12.03.2019 - M0753303 - Prostějov + RADAC - 12 UTC

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
oldo
Krmič / Lovič
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 23. Marca 2014, 12:58
Bydlisko: Vesele pri Piestanoch
Kontaktovať užívateľa:

12.03.2019 - M0753303 - Prostějov + RADAC - 12 UTC

Príspevok od užívateľa oldo » 20. Marca 2019, 21:49

Typ sondy: RS92-SGPL
HW: M0753303
SN RADAC: neviem
Frekvencia: 402.100 MHz
Miesto vypustenia: Prostějov
Dátum a čas štartu: 12.03.2019 12:15 SEČ
Dátum a čas dopadu: 12.03.2019 14:32 SEČ
Dátum a čas nálezu: 12.03.2019 16:40 SEČ
Miesto nálezu: pri Mochovciach
LAT: 48.241643
LON: 18.457984

Z Prostějova vypustili RADAC. Mám doma už dva suveníry, síce ani jeden nie je funkčný, ale to mi nevadilo. Praktické využitie som neplánoval. Sondu som sledoval, pre prípad, že by sa dačo pokazilo a padla by skôr. Predsa len takéto vzácne sondy sa nenechávajú len tak ležať. Pre istotu som sa na fóre nahlásil.
Lenže burst bol v 34km a padala trochu pomalšie, než iba voľný pád, tak bolo jasné, že sa preletí. Odvolal som teda odlov a sledoval kam až zaletí. No nakoniec si to zamierila k atómovej elektrárni Mochovce. To ma začalo dvíhať zo stoličky, lebo letela fakt tesne vedľa. Pár krát sme tam boli pozrieť na exkurzii. Ale za posledný rok nie a to sa tam dejú vážne veci. Dostavba je v plnom prúde, do konca roka ju chcú spustiť. Teda aspoň 3. blok. Ak mám ísť na vzdialenejšie sondy, vždy si plánujem náhradný plán. Nech proste nejdem zbytočne. V tomto prípade to dokonca vyzeralo opačne, že priorita je vidieť elektráreň a popri tom odlovím sondu.
No tak som rýchlo napísal na fórum, že k Mochovciam by som sa pozrieť išiel. Lenže v blízkosti býva Vojto, tak som nevedel, či mu nepolezem do kapusty. Zhodou okolností sa Vojto objavil na fóre. Pozrel kam sonda dopadla a povedal, že to je ďaleko, že môžem ísť ja. Tak som napísal na fórum, že vyrážam.
Doma nastal trochu chaos, lebo najprv sa malo ísť, potom nemalo a nakoniec zas malo. Takže manželka sa obliekla, potom vyzliekla a zas obliekla :)
Kým sa to celé zorganizovalo vrátane povolenia, prešla vyše polhodina. Plus ďalšia hodina a pol cesty, len v Hlohovci som stratil 15 minút v zápche. Auto som zaparkoval asi 400m od sondy a to vyše 2 hodiny po dopade. To už bol prvý problém. Ale to som o tom ešte nevedel. Podozrivé mi bolo to, že sonda nehrala. V éteri ticho. Zbalil som teda iba ďalekohľad, prezul gumáky a vyrazil aj s manželkou k sonde. Na polceste k sonde som sa pozrel na fórum, či dačo nie je nové. Bolo 16:40. A tam nastal šok.
Toto som našiel na fóre:
CZJKP1 • 12. Marca 2019, 16:25
Polední RADAC z PV uloven týmem Naburka :)...
Popravde zo začiatku ma to pekne naštvalo. Taký ten prvý nával adrenalínu. Bol som asi 150m od sondy, videl som na strome zvyšky latexu, boli dosť porozhadzované po strome. Normálne som najprv ani nechcel veriť, že tam sonda neni. Ale teda to ticho vo vysielačke ma utvrdzovalo, že to asi bude pravda. Ani som ďalej k sonde nešiel, otočil som sa nazad k autu a postupne som vychladol. A išiel teda na plán B, popozerať elektráreň.
Po asi 1 km ma napadlo, že som mohol aspoň nejaké foto spraviť. Tak som sa odstavil na odbočke a aspoň odfotil ten les. A miesto kde bol latex na strome vyznačil.
Potom som pokračoval na exkurziu.

Keď som dorazil domov, pozrel som na fórum. Tam sa rozbehla búrlivá diskusia. Riešilo sa to čo vyviedol Naburko.
Osobne som trochu pochyboval, že to bol Naburko, lebo jemu padali sondy 10 km od domu a aj tie mal problém ísť zobrať. Tak kde by sa trepal až sem. Skôr to vyzeralo na nejakého člena SOSA. Sondu museli odloviť max do hodiny a pol po dopade. Inak by som ich tam videl. A nebolo tam nikoho.
No pre mňa to bolo ponaučenie, že do tej lokality len tak už nepôjdem. A keď ano, tak popredu. Aby som tam neprišiel neskoro.

