02.10.2021 - T0530462 - Viedeň - 12 UTC

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
oldo
Krmič / Lovič
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 23. Marca 2014, 12:58
Bydlisko: Vesele pri Piestanoch
Kontaktovať užívateľa:

02.10.2021 - T0530462 - Viedeň - 12 UTC

Príspevok od užívateľa oldo » 2. Októbra 2021, 18:04

Typ sondy: RS41-SG
HW: T0530462
Frekvencia: 403.500 MHz
Miesto vypustenia: Viedeň
Dátum a čas štartu: 02.10.2021 13:30 SELČ
Dátum a čas dopadu: 02.10.2021 16:09 SELČ
Dátum a čas odlovu: 02.10.2021 16:18 SELČ
Miesto nálezu: v poli pri Veselom
LAT: 48.5486300
LON: 17.7549617

Toto bude trochu dlhší log, ale iba trochu :)
Asi 2 dni som sledoval predikciu tejto sondy. Mala letieť do mojej lokality, po dlhšej dobe. Predikcia sa ale postupne posunula viac na sever, k Piešťanom, alebo severne od mesta. Ale to nevadilo, mal som voľno, nebol problém ísť na výlet. Len som sa bál, že zaletí až na Inovec, tam už je veľa mrtvoliek, ale takmer všetko obesenci.
Mimochodom, včera pustili z Viedne luster (M20 + RS41), ale doletel priamo do Bratislavy. Škoda. Mohlo to byť dnes :) To by bol zaujímavý suvenír.
No dnešnú obednú som sledoval od štartu, stúpavosť asi 5,5 m/s, burst 35,4 km a samozrejme padák moc nefungoval. Takže predikcia sa posunula bližšie ku mne, niekde do poľa pred Piešťanmi. To by bolo fajn, na peknú prechádzku.

Obr01.jpg
Predikcia z výšky asi 15 km


Už som sa chystal vyraziť, do dopadu bolo asi 20 minút, lenže niekde vo výške okolo 9,5 km sa zrazu pádová rýchlosť zvýšila z 10 m/s na 13 m/s a to predikciu úplne zmenilo. Dopad teraz vychádzal východne od Veselého. Tam je prístup od juhu, takže namiesto na Piešťany bolo treba vyraziť na Dubovany a potom Drahovce. Západne od Drahoviec je taká malá obec Voderady. A odtiaľ vedie pekná asfaltka priamo na sever k lokalite dopadu. Je tam minimum stromov, široké rovné pole. Ešte stále sa to dalo stihnúť na pekný vizuál. Tak som vyrazil aj s manželkou. V Dubovanoch som si všimol, že prediktor začal dopad stále viac posúvať smerom na Veselé. Problém je, že lokalita medzi Voderadským a Veselským rajónom je oddelená potokom, ktorý ma dobré 2 metre šírku, nedá sa prejsť. Proste to teba obísť dokola cez Dubovany. Čo je navyše asi 7 km. Pádová rýchlosť sa dokonca vôbec nemenila, sonda mala ešte trochu spomaliť pád jak klesala k zemi, ale nič sa nedialo, stále padala rovnako rýchlo, preto sa predikcia stále viac posúvala na Veselé do poľa. V grafe je to pekne vidieť, že ešte zrýchlila:

Obr02.jpg
V 9,5 km zrazu zrýchlila pád na 13 m/s a tá rýchlosť zostala až po zem
Obr02.jpg (53.67 KiB) 864 zobrazení


No a do dopadu ostávali 3 minúty. Nakoniec som sa rýchlo v Dubovanoch otočil, ale to už som nemal šancu stihnúť. Mapka pôvodného dopadu a skutočného:

Obr03.jpg
Porovnanie pôvodnej lokality dopadu a skutočnej, oddeľoval to široký potok, oranžovou farbou je cesta autom dookola


Toto bola veľká škoda, že som neostal vo Veselom a nečakal. Ale to by som nikdy nespravil, pretože tá pôvodná lokalita nad Voderadmi je dostupná autom, je tam dlhá rovná cesta, najprv asfaltová, potom štrková, ale dá sa po nej ísť dosť rýchlo, takže vedel by som sa tam premiestňovať podľa predikcie. Tlačil ma ten vizuál, bola vysoká šanca vidieť pekne sondu dopadnúť. Keby tá lokalita nebola dostupná, tak by som čakal doma na dopad. A nakoniec by mi stačilo ísť autom 1,5 km od domu po štrkovej ceste, kde by som dopad videl. Nakoniec tam aj sonda dopadla. 5 metrov od tej cesty. Sondu by som chytil do ruky, úplne v pohode. Pole bolo prázdne. No proste smola.
Na moje prekvapenie sondu mi Krmítko doma stále prijímalo. A to mám anténu na balkóne, ktorý je orientovaný na západ, teda na opačnú stranu. Mám síce kolinear presne vyladený na 403 MHz a za ním 20dB zosilňovač, ale aj tak. Na tú vzdialenosť a zatienenie signálu bytovkou, to chytá veľmi dobre.
Na mape je vidieť ako som sondu niesol k autu. Lenže po ceste mi vypadla z ruky a vypla sa po dopade na tvrdú cestu. Chcel som skúsiť niesť zapnutú sondu až domov, že ako bude signál prijímať. V mobile som mal otvorený management krmítka, aby som videl či pribúdajú pakety. Lenže sa vypla. A vedel som, že po zapnutí to trochu narobí bordel v DB, čo sa aj stalo. Chýbal status BURST. Takže začalo kresliť modré guličky namiesto zelených.


Obr04.jpg
Celá dráha letu sondy

Obr05.jpg
Takto som uvidel padák, vpravo za stromami je poľná štrková cesta, ale tie stromy a kríky sú dosť ťažko priechodzie, tak som prešiel kúsok ďalej

Obr06.jpg
Blížim sa k padáku, stromy vpravo sú dosť husté

Obr07.jpg
Padák a vzadu na slnku niekde bude sonda

Obr08.jpg
Padák aj so zvyškami latexu

Obr09.jpg
Zvyšky latexu, bolo ich dosť a boli v dvoch kopách, možno toto spôsobilo tú zmenu rýchlosti pádu

Obr10.jpg
Pohľad od sondy k padáku, vľavo hore za stromami je štrková cesta

Obr11.jpg
Sonda na oračine

Obr12.jpg
Anténa bola nárazom ohnutá do hora, možno aj preto som ju prijímal až doma

Obr13.jpg
Ešte raz sonda aj s anténou

krpet
Lovič
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 23. Decembra 2020, 18:38
Bydlisko: Hlohovec SK

Re: 02.10.2021 - T0530462 - Viedeň - 12 UTC

Príspevok od užívateľa krpet » 2. Októbra 2021, 20:32

Pekný LOG aj foto. Gratulujem...

Napísať odpoveď