20.10.2019 - P2130064 - Kümmersbruck - 06 UTC

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
Pazar
Lovič
Príspevky: 2028
Dátum registrácie: 16. Februára 2012, 07:42
Bydlisko: Praha

20.10.2019 - P2130064 - Kümmersbruck - 06 UTC

Príspevok od užívateľa Pazar » 20. Októbra 2019, 21:37

20.10.2019 - P2130064 - Kümmersbruck - 06 UTC
Typ sondy: RS41-SGP
HW: P2130064
Frekvencia: 402.7 MHz
Miesto vypustenia: Kümmersbruck (WMOID:10771)
Dátum a časvypustenia: 20.10.2019 04:45 UTC
Dátum a čas nálezu: 20.10.2019 14:16 SLEČ
Posledné súradnice LAT LON: 49.9964 14.41316 ALT: 364 m
Súradnice nájdenia LAT LON: 49.9964 14.41316

Poslední termíny z Ambergu končily svůj let v bezprostředním okolí, nebo přímo v Praze.
Zatím to bylo mimo můj zájem, dokonce i dnešní ráno, s chvíli predikovaným dopadem u libušské sondážky, zakončené jen 6,2 km od mého bydliště, mne moc nelákalo a předpokládal jsem, že lokalita cholupické části Modřanské rokle, s členitým terénem, bude vhodnější pro mladší a zdatnější loviče. Když nebyl zájem a na chatu jsem byl "provokován" k akci, tak jsem podrobně prostudoval mapové materiály a připustil, že se nebudu muset drápat tím krpálem z Břežanského údolí, kde se stejně nedá poblíž zaparkovat s autem. Snazší vycházelo dojet na konec ulice Na Stráňkách v Točné a dál pokračovat po Keltské stezce kolem Šancí.
Po nastartování domácí techniky pro sledování poledního Ambergu jsem si vzal jen svůj nový "nejchytřejší" mobil s offline navigací. Mojí obvyklou a oblíbenou výbavu - rádio a anténu, jsem nemusel brát, vysílač sondy už byl stejně vypnutý. Na opasku jen nezbytný kompakt pro fotodokumentaci a do auta ještě navigaci a kameru. Po 1/4 hodině jízdy jsem zaparkoval na konci ulice a už pěšky dál šel po Keltské stezce. Zda tudy opravdu chodili Keltové se mi moc nezdálo, proč by šli po celkem příkré cestě, když na dohled byli vidět a slyšet cyklisté, pro které byla pěšina na Šance (část hradiště Závist), téměř po vrstevnici, snadněji sjízdná. Asi i proto jsem na půlkilometrové cestě potkal jen jedinou osamělou turistku. Kudy mám jít jsem si uchoval z mapy v hlavě a celkem jistě jsem zabočil do lokality s poslední stabilní pozicí oběšence, kterou jsem doma dlouhodobě detekoval. Až nyní jsem poprvé skutečně "bojově" zapnul zmíněný mobil a zadal poslední souřadnice sondy. Ani jsem se nedivil, že mi UmíDIGI v Mapách ukázal, že mi zbývá 30 metrů e směru, který jsem předpokládal. Popošel jsem tedy na nulovou vzdálenost a začal si vyvracet krk, protože okolní, již částečně opadané, listnáče byly vysoké, převysoké. Listí ještě moc průhledné nebylo a tak jsem se spíše soustředil na to hledat v patřičné vzdálenosti výrazný padáček a světlý balon. To se mi také brzy povedlo. Když jsem přišel pod padáček, zaklesnutý do větví ve výšce asi 8 m, věděl jsem, že bez specifické výbavy nemám nárok. Horší bylo ale to, že šňůrka odvíječe končila na nejvyšší suché větvi a dál nic nepokračovalo. První nápad byl, už sondu někdo utrhl a padáček s balonem tam nechal. Bylo štěstí, že šedivá zatažená obloha začala modrat a vysvitlo i slunce. Pokračování šňůrky, které nebylo zpočátku na šedivé obloze vidět, se najednou začalo objevovat. Potom už zbylo jen postupně postupovat od stromu ke stromu, až jsem zahlédl něco podezřele bílého u kmene ve výšce asi 4 metrů. Ano, byla to ona a na místě, kde měla být, ale při mém prvním příchodu se mi schovala za kmen. Dostatečně dlouhou suchou větev jsem rychle objevil a její konec namotal na šňůrku. Sonda nevzdorovala a za pár vteřin jsem jí měl v ruce. Tahat balon a padáček nemělo smysl, tak jsem šňůrku přerušil. Vrátil jsem se zpět ke "strašidlu" a alespoň jsem se snažil mobilem určit přesnou pozici, třeba by někdo šikovnější a vybavenější ten odpad z chráněné přírody dodatečně odstranil. Ta nejdelší souška, která v okolí byla a já jí byl schopen unést a ovládat, byla asi o 2 m kratší. Proto jsem se vrátil k druhému konci šňůrky, který bez zátěže ještě kousek popojel výš. Klacek ale na něj dosáhl a já začal jemně za něj tahat. Bylo vidět, že padáček a balon se hýbou. Tak jsem šňůrku naposledy napnul, uvolnil a s radostí sledoval, jak se oběšenec pomalu snáší k zemi. S radostí jsem sroloval šňůrku zpět na cívku, vše sbalil a dal se na cestu zpět k autu. To jsem už byl v pohodě a nepřemýšlel o tom, o čem jsem přemýšlel při cestě k sondě, jak to dopadne. Proto jsem udělal i pár fotek a z kopce šel pěkně zvesela. Cestou domů jsem ještě koupil bochník chleba, jen za sondu, padáček a uklizené zbytky balonu bych velkou pochvalu nedostal.
Poprvé jsem také prakticky a úspěšně vyzkoušel metodu hledání s pomocí navigace v mobilu. Právě pro tyto účely jsem si ho za minimální peníz pořídil, bez osazení simkou a s offline mapovými appkami, mi to přiměřeně postačuje. Doma se připojuji na wifinu a tak mi vlastně nic neschází. Ale, abych pravdu řekl, za stovku jsem si na testování obstaral i SIM s malým datovým přídělem a tak mohu být připraven na nejhorší, kdyby mne také přepadla ta "mobilní" mánie, které se stále úspěšně vyhýbám. Stejně mi lov hrající sondy pomocí antény a přijímače připadá zajímavější. Jen už nechci, aby se opakovala situace z lovu posledního mého Ambergu na chalupě, kdy jsem musel při radiovém lovu v hustém lese zanechat kolo opřené o strom a potom ho hodinu na cestě zpátky hledal.
Prílohy
01.jpg
01. V obvyklé době se v SM objevil první detekovaný signál, Rs41 Tracker měl standardní zpoždění
02.jpg
02. Při letu kolem Plzně tradičně kazila signál Ambergu sonda z Idaru na stejné frekvenci
03.jpg
03. Zbytek cesty už byl perfektní, jen naděje, že doletí až na Libuš, se nesplnila
04.jpg
04. Kousek chybělo, ale kupodivu byl terénní profil mezi oběšencem a anténou doma volný
05.jpg
05. Až do posledního frame byla poloha odpovídající klasickému oběšenci
06.jpg
06. Výchozí mapová situace, tentokrát poprvé ne jako jediný zdroj poslední pozice
07.jpg
07. Konec jízdy autem, čas v SEČ
08.jpg
08. Navigace hlásí - nulový bod. Situace na místě, focená až při odchodu za sluníčka
09.JPG
09. Vysoko oběšený strašák, ale jen s pár metry viditelné šňůrky
10.JPG
10. Mraky ustupují modré obloze a slunce postříbřilo pokračování šňůrky
11.JPG
11. Co je na druhém konci? No, přece sonda......
12.JPG
12. Sonda sice v ruce, ale nejdelší použitelná souška je na oběšence stejně moc krátká
13.jpg
13. Tak aspoň přesná pozice. Přesná? Jak která appka....
14.JPG
14. Strašidelný oběšenec konečně sklouzl na zem a už nebude děsit případné zbloudilé
15.JPG
15. Proč by Keltové lozili zrovna po kopcích?
16.JPG
16. Ale, pojmenovali to tam tak
17.JPG
17. Na kraji tak cenné lokality je sice koš, ale zamotané zbytky balonu jsem si odvezl až domů
18.JPG
18. Nejen cedulky a očíslované ptačí domácnosti, ale i příroda se tady dá potkat
19.JPG
19. Trofej na kapotě a dobrý pocit "čističe"
20.jpg
20. Nakonec otisk displeje mého prvního "navigačního" mobilu