Na druhý deň mi napísal sám Naburko. Dovolím si celú správu odcitovať, aby neprišlo k nedorozumeniu:
dostalo sa ku mne čo sa tu včera dialo. Vzniknutá situácia ma mrzí ale rád by som vysvetlil čo a ako.

Včerajšok nemá so SOSA spoločné nič ako tu Dano mylne prezentuje. Ozval sa mi známy čo býva v Tlmačoch a venuje sa radiosondám, že by mu tam podla predikcie mala padnuť PV sonda. V tom čase mala výšku cca 24km pred burstom. Nevedel odkiaľ by stiahol aktuálny rinex tak ma požiadal či náhodou neviem o nejakom webe. Tak som mu poslal odkaz. O tom že radac letí nevedel (nemal odkiaľ). Popísal som mu čo to vlastne letí a že by bolo super keby ju odlovil. Samozrejme že sa ty chystáš som nemal odkiaľ vedieť pretože na forum som prestal chodiť. A neinformoval som o tom ani CZJKP ani Horvaca keďže som sám nevedel čo bude. Známy bol totižto v práci ale povedal že uvidí že možno sa utrhne. Ďaľšiu správu som od neho dostal cca 1,5h po dopade že sondu má v aute a je na odchode. To som napísal CZJKP ktorý hneď ako správu videl dal vedieť tu na chate.

Takže keď to zhrniem: o tom že na sondu ideš som nevedel úmysel ukradnúť aby si sa prehnal v tom nebol, a hneď ako som vedel že je fuč dal som vedieť.
Po čase mi napísal aj CZJKP1:
Nevěděl jsem, že Naburko jede pro RADAC, jinak bych napsal. Byl jsem podstaven před hotovou věc, obdržel jsem na Messengeru zprávu "RADAC je náš, napiš to na forum". Nejprve jsem ho sám nechápal...
Ďalej sa v tom hrabať nemienim, aj keď som spolu previezol 226 km (k samotnej sonde a nazad to mám asi 160km), spravil som si pekný výlet po okolí, nazspäť domov som to zobral cez Trnavu, videl čo som chcel vidieť. A ten samotný RADAC mi až tak nechýba, keďže mám už doma 2.
Keďže ani jeden nie je na fóre (ani Naburko ani ten jeho kamarát), tak neviem čo by som k tomu povedal. Možno by bolo vhodné osloviť toho kamaráta v Tlmačoch, že by sa na fóre mohol registrovať. Keďže pozná prediktor, tak asi občas sondu odloví. Zrejme má aj dekoder, keď chcel rinexy.
Ale je to ďaleko mimo môjho bežného pôsobenia, takže ja to ďalej riešiť nebudem.
Prikladám aspoň nejaké foto, čo som spravil.

Obr01.jpg
Dopad Radacu, tesne minul elektráreň Mochovce

Obr02.jpg
Parkovanie a cesta k sonde

Obr03.jpg
K sonde to bolo necelých 400 metrov

Obr04.jpg
Pohľad od lesíka (cca 100m od sondy) na elektráreň

Obr05.jpg
Dodatočne som odfotil ten les, kde padla sonda. Pohľad je od elektrárne na les

Obr06.jpg
Detail zvyškov latexu hore na strome



Ešte pre zaujímavosť, moja trasa autom od sondy domov:
Obr13.jpg





No a ešte nejaké foto elektrárne:
Obr07.jpg

Obr08.jpg

Obr09.jpg

Obr10.jpg

Obr11.jpg

Obr12.jpg

Užívateľov profilový obrázok
2IT
Príspevky: 767
Dátum registrácie: 15. Augusta 2017, 16:15
Bydlisko: Devět křížů, Kopřivnice u rodičů a dálnice D1
Kontaktovať užívateľa:

Re: 12.03.2019 - M0753303 - Prostějov + RADAC - 12 UTC

Príspevok od užívateľa 2IT » 21. Marca 2019, 06:20

je to skoda.... nerikam ze nekdy nevysilam kolegy amatery vyzvednout sondu pobliz, ale....komunikace chlapci, komunikace...

Užívateľov profilový obrázok
Miro
Lovič
Príspevky: 1105
Dátum registrácie: 28. Októbra 2011, 09:11
Bydlisko: Senica SK
Kontaktovať užívateľa:

Re: 12.03.2019 - M0753303 - Prostějov + RADAC - 12 UTC

Príspevok od užívateľa Miro » 22. Marca 2019, 08:36

No skús to vysvetliť zopár nafúkaným a urazeným. Ja to stále hovorím pre niečie ego si to odnesú najslušnejší ľudia a tento môj názor nikto nezmení.

Napísať odpoveď