19.3.2021 - S3150529 - O3 6A34406 - Praha - 12UTC

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
amutnet
Krmič / Lovič
Príspevky: 480
Dátum registrácie: 8. Júla 2019, 14:51
Bydlisko: Protivín
Kontaktovať užívateľa:

19.3.2021 - S3150529 - O3 6A34406 - Praha - 12UTC

Príspevok od užívateľa amutnet » 19. Marca 2021, 19:53

Typ sondy: RS41-SG O3
HW: S3150529 + O3 6A34406
Frekvencia: 401.1 MHz
Miesto vypustenia: Praha (WMOID:11520)
Dátum a časvypustenia: 19.3.2021 12:15
Dátum a čas nálezu: 19.3.2021 15:42
Posledné súradnice LAT LON: 49.211137 14.728748 ALT: 954m
Súradnice nájdenia LAT LON: 49.1864167 14.7254542 Google maps Mapy.cz Turistická

Na začátku čekám v místě predikce z modelu. Když sonda praská až v 35km, je jasné, že dopadne jinde.. 30min před dopadem čekám u Sedlíkovic. Predikce se stále mění – jedu více na sever a Horusic potkávám Foxe.
Chvilku to vypadá, že nedoletí ani do Veselí a jedu k rozvodně – po chvilce zase změna a jedu k betonárce. Tam už vidím auto Jan Fox u lesa. Po telefonu dostávám info, že sonda na APRS kreslí dál nad les – vyrážím na poslední souřadnice z APRS a po odbočení do Tyršovi čtvrti vidím padák na stromě.
Tímto děkuji manželce za navigaci po telefonu😊.
Zastavuji u padáku a koukám po sondě… o kousek vedle pán z České meteorologické společnosti – později se dozvídám, že o sondách četl ve věstníku a že viděl dopad, tak se jel kouknout / vyzvednout – nevěděl, že existují sondeři.
Vstupujeme s majitelkou na zahradu. Pán plánuje lezení na strom – zatrhnuto majitelkou – strom v bídném stavu. Sonda je cca 12m vysoko - pomocí killeru stahujeme sondu dolů – moc to nejde – padák se zasekl na stromě.. přetrhneme několik provázků na boxu, měním nástavec na odřezání a nakonec sondu stáhneme dolů.
Mezi tím přijel Hiena a hned zase odjel.
Padák opět stahujeme killerem ze stromu. Trochu balonu zůstalo na stromě, jinak uklizeno.
Přijíždí Jan Fox – který šel přes les a pak se vracel pro auto.
Následuje pokec o sondách.



tady.jpg
Tadz box byl v cca 12-14m
box.jpg
box je dole, jde se na padák
strom.jpg
padák před sundání, předtím byl výš na stromě vedle
padak.jpg
konečně mám padák se vzkazem - Loni byl Pazar na homeoffice
technika.jpg
Takhle jsem namotal provázek zpět :)

Lemon
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 7. Októbra 2015, 19:08
Bydlisko: Klatovy, brána šumavy
Kontaktovať užívateľa:

Re: 19.3.2021 - S3150529 - O3 6A34406 - Praha - 12UTC

Príspevok od užívateľa Lemon » 19. Marca 2021, 20:46

Pavle GRATULACE! Potěší taková bedýnka z vlastního odlovu :-)
... a pak jsem vzal kladivo a už to nešlo vůbec.

Užívateľov profilový obrázok
Hiena
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 6. Októbra 2019, 19:53
Bydlisko: Chotoviny

Re: 19.3.2021 - S3150529 - O3 6A34406 - Praha - 12UTC

Príspevok od užívateľa Hiena » 19. Marca 2021, 21:28

Gratuluji k Nálezu Omlouvám se že jsem nezůstal na Pokec musel jsem Odvést strýce domů a pak pro Starší dcerku do Budějovic :D Ale bylo to napínavé :mrgreen: :mrgreen: Takže Gratulka.Dnes jsem měl fofry 😀

Užívateľov profilový obrázok
Jan Fox
Príspevky: 42
Dátum registrácie: 27. Februára 2016, 07:07
Bydlisko: kdesi na jihu

