15.01.2019 - M4033257 RADAC č.1 - Prostějov - 12 UTC

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
oldo
Krmič / Lovič
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 23. Marca 2014, 12:58
Bydlisko: Vesele pri Piestanoch
Kontaktovať užívateľa:

15.01.2019 - M4033257 RADAC č.1 - Prostějov - 12 UTC

Príspevok od užívateľa oldo » 30. Januára 2019, 23:45

Typ sondy: RS92-SGPL
HW: M4033257
SN RADAC: E36403
Frekvencia: 402.100 MHz
Miesto vypustenia: Prostějov
Dátum a čas štartu: 15.01.2019 12:15 SELČ
Dátum a čas dopadu: 15.01.2019 14:04 SELČ
Dátum a čas nálezu: 30.01.2019 15:25 SELČ
Miesto nálezu: pri Leopoldove
LAT: 48.429180
LON: 17.742220

Po včerajšom odlove Radacu pri Šalgočke som musel neplánovane ísť na nočnú zaskočiť za kolegu. Takže mal som v noci čas znovu prepočítať dopad tohto prvého vypusteného Radacu pri Leopoldove. Pri predchádzajúcom odlove som si skúsil urobiť nejaké výpočty vetra pri zemi. Proste nejakú exponenciálnu krivku, ako vietor pri zemi spomaľuje. V šalgočke mi to vyšlo dobre, až na smer vetra, takže som to skúsil aplikovať aj na tento Radac.

Obr01.jpg
Dopad sondy


Vtedy keď tam dopadol, som sa o ňom dozvedel neskoro. Hneď sa nahlásil Juraj, že tam vybehne pozrieť. Mal to pár km od roboty. Ja som sa teda dohodol s om5ja, že pôjdem za ním do Šalgočky pomôcť hľadať ten druhý Radac. Lenže po ceste Juraj písal, že sondu nenašiel. Nemal pri sebe rádio a sonda si vybrala les, cez ktorý prechádza diaľnica D1. A dopad vychádzal presne pri diaľnici. Bol tam zlý prístup, všade blato. Takže som si povedal, že aspoň zistím, či sonda hrá a ak áno, tak zdekódujem polohu. Po príchode k diaľničnému nadjazdu som započul sondu. Hrala. To bolo dobré znamenie, na diaľnicu nedopadla, to by asi nehrala. Zapol som dekódovanie, ale nešlo to. Vôbec nedávala polohu. Nahral som teda RAW a poslal r00tovi na prepočet. Ten mi povedal, že sonda nevidí žiadne satelity. Za to mu ďakujem. Medzitým sa zotmelo a začínal ma tlačiť čas. Baterky na Radacoch moc dlho nevydržia. Ostávala mi tak hodina, možno dve do vypnutia.
Juraj ešte naznačil, že pozrel miesto z ľavej strany diaľnice a podľa neho vraj diaľnicu preletela. Takže som popozeral mapu okolia, kam by som sa vedel s autom dostať. Situáciu mi dosť komplikovala premávka. Plná cesta, auto za autom. Nedalo sa ani otočiť, výjazd na cestu bol tiež zložitý, bola tma. Strácal som čas. Bolo to dosť hektické, križovala sa tam diaľnica s hlavným ťahom Trnava Hlohovec. Nakoniec som si zvolil cestu do poľa z východnej strany, že teda skúsim zamerať signál smerovkou.
Medzitým som volal om5ja, že ako pochodil. Ale tiež nijak. Sonda mu silno hrala, dokonca aj na konektor že dobrých 100m. Takže išiel naslepo a navyše v tme.
Ja som si teda našiel poľnú cestu, popri koľajniciach som sa dostal autom asi 800m od sondy. Ďalej už hrozilo zapadnutie. Tak som sa dobre obliekol, nasadil gumáky a vyrazil do tmy so smerovkou. Les som sa snažil obísť severne, nech nemusím ísť taký kus cez les. Netušil som ako to tam vyzerá. Lenže keď som bol asi 300m od od sondy nastal šum. A sakra. Baterky.
A bolo to v háji.