Lemon
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 7. Októbra 2015, 19:08
Bydlisko: Klatovy, brána šumavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: 20.10.2019 - P2130064 - Kümmersbruck - 06 UTC

Príspevok od užívateľa Lemon » 21. Októbra 2019, 18:28

Tenhle log by se měl jmenovat "sondážník sonderem " :-)

U té věty na konci mi ukápla slza ... cituj i" Stejně mi lov hrající sondy pomocí antény a přijímače připadá zajímavější. "
Moje řeč! Dneska má každej TTgo, nebo malinu s displejem a ono je to dovede až k sondě, že o ni div nezakopnou.... ( skoro jeden můj případ )
To lovení směrováním antény a prací s útlumákem je prostě jiný level. Já takhle odlovil většinu RS92 v lese , neboť jsem to považoval za jednodušší, než se zabývat aktuálním almanachem.
Měl jsem ( MÁM ) malou anténu , útlumák a TRX na 70 cm:


IMG_20191021_190421.jpg


A protože teď sem sondy nepadají, tak si občas nějakou sami schováváme ( přelaďěnou do ISM a s CW identifikací ) a napájenou z Li-on 3,6V. Pro děti a rodinu je to skvělá zábava spojená s výletem.


Napadlo mě, že by to mohl být i zajímavý nápad pro sondery - někam ( nejlépe na strom , aby byla slyšet daleko ) schovat sondu jen s CW identifikací a vyhlásit nějakou soutěž ( o cenu ) . Kdo první najde... a ideální by bylo, kdyby cesta končila u nějaké hospůdky,
že by se tam mohlo posedět a popovídat. Tady na Šumavě pár takových míst je.
... a pak jsem vzal kladivo a už to nešlo vůbec.

Užívateľov profilový obrázok
ok1mrm
Krmič
Príspevky: 221
Dátum registrácie: 28. Júna 2018, 20:51
Bydlisko: Liberec

Re: 20.10.2019 - P2130064 - Kümmersbruck - 06 UTC

Príspevok od užívateľa ok1mrm » 26. Októbra 2019, 21:38

nápad dobrej jen z Liberce bych to měl krapet z ruky.. Pazarovi ale gratulace a obdiv jak dokáže popsat nález..

Napísať odpoveď