28.03.2018 - M0823278 - Prostějov - 00 UTC

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
oldo
Krmič / Lovič
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 23. Marca 2014, 12:58
Bydlisko: Vesele pri Piestanoch
Kontaktovať užívateľa:

28.03.2018 - M0823278 - Prostějov - 00 UTC

Príspevok od užívateľa oldo » 30. Marca 2018, 20:59

Typ sondy: RS92-SGPL
HW: M0823278
Frekvencia: 402.100 MHz
Miesto vypustenia: Prostějov
Dátum a čas štartu: 28.03.2018 01:15 SELČ
Dátum a čas dopadu: 28.03.2018 03:29 SELČ
Dátum a čas nálezu: 29.03.2018 14:15 SELČ
Miesto nálezu: za obcou Drietoma
LAT: 48.9081881
LON: 17.9508858

Sondu som sledoval na nočnej zmene cez tracker. Padala pomalšie, nejakých 8 m/s, takže bolo jasné, že bude treba na zemi aj dosť latexu. Bolo to síce mimo môjho revíru, ale mal som o ňu záujem. Počasie malo byť fajn, konečne teplejšie, navyše je teraz už dosť sucho, takže chcel som sa vyvetrať. Lákadlom bola aj dobrá dostupnosť, hneď pri ceste. Marek om4amc z Trenčína mi dal povolenie na odlov, tak som na druhý deň išiel po ňu. Jemu ostala obedná sonda z Prostějova.
Po príchode na miesto som sondu hneď nevidel, pole bolo síce prehľadné, rástla tam nejaká ozimina, a bola ešte malá. Lenže bolo tam veľa bordelu, samé biele blbosti. Takže bolo treba sa poprechádzať, čo bolo fajn. Sonda sa nakoniec našla veľmi jednoducho, proste jedna z tých bielych smetí bola sonda. Postarala sa o to manželka, chcela si sondu nájsť a odloviť sama. Ja som nakoniec k sonde ani nešiel, len som to sledoval z kraja poľa ďalekohľadom a fotil.
Sonda priletela od západu. Tesne minula vedenie 400kV. Stačilo pár desiatok metrov a zostala by tam zavesená. Balón praskol zaujímavo, chýbala mu jedna strana. Žiadne drobné kusy resp. útržky na ňom neboli. Len proste odletela asi tretina, vyzeralo to ako veľká diera na boku. To zrejme aj spôsobila pomalší pád.
V tú noc ešte pekne mrzlo, okolo -4°C, tak si sonda ešte raz pomrzla. Muselo tam aj pršať, lebo v tom latexe bolo plno vody, zrovna sa tak pri dopade otočil, že tá diera bola hore. Musel sa vyliať. Sranda.

Po ceste domov sme sa ešte zastavili hneď vo vedľajšej dedine Kostolná-Záriečie, kde vyviera zo zeme minerálka. Má dobrú chuť a je aj veľmi jemne perlivá. Je to hneď pri hlavnej ceste pred Drietomou, je tam parkovisko.

Obr01.jpg
Posledná časť letu sondy
Obr02.jpg
Mapka dopadu
Obr03.jpg
Ja som čakal pri aute, manželka išla pre sondu sama. Chcela si to vyskúšať
Obr04.jpg
Takto to tam na ňu čakalo
Obr05.jpg
Sonda
Obr06.jpg
Detail sondy, neporušná
Obr07.jpg
Veľký zvyšok latexu
Obr08.jpg
Ja som ho pri aute skúšal vo vetre, pekný čistý rez, žiadne franforce
Obr09.jpg
Ešte zopár pokusov vo vetre
Obr10.jpg
Obr11.jpg
A aj so sondou

Napísať odpoveď