14.09.2018 - P0930997 - Viedeň - 12 UTC

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
oldo
Krmič / Lovič
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 23. Marca 2014, 12:58
Bydlisko: Vesele pri Piestanoch
Kontaktovať užívateľa:

14.09.2018 - P0930997 - Viedeň - 12 UTC

Príspevok od užívateľa oldo » 10. Novembra 2018, 22:37

Typ sondy: RS41-SG
HW: P0930997
Frekvencia: 403.500 MHz
Miesto vypustenia: Viedeň
Dátum a čas štartu: 14.09.2018 13:30 SELČ
Dátum a čas dopadu: 14.09.2018 17:05 SELČ
Dátum a čas nálezu: 14.09.2018 17:49 SELČ
Miesto nálezu: na železničnej stanici Veľké Kostoľany
LAT: 48.5101053
LON: 17.7765514

Podľa prediktora mierila rovno na mňa, ale vietor bol trochu neistý a nakoniec sa predikcie moc nedržala. Ale sledoval som ju a čakal som. Nakoniec padla blízko železničnej stanice vo Veľkých Kostoľanoch. Zaujímavé to bolo hlavne preto, lebo dopad vychádzal blízko diaľnice a železnice. A navyše sondu som počul až domov, približne 5 km. A v mieste dopadu bolo len minimum stromo a žiadny les. Tak som bol fakt veľmi zvedavý, kam vlastne padla, keď tak silno hrá.
Obr01.jpg
Pred dopadom sonda neplánovane menila trasu, ani prediktor toto nevedel


Zavolal som kamarátovi, či ide. Občas ho zoberiem so sebou, síce to neni sonder a tejto problematike sa vôbec nerozumie, ale vždy sa zažije nejaké dobrodružstvo. Takže neváhal ani chvíľu. Naložil som techniku, behol pre neho a vyrazili sme. Keď sme prišli ku stanici, sonda silno hrala. Tak som si povedal, že nech si užije aj lovenie sondy naostro. Dal som mu na výber, že buď zapnem notebook a zdekódujem polohu a pojdeme ako geocaching, alebo vytiahnem smerovku, ukážem mu čo a ako a nech hľadá. Času sme mali dosť, tak si vybral smerovku.
Obr02.jpg
Mapka dopadu a naše stanoviská

V bode 1 zameral smer. Mieril do areálu firmy. Chcel som hlavne vedieť, či sonda preletela stanicu a zaletela ďalej do poľa. Vyzeralo to že nie. Tak sme sa presunuli na bod 2. Signál mieril na sever, takže bolo jasné, že nebude v žiadnom uzavretom areáli. Ale niekde v priestore stanice. Presunuli sme sa k bodu 3. Medzitým som si uvedomil, že je tam šrotovisko, teda výkup železa a ten je uzavretý. No a signál mieril tým smerom. Ale tak nejak bokom. Po príchode na bod 3 sme uvideli lanko vo vzduchu, jak sa tiahne od šrotoviska nad železničnú trať.
No bolo to napínavé. Nakoniec sonda dopadla úplne dokonale. Samotnú sondu sme našli visieť zamotanú na plote šrotoviska. Asi 1,5m vysoko. Sonda bola zamotaná do pletiva, anténka bola rovno opretá o kovové pletivo, takže preto taký silný signál.
Obr04.jpg
Sonda na plote, lanko išlo vrchom a bolo prevesené cez trolej
Obr10.jpg
Sonda na plote
Obr11.jpg
Zamotaná do pletiva


A padák bol priamo na trati a to dokonca vo vzduchu priamo nad koľajami. Tak takto sa presne trafiť... neskutočné. Kamarát nechápal. Vlastne ani ja nie.
Obr03.jpg
Padák sme zbadali za vagónmi
Obr05.jpg
Padák na trati za vagónmi


Ja občas chodievam so synom na stanicu do Piešťan sledovať vlaky. Mám v mobile priamo link na polohu vlakov, takže si dopredu pozriem, odkiaľ a kedy príde vlak a čakáme a sledujeme. Takže som vytiahol mobil a pozrel či náhodou nepôjde vlak. No najbližšiu pol hodinu nemalo ísť nič.
Takže sme prešli cez odstavený nákladný vlak pomedzi vagóny, tiež zážitok. Bolo počuť fučanie vzduchu z bŕzd, netušili sme či náhodou nie je vlak na odchode. Keby sa tak pri preliezaní rozbehol :)
Ale prešli sme. Padák si tam takto pekne plával vo vzduchu.
Obr06.jpg
Padák priamo v trase vlaku
Obr07.jpg
Takto sa tam pohupovala, čo by asi spravil rušňovodič, keby to uvidí
Obr08.jpg
Detail


Rovno v trati. A to je teda hlavná trať Bratislava Košice. Neuveriteľné. Tu tie rýchliky idú dosť rýchlo, neviem presne na ktorých miestach, ale jazdia tu 160 km/h. Je jasné že cez stanicu tak rýchlo nepôjdu. A to sme tam prišli takmer hodinu po dopade. Až neskôr sme si všimli, že to nie je hlavná koľaj, ale postranná koľaj pre osobáky, ktoré zastavujú na stanici. Ale aj tak. Takže sme to tam poobzerali, pofotili a že ideme zo zapaľovačom prepáliť lanko aby sme uvoľnili padák a lanko potom stiahneme od sondy. Trochu pofukoval vietor, takže sa nedarilo. Jak sme tam stáli, naraz začali rezonovať koľajnice. Otočíme sa a za nami rozbehnutý rýchlik. Bol tak 400m od nás. Bol teda na vedľajšej koľaji, na svojej hlavnej, ale bolo vidieť, že ide pekne rýchlo. Tak to bol iný adrenalin. Lanko sa podarilo prepáliť, len sme strhli padák a odskočili nabok. To boli sekundy a okolo nás presvišťal rýchlik. Samozrejme už aj trúbil. Neviem koľko išiel, ale do tých 100 km/h mal určite. No jako moc by ma zaujímalo, čo si myslel rušňovodič.
Jakože parádny zážitok. Až potom mi prišlo, keď sme riešili že prečo išiel vlak, keď som povedal, že máme čas, vlak nepôjde... no my sme neboli v Piešťanoch, ale v Kostoľanoch. Ups. No chybička. Ja mám spravený odkaz pre Piešťany. To mi nenapadlo.
Kamarát tento zážitok dodnes spomína a vždy mi pripomenie, že "určite žiadny vlak nepôjde :)"
Obr09.jpg
Zachytil som posledný vagón rýchlika, čo nás skoro zrazil

Užívateľov profilový obrázok
ok1mrm
Krmič
Príspevky: 221
Dátum registrácie: 28. Júna 2018, 20:51
Bydlisko: Liberec

Re: 14.09.2018 - P0930997 - Viedeň - 12 UTC

Príspevok od užívateľa ok1mrm » 11. Novembra 2018, 17:29

Super zážitek, riskantní ale nedivím se kamarádovi..Gratulace ;) ;)

Napísať odpoveď