08.04.2018 - 00UTC - N3230521 - Praha Libuš

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
Pazar
Lovič
Príspevky: 2021
Dátum registrácie: 16. Februára 2012, 07:42
Bydlisko: Praha

08.04.2018 - 00UTC - N3230521 - Praha Libuš

Príspevok od užívateľa Pazar » 8. Apríla 2018, 19:56

07.04.2018 - 00UTC - N3230521 - Praha Libuš
Typ sondy: RS41-SG
HW: N3230521
Frekvence: 401.100 MHz
Místo vypuštění: Praha Libuš
Čas vypuštění: 08.04.2018 01:15 SLEČ
Čas nálezu: 08.04.2018 cca 06:45 SLEČ
Místo nálezu: lesík nad Lesním divadlem - sídliště Novodvorská, Praha 4 50.02634N 14.43840E

Jak už bylo někým napsáno, nejsem klasický sonder a lovič radiosond a ani se jím necítím.
Převážně sleduji sondy z ČHMÚ na profi systému na Libuši a na mém amatérském doma, zejména o víkendech.
Skutečným sonderem se stávám při svém pobytu na chalupě, kdy se snažím lovit v blízkosti spadlé Ambergy.
Systémy, které mám k dispozici a chybějící mobilní internet, mi prakticky nedovolují krmit sonderské weby.
Ty využívám hlavně pro sledování libušských sond mimo mého dosahu a jejich některé grafické výstupy.

Jako každý víkend jsem i tentokrát sledoval půlnoční termín ze soboty na neděli 8.4. Následující fotogalerie
začíná informací o mém domácím minimalistickém vybavení, které vzniklo jako kombinace profesionálních
komponent, HW a SW pomoci od spřátelených sonderů a mé trochy pracovních zkušeností s vf technologiemi.

Obci sonderské chci tímto také sdělit, že tato RS41 je naší první získanou sondou v kompletním a funkčním stavu.
Za ty více než 4 měsíce používání RS41 nebyl vyřazen jediný kus, který by neletěl. Jen jedna vyteklá baterie byla
nahrazená náhradní a tak také odletěla. Před DOD jsem si vyprosil od ochotných sonderů pár poškozených RS41,
abychom mohli našim hostům něco hmatatelně ukázat, nová, ještě neletěná, by to nemusela přežít. Čili je to
vlastně velmi vzácný skalp, nejen pro mne, ale i pro aerologické oddělení a vlastně i ČHMÚ. :D

Další komentáře se pokusím umístit u jednotlivých ilustrací.