Re: 19.3.2021 - S3150529 - O3 6A34406 - Praha - 12UTC

Príspevok od užívateľa Jan Fox » 19. Marca 2021, 22:39

Tohle byl jeden z teh pohodovych odlovu spojenych s behem prez les, neb sem nepocital s tak dlouhym boletem sondy. Jedine co bych tomutu odlovu vytknul je dacie jejiz ridic me ve Veseli donutil proverit brzdnou soustavu meho presouvadla
Nejhorší srážka je ta s blbcem, pokud se násobí je to ............ a že jich tu přibejvá

Užívateľov profilový obrázok
Hiena
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 6. Októbra 2019, 19:53
Bydlisko: Chotoviny

Re: 19.3.2021 - S3150529 - O3 6A34406 - Praha - 12UTC

Príspevok od užívateľa Hiena » 20. Marca 2021, 07:47

Joo Strýc je Rellyový jezdec nějaká Ovce ho nedonutí přibrzdit 😀

Užívateľov profilový obrázok
Jan Fox
Príspevky: 42
Dátum registrácie: 27. Februára 2016, 07:07
Bydlisko: kdesi na jihu

Re: 19.3.2021 - S3150529 - O3 6A34406 - Praha - 12UTC

Príspevok od užívateľa Jan Fox » 20. Marca 2021, 10:32

Tak at si dava pozor na radary 😉
Nejhorší srážka je ta s blbcem, pokud se násobí je to ............ a že jich tu přibejvá

Užívateľov profilový obrázok
Hiena
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 6. Októbra 2019, 19:53
Bydlisko: Chotoviny

Re: 19.3.2021 - S3150529 - O3 6A34406 - Praha - 12UTC

Príspevok od užívateľa Hiena » 20. Marca 2021, 10:38

Njn stím on počítal 🙃🍺

Užívateľov profilový obrázok
Pazar
Lovič
Príspevky: 2021
Dátum registrácie: 16. Februára 2012, 07:42
Bydlisko: Praha

Re: 19.3.2021 - S3150529 - O3 6A34406 - Praha - 12UTC

Príspevok od užívateľa Pazar » 25. Marca 2021, 00:56

Tohoto termínu se týká i část komentáře z 24.3. 12 UTC viewtopic.php?f=9&t=6639&p=16479#p16479

Metrolog
Príspevky: 30
Dátum registrácie: 17. Apríla 2021, 12:17
Bydlisko: Sedlcany

