HW: M1913981
Frekvencia: 1680 MHz
Miesto vypustenia: Allentsteig
Dátum a čas vypustenia: 28.6.2022 13:50
Dátum a čas nálezu: 28.6.2022 17:40
Súradnice nájdenia LAT LON: 49.1160333N, 16.1114317E
Celé to začalo anténou. Obyčajnou televíznou logaritmicko-periodickou prerobenou na rozsah 1200-2000MHz. Občas som na nej pozrel, či nechytím nejakú sondu v 1680MHz pásme, až raz tam naozaj bola.
Tu na čete ste mi pomohli sondu identifikovať a poradili odkiaľ také ešte asi možu lietať. Sonda nemá GPS, svoju polohu neposiela, ale predsa tu na fóre máme pár úspechov pri jej hľadaní. K anténe pribudlo LNA, rotátor, filter, ADALM Pluto, častejšie sledovanie a niekoľko dalších výskytov RS92D v priebehu asi 3 mesiacov. Cvičisko Allentsteig sedelo aj podľa smeru aj podľa tlaku (výšky) kedy sa už signál strácal.
Sledoval som od nich NOTAM a počas spoločného cvičenia s nemeckými vojakmi letelo 5x RS92D a veľa Graw a zrejme pre streľbu boli vyššie obmedzenia minimálnej letovej hladiny. Kedže RS1729 vie dekódovať všetky údaje (PTU) dalo sa mi konkrétne v node-red spraviť notifikáciu na mobil a graf vertikálnej rýchlosti plus hodnoty pre predikciu dráhy podľa vetra. (mal som covid voľno:) Použil som predict.habhub.org ktorý je super, ale má jednu nepríjemnú vlastnosť, že nechce robiť odhad s časom štartu trebars pol hodiny dozadu keď už viem že sonda letí alebo ako rýchlo padá.
Keď som videl NOTAM ktorý veľkoryso hlásil vypúštanie rádiosond medzi 27.6. a 8.7., pozrel som počasie, vietor a zažiadal týžden dovolenky

V utorok to už vychádzalo severne od Znojma a ako som sa poobede presunul na pozíciu podľa novšej predikcie (robenej podľa primerných dát) a preskúmal pešo terén naokolo zbadal som že už letí. Začali nabiehať aj údaje z mojej domácej základne. Sonda bola len dákych 6km vysoko, času dosť, tak som ešte prehodnotil kde bude najlepšie ju čakat, podľa toho kedy asi vyštartovala a so zámerom aby ma radšej preletela, než aby padla skôr. Nech mám okrem smeru aj nejakú predstavu o vzdialenosti. Zameriavanie smerovou anténou počas pádu sondy chcelo trpezlivosť, lebo signál veľmi kolísal. Viac krát som tento približný smer porovnával s mapou a hoci najprv to sedelo, neskôr sa mi zdalo že signál ide úplne zo západu a to už vyzeralo horšie. Tak som to šiel skontrolovat z druhej strany lesíka a tam akoby ma sonda už preletela. Znovu som šiel späť a potvrdilo sa to. Znelo to hrozivo, lebo bola ešte viac než 3km nad úrovnou mora a padala pomaly. Z tejto pozície sa už nič nové nedozviem. Nasledoval som teda sondu smerom na sever na Bačice, cestou som si overil či neblúznim, zameral smer a signál zmizol. Pokračoval som cez Hrotovice smerom na Slavětice a bzukot sondy sa ozval. Lenže cesta do Slavětíc aj Dalešíc je uzavretá, musel som pokračovat na Rouchovany. Signál som stále mal ale smer bol zo severu od Slavětíc. Dostal som sa tam úzkou asfaltkou, ale pokračovať sa opäť nedalo. Waze však vedel že sa treba vrátiť a obísť to inou cestou cez Dalešice. Signál bol opäť silnejší akoby z lesa za poľom. A keďže bol premenlivý, veril som že visí na strome. Ešte som overil smer z ďalšej pozície a skontroloval ďalej až na hrádzu či mi neprichádza niekde od ďalej, ale tu už zase nebol. Vošiel som pešo do lesa cyklochodníkom a našiel padák v korune a sondu v 5m výške. To ako visela bolo pre mna obrovským štastím. Padnutú na zemi by som asi nezachytil v mieste kadiaľ som prechádzal, no a vyššiu by som odtiaľ nedostal. Pri jej strhávaní konárom som poškodil merací flex. V stredu som opäť pokúšal šťastie, ale už som nebol taký snaživý a pozíciu som nemenil, hoci sonda padala o čosi rýchlejšie než som zadal v predikcii. Pred dopadom signál asi 20s postupne zoslaboval, takže to bolo za horami za dolami. Spravil som si okružnú jazdu cez niekoľko dedín tým smerom a nič. Tak som ešte vyšiel na vytypovaný kopec v danom smere a to zabralo, postupne som sa dostal k lesíku kde sonda zrejme visí. (mapa) Zmokol som nie len ja ale aj stromy a to ma asi útlmom z jednej strany a odrazom od voľne stojacich plietlo. Úderom 16:00 pri frame 17271 sonde došla trpezlivosť a baterky. Ja som sa tam ešte chvíľu krútil a potom som šiel domov. Možno z dronu by bolo vidno padák.
Inak, zaujímavé je ako spoľahlivo im fungujú tie padáky. Z 9 sond čo som zatiaľ nachytal data, iba jedna vychádzala na 4,1m/s (tiež v pohode). Ale všetky ostatné mali odhad dopadovej rýchlosti (počítanej na úroveň mora) 2,6 - 3,1m/s.