.
00.jpg
Doma mám na střeše nízkého paneláčku bílou tyč pro všesměrový příjem a yaginu stacionárně namířenou na Amberg. Obě jsou připojeny přes SAW filtr a nějaký předzesilovač. Plnírna na Libuši je bohužel schována za nejvyšší panelák v okolí. V sonderském koutku je Icom R5 připojen na menší starší NB, instalovaný venkovní GPS modul již není v současnosti s RS41 využíván.
01.jpg
3 sledovací fáze SondeMonitoru. Horní, jen detekce akustického signálu, ještě když je RS41 připravována v GroundChecku RI41. Střední část ilustruje příjem, kdy je sonda na kontrolním stojanu venku a kontrolně synchronizuje GPS, s typickou vzdáleností 1633 m. Spodní stav po načtení kalibrace a vše je připraveno k měření. Za povšimnutí stojí ukazatele času, jak si někteří operátoři dělají rezervu pro řešení případného problému.
02.jpg
Standardní situace. Balon na záběru věžní kamery už vykukuje z plnírny a v průběhu startovní minuty začne SondeMonitor vyhodnocovat letová data. Za další minutu jsem už obvykle v posteli.
03.jpg
Brzy ráno vypínám SondeMonitor, aby se nepomíchala přijatá noční data s následnými ranními. Tentokrát se ale z přijímače neozýval klasický šum, ale typické "hekání" žijící sondy. V prvním okamžiku jsem si řekl, sondážník se o hodinu spletl a už připravuje ranní na let. Když jsem ale zaznamenával screenshot výšky, všiml jsem si, že SN je stále stejný a Sonde finder ukazuje na druhou stranu a blíž. POZOR, půlnoční ještě hraje a může ohrozit ranní měření.
04.jpg
Detaily z pozice v SondeMonitoru potvrdily, že sonda je asi oběšenec a je ho vhodné včas umlčet. Že to není žádná chyba potvrdily i další prameny z jiných webů. Vypnul a odpojil jsem Icom od NB, naplnil ho bateriemi, připojil k yagině a urychleně vyrazil. Těch pár set metrů ani nestálo za to, vyjíždět autem. Jen mne znepokojovalo, že yagina bez zesilovače u okna ve směru sondy poskytovala jen šum.
05.jpg
Až v polovině cesty, u benzínky OMV, se ozval známý zvuk a já si potvrdil, že ještě nebyla sonda někým ulovena a zneškodněna. Ani jsem nevnímal nějaké GPS souřadnice, místo znám léta z procházek s dětmi, vnuky a v poslední době ze seniorských vycházek. Přijímač jsem odlaďoval, šermoval yaginou a stejně po paměti mířil k předpokládanému místu. Problém byl spíše v tom, že jsem hledal vysokého oběšence, ale musel koukat na roští pod nohama. Proto jsem sondu zpozoroval na zemi na listí poměrně snadno. O pár metrů dále se na šňůrce houpaly asi v metrové výšce odvíječ a hrdlo balonu.
06.jpg
Šňůrka spojovala své oba konce přes vrcholky několika vysokých sousedních stromů. Nechtělo se mi obtížně trhat šňůrku bez nástrojů, tak jsem odpojil závěsnou tyčku od sondy a tahal jí za odvíječ dolů. Šlo to kupodivu ztuha a nakonec na posledním vrcholku se tyčka zasekla a skončilo to přetržením šňůrky. No nic, vše jsem sbalil, sondu vypnul a pospíchal zpět domů, abych znovu zprovoznil systém na ranní termín a na to mi i vyšlo slunce.
07.jpg
Celková dokumentace už doma na stole. Podle stylu zavázání balonu jsem poznal, že sloužil operátor Tonda. Po zapnutí sonda normálně hrála, ale kompletní otestování provedu až v pondělí na systému MW41.
08.jpg
Až během dopoledne jsem dodatečně zdokumentoval data na mapách. Přímá vzdálenost 651 metrů se pěší trasou natáhla jen na asi 702 m.
09.JPG
Vysvětlila se i absence příjmu doma za oknem. Anténa na střeše se zesilovačem měla díky přece jen vyšší nadmořské výšce téměř optické spojení s na zemi ležící sondou, protože využila úzké škvíry mezi stínícími vysokými paneláky.
10.jpg
Ještě než jsem vyrazil, tak jsem si připomněl místní poměry v místě poblíž dopadu na mapě Street View, realita nebyla pochopitelně tak zelená, ale spíše předjarně hnědá.
11.JPG
Při vstupu do cílového cípu lesíka jsem z dálky zpozoroval něco divného, zelený pytlík na větvi poblíž očekávaného místa nálezu. Na chvilku jsem zauvažoval, že už někdo z pražských sonderů sondu našel, označil si jí a schován bude sledovat mé počínání. Nebylo to tak a celkem jsem se nakonec divil, že se nikdo další a hlavně již dříve neobjevil. Možná je ale odradila moje abnormální blízkost?
12.jpg
Za pozornost možná stojí i abnormální výstupy ze SondeTrackeru. Na grafech je vidět čas startu, dopadu, vypnutí sondy a protože byla data i po dopadu dostatečně kvalitní, profily zaznamenaly celou dobu příjmu, včetně stabilní výšky a vertikální rychlosti po dopadu.

Užívateľov profilový obrázok
Zaky
Príspevky: 379
Dátum registrácie: 23. Septembra 2012, 15:05
Bydlisko: Praha Kobylisy JO70FD, dále Praha Chodov a Kostelec nad Černými lesy

Re: 08.04.2018 - 00UTC - N3230521 - Praha Libuš

Príspevok od užívateľa Zaky » 8. Apríla 2018, 21:40

Gratuluji k úspěšnému odlovu. Trhání šňůrky bez nástrojů není nijak obtížné, již několikrát (naposledy dnes) jsem šňůrku trhal pomocí zcela neostrého klíče od Citroenu. Aby to šlo lépe, rozdělím si šňůrku na dva prameny, to už je pevnost docela malá. Další varianta je namotat šňůrku na dva klacky a trhnout. Jen je potřeba nezkoušet trhat celý svazek najednou jen prsty, to hrozí pořezání. Pokud je potřeba trhat jen prsty opravdu úplně bez nástrojů, tak je lepší svazek rozdělit na 3 nebo 4 díly, to už jde přetrhnout skoro samo.