Re: 19.3.2021 - S3150529 - O3 6A34406 - Praha - 12UTC

Príspevok od užívateľa Metrolog » 18. Apríla 2021, 06:31

Jak jsem se k sondám dostal
Popíši své story jak jsem se k sondám dostal. Rád bych rozbil některé pověsti a mýty.
Byl jsem ve Veselí nad Lužnicí, kde jsem úspěšně provedl servis a pracovní den pro mne tím končí. Když najednou se mi na horním zorném poli mého čelního skla objevuje něco tmavého na obloze a nad tím vidím padák. Říkám si, co to sakra je?! Přichází rychlé rozhodnutí a vítězí nezvládnutelná zvědavost. Rychlý pohled do zrcátek a rychlá otočka tam kam padák letí. Ten se ale odklání od cesty. Rychle podjíždím trať a intuitivně jedu za tím. Projedu mezi halama a za lesem u železnice zastavuji. Rozhlížím se, kam že to letělo. Najednou koukám - a přímo nad hlavou. Koukám, že to je krabice velká jako krá*a a je na dlouhé šňůře pod tím padákem. Sedám do auta, otáčím se a jedu za ní. Chvilku přemýšlím, co by to sakra mohlo být. V tom mi docvaklo, že to asi bude meteorologická sonda o které jsem četl někde v časopise “Metrologie“ pana doktora Kleníka nebo v jiném odborném periodiku. Vizuálně sleduji, až mi sonda mizí nad domy. Instinktivně jedu za ní a odbočuji do ulice kde na stromech vidím padák. Od padáku koukám a vidím šňůru. Podél šňůry dojdu k plotu a slyším nějaké bzučení. Koukám a krabice visí ve stromech.
Moje zvědavost vítězí. Vracím se pěšky o kousek zpět. Do ulice M. Krškové a u domu (myslím č. p. 659) zvoním. Vidím, jak se pohnula záclona, tak čekám. Čekání je opravdu dlouhé, už si myslím že mi nikdo nepřijde otevřít. Když se z boku domu otevírají dveře ze kterých vychází starší paní. Paní vysvětluji, že jí do zahrady spadla meteorologická sonda a zda bych si ji mohl sundat. Paní mi jde otevřít a jdeme podél domu do zadní části zahrady kde ji ukazuji bručící krabici na stromě. V tom přijíždí auto které parkuje za mým v ulici Svojsíkova. Z toho vystupuje pan, kterému v tomto příběhu budeme říkat pan „A.“ Pan A parkuje a vystupuje z auta. Neobtěžuje se a rovnou jde přes plotovou zídku. Moje zvědavost mi nedá hned odjet a jsem rozhodnut na strom vylézt. Je to celkem v klidu, je to stromeček jak prd, i v zástavbě jsme káceli už podstatně větší. Paní protestuje, s tím, že některé větve jsou suché. Lezení tedy zanechávám. Pan „A“ vyrukuje s tím, že je „sonder“ který sondy sbírá a tahle sonda je jeho a on si ji může odvézt. Ten, co tu sondu vypustil, tak mu prý na sondu napsal vzkaz, takže sonda je jeho. Už rozbaluje vybavení a vytahuje prut s tím, že sondu strhne ze stromu. V tom přijíždí další modré auto, pan, říkejme mu „H.“ Pan A na sebe s panem H zakřičí, že už tam pan A je a že je to v pohodě, a dalších pár slov. Pan H odjíždí. Pan A vytáhl prut kde měl háček ze závitovky přilepen na prut stříbrnou páskou. Říkám si že je to dost amatérské řešení, na to, že se pán prezentuje jako nějaký profesionál, ale když to bude fungovat, tak proč ne... Sondu se mu po chvíli soustředění a snažení podaří sundat. Jsem stále zvědavý, pan A mi říká že z té krabice mi něco sundá a to mi může dát. Jsem zvědavej šťoural a těším se, že bude doma co zkoumat. Minimálně se něco nového naučím od pana Googla. Když už jsem na místě, pomohu mu sundat i padák a pokusíme se stáhnout zbytek provázku. Po chvilce je vše dole a jdeme k autu. V té době přijíždí jedničková Octavia a zní vystupuje pan říkejme mu pan „F.“ Chvilku s pány popovídám a odkazují mě na web radiosondypl. Pan A se nemá k tomu mi něco dávat, vše už má ve svém Hyundai. Čas trochu postoupil a chci domů dojet za světla, když už jsem neplánovaně zastavil. Vynucovat si nic nechci, byť mi něco předtím pán slíbil. Sedám do auta a jedu domů. Po cestě řeším ještě pár pracovních hovorů.
Dojíždím na moji mechovou chaloupku. Zapínám PC a otevírám radiosondypl co se tak dočítám hned na úvodní stránce: „ Zasady polowania na sondy:“ a to mě začíná trochu víc zajímat. Googluji a najednou zjišťuji, že se jedná o podobný sport jako je geocaching. Lovím v paměti, že někdo z mých přátel už o něčem podobném před časem hovořil. Zvedám telefon, hledám v seznamu a za chvilku už hovořím s jedním ostříleným vlkem, který se v tom vyzná. Ujišťuje mě, že problematiku přece zná a vysvětluje mi o co jde a že se pravděpodobně jednalo o ozónovou sondu. Potom co jsem mu vše vylíčil mi vysvětlil, že mi pan „A“ tak zcela neříkal pravdu. Trochu vyzvídám a začnu se pídit po informacích. Zjišťuji, že to není ojedinělá sonda. Nechám si poradit a říkám si, že když mě pán takhle vydrbal, nemám si to nechat líbit, co mu to vrátit. Další možná sonda O3 poletí v dohledné době. Naplánuji si služební cestu s pravděpodobným dopadem.
V den letu sondy vyrážím a nechávám se navigovat. Po excelentním výkonu ostříleného vlka dorážím na místo dopadu jako první. Vidím sondu na padáku opět klesat. Padák vypadá trochu jinak než posledně. Je tak divně z jedné strany přivřený. Odbočuji na polní cestu a dojíždím ke křížku. Na místě jsem sám. Po zastavení vidím že za mnou se řítí modré auto. Popobíhám s tím že tentokrát mě už nikdo nevydrbe. Začnu sondu balit. S tím že tentokrát ji prostě nedám i kdyby byl na padáku vzkaz pro papeže. Tentokráte přijíždí pan „H“ zřejmě s jeho otcem. Vysvětlují mi, že se musí sonda vypnout a odpojit pumpa. Vše odpojujeme a prohodíme pár slov. Okolo projíždí stříbrná felicie a řidič po nás jen kouká. Odjíždí pryč. Po chvilce nasedneme do aut a jedeme vlastní cestou.
Trochu hledám, sbírám informace a ostřílený vlk mi dává pár praktických rad. Vyrážím na již dopadlé sondy a těch pár co najdu zadávám na radiosondy.info/
Na další sondu vyrážím když už mám na notebooku SW a snažím se sledovat sondu. Na poprvé dobré, ale je to třeba vychytat. Na další se těším a budu ladit. Trochu si musím poupravit další SW. Anténa na střeše již sbírá data. Musím teď vyrážet víc do terénu. Sbírat sondy po haluzi je jedna věc, ale dojet na místo a chytit do náručí bude další krok.
Pozorný divák se jistě ptá, co mě vedlo k sepsání tohoto textu. To je ale na delší vyprávění, kde na jedné straně byl prezentován jeden pohled, ostatní mohou být zaskočeni neúplnými informacemi. Anebo dezinformacemi účelně zkreslenými, protože už si někteří pánové zjišťují SPZ mojeho auta a jiné pikantní postupy. Všem ostatním přeji pěkný den 😉