Prešli 2 týždne. Čakal som kým bude zem zamrznutá, kým budem mať voľno, čas, dobré počasie a potrebu ísť na výlet. Včerajší úspešný odlov Radacu ma nakopol. Písal som aj Jurajovi, ako dopadol. Lebo sa tam chcel ísť ešte pozrieť. Ale neodpísal mi, takže som nevedel, či tam sonda vôbec ešte je. Ale teda dnes som si povedal, že po nočnej potrebujem na vzduch, počasie prialo, zem zamrznutá a síce je sneh, tipoval som, že sonda je na strome, takže to by nevadilo.
Vyzbrojený niekoľkými odhadovanými súradnicami, zónou hľadania a ďalekohľadom sme išli s rodinou zasa na výlet. Autom som sa dostal po asfaltke až asi 800 m od sondy, To bolo tak akurát. Dalo by sa ísť ešte ďalej až k lesu, čo by spravilo ďalších asi 400m, ale zas netreba to preháňať. Po zasneženom poli sa išlo fajnovo. Nefúkalo, vykukovalo slnko. Tak akurát.
A tu to začalo byť zaujímavé. Prešli sme okolo miesta poslednej polohy, to bola sonda ešte dobrých 440m nad zemou, ale táto padala rýchle. Takže latexu som nečakal veľa, takmer žiadny, iba odvíjač a nejaké zvyšky. No to sa bude horšie hľadať. Upozornil som na to aj manželku. A samozrejme aj na to, že sondu bude ťažko vidieť, aj keď bude pod ňou. Obloha zamračená, teda biela, na zemi všade sneh, tiež biely, sonda biela...
Mal som spravených niekoľko výpočtov. Jeden kde by mohla byť sonda ak by sa vietor výrazne spomalil pri zemi. Druhý, ak by sa spomalil podobne ako pri Šalgočke. Tam bolo dobré, že som mal súradnice o dosť nižšie nad zemou. Takže som mal dobré vzorky na prepočet. Leteli v takmer rovnakom čase, takže sa dal použiť aj smer aj rýchlosť vetra.
Prešli sme to tam krížom krážom ale ani stopy po sonde. Výhoda bola, že bol sneh, takže som videl, kde sme už išli, nestalo sa jak minule, že som išiel 3x po tom istom mieste :) Nebola ani na mojom vypočítanom mieste, ani na jednom. Asi hodinu sme tam chodili hore dole a nič. Niektoré stromy boli vysoké cez 30m, takže tam by som okom ani ten odvíjač asi neuvidel. Z ďalekohľadu už ma boleli ruky, takže som to začínal pomaly vzdávať. Potom som zasa pozeral do súradníc, všelijako som špekuloval, kde asi mohla zaletieť. Ale stále mi to vychádzalo na jedno miesto, tesne pri diaľnici popri plote. Už som tadiaľ prechádzal tretí krát, aj som trochu rozšíril oblasť hľadania pre prípad, že by mal vietor trochu iný smer, stôp tam bolo v snehu dosť. Tentoraz som ale išiel v opačnom smere. A zrazu som uvidel za plotom odvíjač... kua, normálne som sa musel z chuti zasmiať. Neuveriteľné. A presne jak som tušil, na odvíjači bol max 10 cm veľký kus latexu. Visel za plotom kúsok od zvodidiel. Tak som išiel po lanku hore na strom. A bližšie ku mne, už som ho videl skoro nad hlavou a potom mieril dole. Pozriem na zem pred seba a tam sonda na zemi. No neskutočné. 2 x sme tadiaľ všetci traja prešli. Stopy boli necelý meter od sondy. Lanko som mal rovno pred nosom. Nuž.
Takže diaľnicu nakoniec nepreletela, ale bolo to tesne.


Obr02.jpg
Auto, posledné data v trackeri a nález sondy

Obr03.jpg
Prehľadová mapka s oblasťou hľadania a skutočný nález sondy. Zasa ten smer vetra

Obr04.jpg
Diaľnica za plotom, tu niekde musí byť sonda

Obr05.jpg
A naozaj bola, tadiaľto sme prešli aspoň 3x a nevideli ju, ani lanko ani odvíjač

Obr06.jpg
Hore v strede je vidieť odvíjač, ten tam aj ostal

Obr07.jpg
Lanko smeruje dole na zem k plotu

Obr08.jpg
Aha sonda

Obr09.jpg
Z opačnej strany


Bola na razená na jeden roh, ten menší beta a gama senzor bol zlomený, prerazený od DPS. Ale ten väčší gama senzor vyzeral nepoškodený. Bol na svojom mieste.
Až doma som zistil, že zo strany kde zo stredu vychádza anóda, je taký sklenený výbežok, kadiaľ sa napúšťa do vnútra plyn a ten je odlomený. Takže aj tento senzor je nepoužiteľný.

