05.04.2018 - N3620397 - Viedeň - 00 UTC

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
oldo
Krmič / Lovič
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 23. Marca 2014, 12:58
Bydlisko: Vesele pri Piestanoch
Kontaktovať užívateľa:

05.04.2018 - N3620397 - Viedeň - 00 UTC

Príspevok od užívateľa oldo » 15. Mája 2018, 11:36

Typ sondy: RS41-SG
HW: N3620397
Frekvencia: 403.500 MHz
Miesto vypustenia: Viedeň
Dátum a čas štartu: 05.04.2018 01:25 SELČ
Dátum a čas dopadu: 05.04.2018 04:15 SELČ
Dátum a čas nálezu: 05.04.2018 16:13 SELČ
Miesto nálezu: za Novým Mestom nad Váhom
LAT: 48.817190
LON: 17.908748

Keď sonda dopadla som spal. Až ráno som si pozrel tracker a videl som, že sa pekne trafila. Lokalita vyzerala byť v pohode dostupná. Okolo kanála Váhu sú porobené cesty, takže ma to lákalo. Data v trackeri neboli až po zem, sonda padákovala tak na 80%, takže teoreticky mohla preletieť aj diaľnicu, prípadne na nej skončiť. No bol som zvedavý, potreboval som sa aj vyvetrať, navyše neďaleko padla Viedenská sonda nad Kálnicou, takže aj tam by som sa mohol vybehnúť pozrieť. A dokonca obedná Viedeň teoreticky mohla zaletieť až k Novému mestu. Na tú čakal Miro, vytýčil si oblasť odlovu max po Myjavu, takže ak by veľmi dobre padákovala, tak by som pozrel aj tú.
Vyrazil som s manželkou a synom. Rozhodol som sa od Piešťan ísť po diaľnici a po ceste sa poobzerať z diaľnice po poli. Keď sme sa blížili k miestu, manželke som ukázal lokalitu, kde má sledovať červený padák. Spomalil som na 90 km/h. Všade boli zelené polia, buď ozimina, alebo tráva a podobne. Vyzeralo to dobre. No lenže sonda si vybrala jediné miesto, kde bola hlina a zrovna presne v tento deň prišla táto časť na rad na prípravu na jar. Po poli jazdil traktor a rozrábal ho. Sakra. Samozrejme po sonde ani stopy. Zákon schválnosti zafungoval úplne dokonale. Sonda v noci dopadla a pár hodín na to si zmysleli zrovna toto pole rozrobiť. Sila.