Užívateľov profilový obrázok
Hiena
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 6. Októbra 2019, 19:53
Bydlisko: Chotoviny

Re: 19.3.2021 - S3150529 - O3 6A34406 - Praha - 12UTC

Príspevok od užívateľa Hiena » 18. Apríla 2021, 07:30

Trošku poupravím Není to můj otec žen už je po Smrti je to Můj strýc.Jinak Omlouvám se jestli jsme tě vystrašili u Vožice je to boj až do konce chápu tvé obavy ono z Panem A je to občas těžké.Z pozdravem Hiena

Užívateľov profilový obrázok
Pazar
Lovič
Príspevky: 2021
Dátum registrácie: 16. Februára 2012, 07:42
Bydlisko: Praha

Re: 19.3.2021 - S3150529 - O3 6A34406 - Praha - 12UTC

Príspevok od užívateľa Pazar » 18. Apríla 2021, 07:46

Bohužel už dnes není k dispozici v Archivu Chatu diskuze kolem lovu ozonovky z 19. března 2021. Archiv právě končí již 20.3..
Možná by si výpravná story od Metrologa zasloužila přidat důvody, proč k jistým nedorozuměním vůbec došlo.
Proč se z neznámého meteorologa, jak bylo na místě nálezu přeslechnuto, stal nakonec aktivní Metrolog, ale to by musel za mne udělat správce archivu Chatu.... ;-)

Metrolog
Príspevky: 30
Dátum registrácie: 17. Apríla 2021, 12:17
Bydlisko: Sedlcany

Re: 19.3.2021 - S3150529 - O3 6A34406 - Praha - 12UTC

Príspevok od užívateľa Metrolog » 18. Apríla 2021, 08:40

Hiena napísal:
18. Apríla 2021, 07:30
Trošku poupravím Není to můj otec žen už je po Smrti je to Můj strýc.Jinak Omlouvám se jestli jsme tě vystrašili u Vožice je to boj až do konce chápu tvé obavy ono z Panem A je to občas těžké.Z pozdravem Hiena
Tak to se omlouvám. Špatně jsem to odhadl a tímto se vám i strýčkovi ještě jednou omlouvám. Jak tak koukám máte to jako rodinou zábavu 😉 to je krásné. 👏

Užívateľov profilový obrázok
Hiena
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 6. Októbra 2019, 19:53
Bydlisko: Chotoviny

Re: 19.3.2021 - S3150529 - O3 6A34406 - Praha - 12UTC

Príspevok od užívateľa Hiena » 18. Apríla 2021, 12:49

Tím že byl strýc Rellyový jezdec tak občas Rodinný Adrenalín
A Vpohode Omluva přijata.Mej se Hiena

Napísať odpoveď