššie miesto danej lokality. Bolo to asi 340mnm. Tam to so snehom vyzeralo ešte lepšie. Asi 4 cm čistého snehu a pod snehom zamrznutá zem. Je to vidieť aj na foto, že po odhrabaní snehu to bolo úplne suché, resp. zamrznuté.
Postavil sa snehuliak, cesta pre auto aj s mostom. Blbli sme tam až do tmy. Naparádu.
Obr13.jpg
Blbnutie na snehu, snehuliak, syn a most
Obr14.jpg
Tu aj s autíčkom (tie svetlá som mu tam musel dorobiť aby videl aj po tme:)
Obr15.jpg
Most sa mu evidentne páčil
Obr16.jpg
Autíčko

Napísať odpoveď