15.01.2019 - M4353259 RADAC č.2 - Prostějov - 12 UTC

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
oldo
Krmič / Lovič
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 23. Marca 2014, 12:58
Bydlisko: Vesele pri Piestanoch
Kontaktovať užívateľa:

15.01.2019 - M4353259 RADAC č.2 - Prostějov - 12 UTC

Príspevok od užívateľa oldo » 30. Januára 2019, 22:56

Typ sondy: RS92-SGPL
HW: M4353259
SN RADAC: E36405
Frekvencia: 404.100 MHz
Miesto vypustenia: Prostějov
Dátum a čas štartu: 15.01.2019 12:40 SELČ
Dátum a čas dopadu: 15.01.2019 14:42 SELČ
Dátum a čas nálezu: 29.01.2019 15:05 SELČ
Miesto nálezu: v obci šalgočka
LAT: 48.331050
LON: 17.814650

Po odlovení Senickej Grawky nám ostalo ešte dosť času, mal som zálusk pozrieť tie dva RADACy z Prostějova, čo leteli ešte 15.1. Konkrétne ten, čo letel druhý v poradí.
Tak som to z Dubnice potiahol po diaľnici až k Hlohovcu a odtiaľ do Šalgočky. V Hlohovci ma dosť zdržala dopravná zápcha. Po diaľnici mi 88 km trvalo asi 40 minút, cez Hlohovec som prechádzal 4 km takmer 20 minút. A to tam je tak denne. To už jak v Bratislave. Vlastne aj v Trnave a zrejme asi všade :)

Obr01.jpg
Dopad sondy

Mal som dosť času špekulovať nad prepočtami dopadu Radacov. Pozrel som si staršie záznamy sond, ktoré mám po zem pri silnom vetre. Ako sa chová vietor pri zemi. Ono to vychádza na exponenciálnu funkciu. Tak som si v exceli spravil tabuľku, z trackera som si vytiahol kml súbor, naložil do excelu atď. Taký pokus. Zhruba som si určil aké sú reálne možnosti rýchlosti vetra od poslednej polohy až po zem. Tak som si určil MAX a MIN rýchlosť, z toho vypočítal min a max polohu, kde by sonda mala byť. Jediné čo sa ťažko triafa, je smer vetra. Je vidieť, že pri zemi točil viac na východ, než som čakal.
Pred pár dňami som volal aj písal s om5ja, on tam bol hneď po dopade, ale už po tme, sonda hrala na konektor, ale nenašiel ju. Tak som chcel vedieť že ako odvtedy pochodil. Povedal, že tam už nebol, že môžem ísť ja. Takže povolenie som mal, tak som išiel. Zaparkoval som na kraji dediny. Bola to tam rómska štvrť. Asi 7 domov v indickom štýle. Plno bordelu, a plno porozoberaných áut. No reku tam auto nenechám. Tak som ťahal po poľnej ceste až pokiaľ sa dalo. Prípadne aby som mal auto na dohľad. Nakoniec som sa po poli dostal asi na tretinu cesty medzi indiánov a sondu. Tak to som bol už spokojnejší.
Táto sonda padala pomalšie, takže som očakával väčší kus latexu, dal som inštrukcie aj manželke, že sa má zamerať na biely balón.

Obr02.jpg
Prehľadová mapka s vyznačenými odhadmi minimálnej a max polohy, kde som ju predpokladal


Om5ja mi popísal, ako to tam asi vyzerá, húštiny, nízke aj vysoké stromy, aj svah, proste zmes všetkého, takže som vedel do čoho idem.