Obr01.jpg
Mapa letu sondy

No nič. Potiahol som až do Trenčína, kde bol najbližší zjazd z dialnice. Odtiaľ som prešiel na starú cestu nazad smer Nové Mesto. Už doma som si trasu vytipoval. Cez diaľnicu bol most a dalo sa prísť až pekne blízko k sonde. Zastavil som sa hore na moste nad diaľnicu a s ďalekohľadom prehľadal celé pole aj okolie diaľnice. Po padáku ani stopy. Traktor zatiaľ veselo brázdil po poli súbežne s Váhom od tej cesty s mostom až k diaľnici. Dosť veľký kus. Takže podľa všetkého ju má traktorista. Zrovna v tom čase traktor išiel na koniec poľa, kde sa mal otočiť a ísť nazad. Chcel som sa ho ísť spýtať, či sondu našiel, ale kým mal prísť nazad k ceste, tak som mal dobrých 10 minút čas. Tak som zvýšil zväčšenie na ďalekohľade na max (môžem ho meniť 8-20x) a ešte raz pozrieť detailne rôzne zákutia. Potom som si všimol pod elektrickým stĺpom v skruži dačo červené. Bolo to dosť ďaleko, nevedel som to rozlíšiť čo to je, ale dávalo to nádej. Mohla to byť červená značka napr od spreja.
Takže keď sa traktor priblížil, potiahol som autom k nemu a vybehol za ním. Ukázal som mu, že niečo potrebujem, tak zastavil. Zakričal mi, že ide zacúvať na kraj, že ide dosypať dačo. Tak som sa ho hneď spýtal, či nenašiel taký dvojmetrový červený igelitový padák a ešte dačo biele gumové a krabičku. No že nič nevidel, ale že je tam len asi 2 hodiny a začal z ľavej strany, teda od Váhu. Že to ani neni jeho revír, on tam len zaskakuje. Ale že to celé pole obrábal iný traktorista od rána. Že ten je už preč. Prvý to rozrábal nahrubo a tento to robí na jemno a hnojí. Zaujímavé. Tak som sa ho zo zvedavosti opýtal, že čo by robil, aký má zvyk, keby nájde veľký červený igelit na poli. Či ho zobere do traktora alebo čo s ním spraví. A on že nebral by ho do traktora, ale že oni taký väčší bordel dajú niekde nakraj aby nezavadzal.
No paráda. Takže to červené v skruži fakt môže byť sonda. Tak som mu povedal, že teda potiahnem autom tam ďalej čo najbližšie k sonde a že sa prebehnem po poli. Aby vedel, že čo mu tam behám. On že keby mal o 10 rokov menej, tak to prebehne krížom :) Bol to taký starší pánko, pohoďák, sme fajn pokecali, som mu len tak stručne popísal čo to tam padlo. Presunul som sa teda na najbližšie miesto k sonde (cca 250m), zobral ďalekohľad a rozbehol sa k sonde. No lenže ako programátor moja kondička je veľmi biedna. Po 200m som myslel že odpadnem. Zastavil som sa a pozrel ďalekohľadom čo to je. No bolo to dačo červené, ale stále som nevedel identifikovať či je to naozaj padák. Zvyšných 50m som išiel už krokom :) Nakoniec to fakt bol padák, pekne zmotaný v skruži, vedľa neho celé lanko a aj sonda. Sranda. Inak v tej skruži bol nivelačný bod. Takže predchádzajúci traktorista ho našiel niekde na poli, zmotal a odniesol do skruže. Keď som detailnejšie obzrel padák, bol preseknutý. Taký zubaté stopy. Je evidentné, že ho zachytil s traktorom. Zaujímavé. Myslel som, že ho zbalil už keď ho zbadal pred traktorom. Ale vyzerá to, že ho zachytil. Ak začal z pravej strany od diaľnice, tak padák bol prvý na rane. Ťažko povedať čo robil, ale lanká poškodené neboli. A ani sonda, tá musela byť ďaleko od padáka. No nič. Každopádne som to chcel nafotiť, keď som zistil, že zasa som zabudol mobil v aute. Kruci, to sa mi stáva akosi pravidelne :) Takže zasa beh k autu, zasa som neprebehol celú trasu naraz, potom zobrať mobil a zasa nazad. A to už som behom zvládol len asi polku cesty. Pofotil a posledný krát som išiel už iba rýchlejším krokom. Ktovie čo si myslel ten traktorista, sa musel smiať.
Je fakt že beh po čerstvo rozrobenej sypkej hline je o dosť náročnejší než beh po ceste. Ale aj tak. Tých 250m som mohol dať.
Takže presnú polohu dopadu nemám, ale určite to nebolo moc ďaleko od tej skruže.
Po tomto odlove sme sa rozhodli ísť pozrieť na nedávnu viedeň do Kálnice.

Obr02.jpg
Prehľadová mapka miesta dopadu a odlovu
Obr03.jpg
Pohľad na miesto, kde by mala byť sonda, v pozadí diaľnica
Obr04.jpg
Tu je sonda, pekne odložená
Obr05.jpg
Takto ju tam naukladal zrejme traktorista
Obr06.jpg
Zostava
Obr07.jpg
Padák musel traktorista zachytiť, vidieť to podľa zubatých zárezov v igelite
Obr08.jpg
Po uprataní
Obr09.jpg
Pohľad zo stredu poľa na traktor a most, kde som sa rozhliadal
Obr10.jpg
Pohľad od sondy na odparkované auto

Napísať odpoveď