04.04.2018 - N3640136 - Viedeň - 12 UTC

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
oldo
Krmič / Lovič
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 23. Marca 2014, 12:58
Bydlisko: Vesele pri Piestanoch
Kontaktovať užívateľa:

04.04.2018 - N3640136 - Viedeň - 12 UTC

Príspevok od užívateľa oldo » 15. Mája 2018, 11:43

Typ sondy: RS41-SG
HW: N3640136
Frekvencia: 403.500 MHz
Miesto vypustenia: Viedeň
Dátum a čas štartu: 04.04.2018 13:15 SELČ
Dátum a čas dopadu: 04.04.2018 16:12 SELČ
Dátum a čas nálezu: 05.04.2018 18:20 SELČ
Miesto nálezu: v lese nad obcou Kálnica
LAT: 48.78017
LON: 17.94287

Sondu som sledoval a dekódoval z domu, takže polohu som mal o niečo nižšie než je v trackeri. To mi umožňovalo presnejšie urobiť odhad dopadu. Hlavne preto, že pri zemi sa vietor točil z južného na JZ. A nevedel som odhadnúť v akej výške. To posúvalo dopad. Keď som potom prepočítal dopad podľa poslednej polohy v trackeri a porovnal s mojím odhadom podľa nižšej zdekódovanej polohy, tak sonda bola o 100m viac vpravo. V oboch prípadoch zaletela rovnako ďaleko, ale môj odhad ju posúval na východ. Ak by bol les zazelenaný, tak by to bolo náročnejšie nájsť, keby sa hľadalo o 100m vedľa.
Ešte musím povedať, že túto sondu som pôvodne nechal Marekovi om4mac. Ale keď som sa vyskytol v tejto oblasti a obedná Viedeň zaletela až na Moravu, tak som sa na ňu išiel pozrieť. Napísal som teda na fórum. A išiel som s manželkou a synom ako vždy.

Obr01.jpg
Mapa dopadu
Obr02.jpg
Odhad dopadu v GE

Pozrel som si trasu, vyzeralo to, že sa k sonde dostanem vcelku blízko po dobrej ceste. Ale realita bola trochu iná, bola to štrková cesta, dosť vyjazdené koľaje, riziko prerazenia vane alebo podobne. Tak som išiel opatrne. Zaparkoval som asi 700m od sondy. Prechádzka bola pekná. Les listnatý. Najprv sme išli po lúke. Na konci sme narazili na ihličnatú škôlku asi 50x 100. Evidentne to mali na vianočné stromčeky. Zo zeme trčalo veľké množstvo zvyškov po stromčekoch, asi 1m vysoké staré tenké pníky. Museli tam byť už veľa rokov, lebo stačilo sa do nich slabo oprieť a padli na zem. Malý mal z toho radosť, že akú má silu, že láme stromy :)
Išli sme teda ďalej, manželka popredu. Už z diaľky zbadala červený padák vysoko hore. ďalekohľadom som lokalizoval aj sondu, tá bola tiež úplne hore, cez 15m vysoko. Takže som si poznačil polohu padáka aj sondy a išli sme nazad.
Nakoniec poloha bola o niečo ďalej než môj odhad a aj vietor sa nestočil až tak moc na východ ako som predpokladal.

Obr03.jpg
Prehľadová mapka
Obr04.jpg
Odtiaľ som prišiel, sonda je niekde za mnou
Obr05.jpg
Takto lúka skončila, sonda je niekde vpravo v tom lese
Obr06.jpg
Tam niekde asi 100m vpredu má byť sonda
Obr08.jpg
Manželka našla sondu prvá, teda skôr padák, syn si samozrejme musel nájsť inú zábavu, lámal staré stromy
Obr09.jpg
Takže padák vysoko na strome
Obr10.jpg
Padák
Obr11.jpg
Detail
Obr12.jpg
A tam niekde je sonda
Obr13.jpg
A už je ju vidieť, tiež skončila pekne vysoko
Obr14.jpg
A ešte detail

Napísať odpoveď