Obr03.jpg
Cesta od auta k sonde

Obr04.jpg
Za týmito stromami je začiatok oblasti odhadu


Najprv som išiel niekde do stredu medzi poslednú polohu a môj odhad dopadu. A odtiaľ po smere letu. Pre istotu. Manželka so synom sa vybrala rovno na moju odhadovanú polohu. A už aj o chvíľu kričala že ju vidí. Od poslednej polohy tam bola rovina a až ďalej bol kopec hore a ona bola rovno v strede stúpania toho kopca.
No takže paráda.
Obr05.jpg
No a tu sa našla, bolo to až pri konci odhadu a trochu severne. Ale je pekne vysoko


Potvrdil sa aj veľký kus latexu, bol rozťahaný po strome.
Obr06.jpg
Hore na kopci boli zvyšky latexu rozťahané po strome

Obr07.jpg
A takto išlo lanko po stromoch


Lenže sonda bola dobrých 8 m nad zemou na strome. Nemal som so sebou žiadny sondekiller. Takže improvizácia. Najprv som skúsil ťahať za lanko od latexu, nič. Ono to bolo hore moc zamotané v konároch. Dokonca som ani moc nezatiahol a lanko sa roztrhlo. Muselo byť už predraté. Takže plán B, skúsiť vyrobiť sondekiller z miestnych zdrojov. Našťastie tam rástli rôzne druhy stromov, kríkov, ani neviem čo to bolo, ale dobre sa to lámalo :) dali sa nájsť aj dlhšie rovné kusy. Také akurát, pevné, nie moc hrubé teda dostatočne ľahké. Lenže krátke. Najdlhší vhodný kus som našiel asi 4 m dlhý, skúšal som dočiahnuť, ale bez šance, chýbali dobré 2 až 3 m. Takže poobzeral som sa, že či by som niečim vedel spojiť 2 konáre dokopy. Jediné čo tam bolo po ruke, bol latex. Ani lanko sa nedalo použiť, lebo to bolo celé hore na strome. Aj som špekuloval nad latexom ako spojovací materiál, ale je to moc pružné a navyše dosť ťažké. Potom som si všimol, že syn má vcelku dlhý a tenký šál na krku :D
A bolo vyriešené. Zviazal som dve palice spolu. Syn síce na mňa škaredo pozeral, ale odolával. No ale chýbalo asi 30cm, manželka sa už smiala, že pekný zákon schválnosti a že mi hovorila, že treba ešte dlhšiu. Lenže ono sa to povie. Už to bolo také ťažké a pružné, že dlhší kus by som už neudržal, resp. moc by sa kýval. Skúšal som rôzne smery, polohy, aj skákať. Raz hrozilo že na strome ostane aj synov šál. Syn mal už zvýšený pulz, ale držal sa statočne :)
Potom mi napadlo, že kúsok od latexu bol vyhodený veľký starý hrniec. Vybehol som pre neho, otočil hore dnom a bolo. Dočiahol som. Prečnievalo tak 15 cm nad sondu. To mi stačilo aby som po X pokusoch dokázal omotať lanko okolo konára a stačilo zatiahnuť. Sonda klesla asi o 1 m dolu. Takže znova omotať a zasa pokles o 2 m. A tak postupne až k zemi.

Obr08.jpg
Umiestnenie hrnca pod sondu, bez neho by som to nedal :)

Obr09.jpg
Asi takto to vyzeralo, manželka neodolala a musela ma odfotiť, celú zostavu

Obr10.jpg
A už je sonda na dosah, spojka vydržala

Obr11.jpg
A mám ju

Obr12.jpg
Obzerám, vidím Radac prvý krát, syn zas kontroluje šál :)

Obr13.jpg
A hneď ma bombarduje, že chce svoj šál :D


Takže podarilo sa. Zbalil som aj väčšinu latexu, akurát jednu časť som už nedočiahol, tak to tam ostalo. Aj časť lanka na strome.
No po obhliadke Radacu som musel smutne konštatovať, že obe trubice sú rozbité, resp, bola tam iba jedna. Tú hrubšiu sme ani nenašli. Nevadí, ako suvenír to bude stačiť.
Ešte dakedy pôjdem pozrieť aj ten Radac pri Leopoldove.

Obr14.jpg
Tam vzadu na strome bola sonda, pohľad od poľnej cesty

Napísať odpoveď