Užívateľov profilový obrázok
Pazar
Lovič
Príspevky: 2021
Dátum registrácie: 16. Februára 2012, 07:42
Bydlisko: Praha

Re: 08.04.2018 - 00UTC - N3230521 - Praha Libuš

Príspevok od užívateľa Pazar » 9. Apríla 2018, 21:27

Jak jsem slíbil, udělal jsem dnes kompletní test funkčnosti této sondy na systému MW41.
Ten nedovoluje přeskakovat některé předstartovní operace, jako to je možné u MW32.
Proto hned na začátku dostávají baterie zabrat při rozpalování čidel až na teplotu 150°C, aby se
dekontaminovala od škodlivin ochranné atmosféry ve skladovacím a transportním pouzdře.
Přestože tato sonda byla aktivována již 7.4., asi v čase 22:36 UTC a vypnutá až za téměř 5 hodin,
na začátku tohoto testu byla indikována kapacita baterií na 376 minut, čili na dalších 6 a 1/4 hod..
.
80.jpg
Proces preparace byl zahájen, včetně opětovného naladění, dekontaminace čidel a zjištění oprav T a U.
80.jpg (41.72 KiB) 1320 zobrazení
81.jpg
Ne úplně čisté spektrum přijímače si vyžádalo potvrzení pracovní frekvence vysílače sondy
81.jpg (54.33 KiB) 1320 zobrazení
82.jpg
Proběhla kontrola čidla teploty, dekontaminace, ochlazení, kontrola čidla vlhkosti a přenos kalibrace.
83.jpg
Vzápětí se začaly kreslit profily teploty a vlhkosti v interiéru a následně po vynesení i exteriérová data.
Nejdůležitější je zobrazení hlášení "Ready to release"
84.jpg
Okno GPS and Telemetry si normálně operátor nezobrazuje, pro tento test jsem to považoval za důležité
85.jpg
Po pár minutách tedy byla zkontrolovaná sonda vypnuta, aby se zbytečně nevybíjely její baterie
86.jpg
Křestní list o provozu každé sondy se uloží do souboru, kde jsou asi nejzajímavější malé hodnoty oprav T a U
86.jpg (79.06 KiB) 1320 zobrazení
87.jpg
I těch pár provozních minut zaznamenal systém kryo díky příjmu ze systému Zakyho, který funguje na libušské věži
Ještě přidám odpověď na komentář Zakyho, na téma trhání šňůrky u RS41. Já jí ani nechtěl přetrhnout.
Jen jsem doufal, že když odpojím závěsnou tyčku od pouzdra sondy, taháním za odvíječ ze stromů
stáhnu celou šňůrku i s tyčkou. Byl to jako tahání jehly z látky nití za ouško, což se v látce také vždy
nepovede. A nepovedlo se to bohužel ani v tomto případě. Zda se zacuchala šňůrka za větvičky, nebo
kolem výstupků zacvakávacího konce tyčky, to se na tu dálku (výšku) nedalo poznat. No nic, takových
kompletních nepoužitých odvíječů máme podstatně víc, než potřebuje tato "první libušská vlaštovka".

Užívateľov profilový obrázok
Miro
Lovič
Príspevky: 1105
Dátum registrácie: 28. Októbra 2011, 09:11
Bydlisko: Senica SK
Kontaktovať užívateľa:

Re: 08.04.2018 - 00UTC - N3230521 - Praha Libuš

Príspevok od užívateľa Miro » 10. Apríla 2018, 09:48

Takže malé padáky aj na RS41 a budeme ich vracať a znova púštat. :) Však na čo komu bude veľa sond. Pár kúskov do vitrínky a ostatné aj tak idú do krabíc a šuplíkov. :D

Užívateľov profilový obrázok
Pazar
Lovič
Príspevky: 2021
Dátum registrácie: 16. Februára 2012, 07:42
Bydlisko: Praha

Re: 08.04.2018 - 00UTC - N3230521 - Praha Libuš

Príspevok od užívateľa Pazar » 10. Apríla 2018, 12:04

Nápad dobrý, ale ani padáček, ani měkký dopad, ani ochota sonderů, nám nezajistí patřičné ISO pro opakované použití. :-(
Asi ani sondážníci by nebyli moc nadšeni povinností používat padáčky u RS41, případně pokaždé padáček ládovat do balonu, aby se nezhoršil komfort a spolehlivost vypuštění při silném větru.

Napísať odpoveď