Obr10.jpg
Narazila na bok, poškodilo jeden senzor, ten sa prepichol o roh plošáku

Obr11.jpg
Detail

Obr12.jpg
Celá sonda

Obr13.jpg
Tá gama trubica vyzerá byť ok

Obr14.jpg
Odvíjač, ktorý tam ostal, je vidieť aj z diaľnice

Obr15.jpg
A rozobraté obidva Radacy, toto z nich zostalo


Inak ak by niekto chcel bližšie info, našiel som zaujímavý link na dokument o týchto RADAC sondách, je tam všetko pekne popísané. Je to presne na tento typ NSS921.
http://isr.sri.com/mirror/summit/ftp/sc ... 16EN-A.pdf

Užívateľov profilový obrázok
oldo
Krmič / Lovič
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 23. Marca 2014, 12:58
Bydlisko: Vesele pri Piestanoch
Kontaktovať užívateľa:

Re: 15.01.2019 - M4033257 RADAC č.1 - Prostějov - 12 UTC

Príspevok od užívateľa oldo » 31. Januára 2019, 12:20

Dnes som rozpitval tie Radac senzory. Je to veľmi jednoduchá elektronika, aj princíp celkovo. Tak len v skratke, ak by to niekoho zaujímalo. Možno to tu na fóre už je, neviem.
Ešte doplním dôležitú info. Ten prvý Radac čo letel, mal nefunkčný menič na 300V, bolo tam len asi 30V, takže preto pustili druhý Radac, tam ten menič funguje doteraz.

Je tam použitý MCU PIC18LF252 s kryštálom 4 MHz. Ten je napájaný s 2,8 V, to ide zo sondy.
Do Radacu ide aj plné baterkové napätie. To je použité na Step-Up konvertor s MAX762, ktorý robí 14,8 V. To napätie ide do meniča na 300 V pre senzory. Presnejšie ten menší gama+beta senzor má o niečo vyššie napätie. Tam som nameral 330 V, na tom väčšom senzore je 290 V.
Pracovný rozsah napájacieho napätia Step-Up je zaujímavý, funguje už od 2,5 V. Takže ak sa baterky vybíjajú, menič stále pracuje. Skúšal som to. Bežne sa pri napätí batérií pod 4,8V sonda vypne a odber klesne na minimum.
Ale tento Step-Up ide ďalej. Samozrejme, čím nižšie napätie batérií, tým vyšší prúd. Pri plnej baterke je celkový odber sondy tak 200mA, Pri vybitej baterke 5V, tam tieklo cez 400mA. A to baterky výrazne zaťaží, takže smrť sondy už potom ide rýchlo.

Ešte v skratke princíp GM trubice:
"Geiger-Müllerova (GM) trubice obsahuje plyn (Ne + halogen) s nižším tlakem než je běžný atmosférický a je zapojená na zdroj vysokého napětí (cca 400 – 700V, proud stovky microAmpér). Plášť trubice tvoří jednu elektrodu, tyčinka uvnitř druhou.
Průlet částice záření způsobí ionizaci plynu – tj. výboj mezi oběma elektrodami – což znamená, že v elektrickém obvodu dojde ke zkratu. Tento zkrat zaznamená jako impulz přes zesilovač čítač impulzů.
Elektronika pak přepočte počet impulzů za jednotku času.
Halogen v trubici funguje jako tzv. zhášecí plyn – zajistí aby výboj po průletu částice přestal co nejrychleji a trubice byla schopná zaznamenat další částici."

Zdroj:
https://www.suro.cz/cz/faq/copy_of_jak- ... m-detektor

Ešte kódovanie AUX dát. Je to veľmi jednoduché.
Formát AUX dát je 16 bajtov. Sú to 4 číslice (každá 4 znaky) v hexadecimálnej sústave (šestnástkovej), čiže 0000 až FFFF (0-65535 dec).
Pri pohľade na Radac zhora je vľavo menší gama+beta senzor, vpravo väčší gama senzor.
AUX data:
AAAABBBBCCCCDDDD

AAAA - počet impulzov menšieho ľavého senzoru za 1 sekundu, čiže za jedno meranie sondy
BBBB - počet impulzov väčšieho pravého senzoru za 1 sekundu, čiže za jedno meranie sondy
CCCC - celkový počet impulzov ľavého senzora od zapnutia sondy - čiže spočítava údaj AAAA
DDDD - celkový počet impulzov pravého senzora od zapnutia sondy - čiže spočítava údaj BBBB
Ten celkový súčet ak pretečie, čiže bude viac ako 65535, tak ide od nuly a tak dookola.

Napísať odpoveď