14.10.2019 - M10-906-2-11742 - Viedeň - 12 UTC

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
oldo
Krmič / Lovič
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 23. Marca 2014, 12:58
Bydlisko: Vesele pri Piestanoch
Kontaktovať užívateľa:

14.10.2019 - M10-906-2-11742 - Viedeň - 12 UTC

Príspevok od užívateľa oldo » 20. Októbra 2019, 13:24

Typ sondy: M10
HW: M10-906-2-11742
Frekvencia: 401.000 MHz
Miesto vypustenia: Viedeň
Dátum a čas štartu: 14.10.2019 13:30 SELČ
Dátum a čas dopadu: 14.10.2019 16:32 SELČ
Dátum a čas nálezu: 14.10.2019 17:49 SELČ
Miesto nálezu: v poli medzi Dechticami a Naháčom
LAT: 48.52579
LON: 17.57253

Konečne po veľmi dlhej dobe sem niečo doletelo. A podľa niekoľkých predikcií to vyzeralo, že by mohol byť aj vizuál, lebo dopadová oblasť sa tiahla popri hlavnej ceste. Tak som sa nachystal aj s rodinou a postupne presunul do dopadovej lokality. Mal som do dopadu ešte dobrých 20 minút, takže bolo dosť času na prípadné malé presuny.
Lenže v asi 2 km sa sonda záhadne rozbehla k zemi. Takže nakoniec k ceste nedoletela, ale skončila ďaleko v poli, vyše 2 km ďaleko od najbližšej cesty. Takže vizuál nehrozil.
A do tmy ostávali niečo cez 2 hodiny, takže bolo treba konať. Nemal som so sebou čelovku. Jaksi som s tým nepočítal. No dlho som nebol na odlovoch, takže už som stratil správne návyky. Ale dni sa krátia, takže výbavu doplním.
Cesta k sonde bola príjemná, nebolo zima a pole bolo ešte neobrobené, takže to bola tvrdá a suchá hlina. Fajn prechádzka.
Len som si najprv musel zdekódovať presnú polohu, lebo dole bol potok a nebolo jasné či ho preletela alebo nie. A ak by som zvolil nesprávnu stranu, tak už by som sa do tmy nestihol otočiť. Potom už stačilo ísť na presné súradnice a bolo.
Nakoniec sonda nedoletela ani na to prázdne pole a skončila v ozimnej repke olejnej. Až na začínajúcu padajúcu rosu to bolo, ok.

Obr01.jpg
Dopad sondy a parkovanie auta, pôvodne mala doletieť až k ceste

Obr02.jpg
Už sme asi v polke cesty k sonde, manželka chcela bodovať, ale išla nesprávne :)

Obr03.jpg
Syn objavil nejakú konštrukciu, tak to išiel obzrieť. Konečne niečo zaujímavé okrem samej hliny

Obr04.jpg
Nejaká jama...

Obr05.jpg
Asi záchytná nádrž

Obr06.jpg
Ale asi už dlho nefunkčná

Obr07.jpg
Červený padák poskočil po vetre a syn sa hneď rozbehol za tým, dovtedy sme nič nevideli, išli sme na vizuál

Obr08.jpg
Je to ono...

Obr09.jpg
Kontrola padáku

Obr10.jpg
A pátranie po samotnej sonde, no lanko nepustí...

Obr11.jpg
Opačný pohľad na auto, po ňom ani stopy, to je už moc ďaleko

Obr12.jpg
Takže máme aj sondu, pekne blikala

Obr13.jpg
Takto tam ležala, inak signál bol dosť slabý, tá repka ho dosť tlmila

Obr14.jpg
Syn skúšal zakryť anténu, či v rádiu sonda stíchne... no budem mu musieť vysvetliť princíp :)

Obr15.jpg
Tak a pobaliť a návrat nazad

Napísať odpoveď