29.01.2019 - DF06290119 - VTSU Záhorie - 09 UTC

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
oldo
Krmič / Lovič
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 23. Marca 2014, 12:58
Bydlisko: Vesele pri Piestanoch
Kontaktovať užívateľa:

29.01.2019 - DF06290119 - VTSU Záhorie - 09 UTC

Príspevok od užívateľa oldo » 30. Januára 2019, 22:10

Typ sondy: GRAW DFM-09
HW: DF06290119
Frekvencia: 403.?? MHz
Miesto vypustenia: VTSU Záhorie
Dátum a čas štartu: 29.01.2019 10:25 SEČ
Dátum a čas dopadu: 29.01.2019 12:20 SEČ
Dátum a čas nálezu: 29.01.2019 13:20 SEČ
Miesto nálezu: v Dubnici nad Váhom
LAT: 48.9694444
LON: 18.1686111

Vojaci v Senici dnes vypustili 2 GRAW sondy. Leteli smer Trenčín. Prvá Trenčín preletela a padla až do kopcov nad Trenčianskymi Teplicami.
Medzitým vypustili druhú, ale na rovnakej frekvencii, takže sa začali miešať data v trackeri, takže boli tam nezmysly. Ale zaujímavé že GPS poloha sedela, akurát nebola správna nadmorská výška.
Obr01.jpg
Prvá GRAW zo Senice, tam sa pomiešali data


Druhá GRAW padla východne od Trenčína pri obci Soblahov. Pekne do poľa.
V noci letela Viedeň smer Trenčín, tak som volal Marekovi om4amc, či o nej vie. Vedel a už bol na ceste. O týchto GRAW ale nevedel, tak som mu cez sms poslal súradnice posledných polôh. Povedal že tú druhú pri Soblahove pôjde pozrieť hneď po tej Viedni. Ale tú prvú pri Tepliciach asi nestihne. Pýtal som sa na fóre, koľko vydržia baterky, že max asi 5 hodín v tomto období. Takže bolo by vhodné získať GPS polohu tej prvej v lesoch pre neskorší odlov. Marek nemal so sebou výbavu na dekódovanie, iba rádio. Bolo vcelku pekné počasie, tak som sa rozhodol spraviť s rodinou výlet a ísť nahrať tú prvú. Súradnice by som dal Marekovi, nech si spraví výlet.
Kým sme sa balili, Peter napísal na fórum, že pustili tretiu GRAW. No paráda. To sa už teda ozaj oplatí. Táto tretia sonda ale stúpala pomalšie, takže prediktor to videl až niekde k Dubnici. No to som mal takmer po ceste k tej prvej. Takže sme vyrazili.
No tu sa to začalo trochu komplikovať. Kým sme sa z domu vymotali, prešla takmer hodina. Po ceste sme debatovali s manželkou o rôznych iných veciach, tak som zabudol zapnúť notebook a sledovať tú tretiu letiacu sondu. Síce som občas pozrel na tracker, ale až neskôr mi došlo, že sa prestal kŕmiť. Takto to vyzeralo v trackeri aj po burste a tesne pred dopadom:

Obr02.jpg
Sondu prestalo v trackeri krmiť


Ale nebol čas riešiť čo sa stalo. Prišli sme do Trenčianskej Teplej a až tam som zapol dekódovanie. Tá tretia GRAW bola asi 700m nad terénom. A bol som dosť prekvapený, kde sa nachádzala. Dopadla asi 5 km severne od nás rovno na okraj Dubnice. Taká škoda, to by teoreticky mohol byť vizuál, keby ju priebežne sledujem po ceste a prepočítavam dopad v prediktore. Možno by som to stihol. Čo už. Tak sme teda pokračovali ďalej do Trenčianskych Teplíc. Prvá sonda začala hrať asi 3 km pred Teplicami. Ale tak zvláštne. Vysielala zdeformovaný signál, kolísala frekvencia a packet prišiel iba raz za asi 4 sekundy. Nedalo sa to zdekódovať. Najprv som nevedel čo sa stalo. Som myslel, že mi zblbol notebook, dlhšie som ho nereštartoval, iba ho uspávam. Ale interval sa postupne predlžoval a keď bol po niekoľkých minútach viac ako 10 sekúnd, sonda sa odmlčala nadobro. Takže došli baterky. Ešte som nikdy nevidel ako umiera GRAWka. Už viem. Takže ďalšia smola.
Čo som zachytil na fóre, tak tam bola posledná poloha dosť vysoko, tuším až okolo 1300m, ak sa nemýlim. To bude ťažké nájsť. No to už nechám na Mareka. Teraz v zime by to nemusel byť až taký problém.
Takže sme teda vyrazili k tretej Grawke, o ktorej je tento log. Tam to bolo jednoduché. Sonda hrala a ešte dlho mala. A bola na poli. Už si aj na fóre robili srandu, aby mi aj táto nezhasla. Išlo aj o to, že sa Naburko prihlásil, lenže neupresnil, kam by až pre sondu zašiel. Tak som nevedel, či čakať, alebo to rovno zbaliť. A potom už na fóre nič nenapísal, tak som konal.
Vytipoval som si miesto na zaparkovanie medzi firmami. Nebolo to jednoduché, lebo tam bolo auto na aute, aj na chodníkoch, proste všade. Ale jedno miesto sa uvoľnilo, rovno pri odbočke do poľa, takže som to rýchlo využil. Odtiaľ to bolo k sonde asi 300m po zasneženom poli. Pekná prechádzka.
No viac na foto:

Obr03.jpg
Parkovanie medzi firmami a cesta k sonde

Obr04.jpg
Vzadu vľavo je niekde sonda, manželka išla popredu

Obr05.jpg
A tu je, dopadla ozaj mäkko a spravila 270 stupňový obrat

Obr06.jpg
Jak nová

Obr07.jpg
Ak by niekoho zaujímalo toto číslo...

Obr08.jpg
Zvyšky latexu

Obr09.jpg
Detail aj s odvíjačom

Obr10.jpg
Bol parádny výhľad a aj slušná dohľadnosť

Obr11.jpg
A cesta nazad k autu

Užívateľov profilový obrázok
ok1mrm
Krmič
Príspevky: 221
Dátum registrácie: 28. Júna 2018, 20:51
Bydlisko: Liberec

Re: 29.01.2019 - DF06290119 - VTSU Záhorie - 09 UTC

Príspevok od užívateľa ok1mrm » 31. Januára 2019, 14:21

asi pěkná procházka, gratulace..

Napísať odpoveď