16.7.2022 - T2010208 - Meiningen - 00UTC

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
Michallom
Krmič / Lovič
Príspevky: 307
Dátum registrácie: 24. Mája 2021, 16:32
Bydlisko: Tachov

16.7.2022 - T2010208 - Meiningen - 00UTC

Príspevok od užívateľa Michallom » 17. Júla 2022, 20:32

Typ sondy: RS41-SGP
HW: T2010208
Frekvencia: 402.3 MHz
Miesto vypustenia: Meiningen (WMOID:10548)
Dátum a čas vypustenia: 16.7.2022 1:09
Dátum a čas nálezu: 17.7.2022 18:45
Posledné súradnice LAT LON: 49.767169 12.543315 ALT: 787m
Súradnice nájdenia LAT LON: 49.766728 12.544108 Google maps Mapy.cz Turistická

Tenhle Meiningen přiletěl nedaleko, podle mapy do bažinatýho terénu. Vyrazil jsem brzo ráno, ještě hrál. Abych to tam obhlídl, vzal jsem dron a poslal ho z asi kilometrový vzdálenosti na místo. Na telefonu na dronu jsem sice neviděl detaily, místo se sondou bylo lehce za horizontem, takže když jsem sestoupal níž, ztrácel jsem signál. Ale to mi stačilo abych se ujistil, že sonda není v úplnejch bažinách.


Tam někde je:
1.jpg

Později doma jsem na fotkách našel provázek i padák:
2.jpg

Tak jsem objel vesnici a tam čekalo překvapení. Překopaná silnice, kde se chystali dělat novej mostek. Naštěstí na druhý straně měl někdo chatku a k ní lávku, navíc stačilo za mostkem na konci rovinky zahnout do lesa a byl jsem asi půl kiláku od sondy.
3.jpg


V lese byla vyjetá cesta od nedávný těžby, která mně dovedla skoro na místo. Všude borůvky, takže jsem se na lov ještě posílil.
Na místě byl docela dobře vidět špagát, sonda vlevo na vysoký borovici někde v koruně - vidět nebyla - provaz doleva a přez vzdálenější strom se vracel na smrk, ten byl na hranici těch bažin, takže přistála včas.
4.jpg

Jenže co s provázkem. Na bič byl vysoko, zkoušel jsem přehodit lanko se zátěží, ale nedohodil, ani nepřestřelil prakem. Budu muset sehnat lepší...

Tak jsem jel domů a tam přemejšlel, jak dostat lanko přes provázek. Napadl mně dron, na něj se dá sehnad odhazovací zařízení, jenže jsem nedočkavej, tak jsem hledal na netu jak to zbastlit.

Našel jsem bazmek k 3D tisku, kdy se provleče lanko labirintem a na místě se kvrdlání zleva doprava postupně uvolní. Možná časem zkusím.
Snímek obrazovky 2022-07-17 v 22.04.14.png

Hledal jsem dál a našel pro tohle použití jednodužší řešení: pod dron se přidělá cokoliv vodorovnýho hladkýho, na co se navlíkne lanko s očkem, ve směru letu to dron táhne za sebou a v místě shozu se jen otočí o 180 st. a lanko se sveze.
UNADJUSTEDNONRAW_thumb_378e.jpg


Tak jsem dneska sbalil dron a ostatní fidlátka, ženu, malýho a vyjeli jsme. Na místě jsme rozbalili dron, obhlídli provázek, byl vidět hůř než včera, protože už byl ve stínu, ale byl tam. Pod dron jsem pověsil lanko se zátěží a hurá nahoru.
6.jpg
5.jpg


Letěl jsem pomalu, lanko dronu nedělalo žádnej problém. Větší problém ale udělal provázek od sondy: vůbec nebyl vidět, ani na kameře dronu, ani ze země, nějak jsem blbě odhadl vejšku a nebudu to napínat - zamotal jsem se do něj. Když šel dron dolů, bylo slyšet jak sebou strhl sondu z borovice. Zůstal na smrku mezi sondou a padákem. Super. Stromu hustě u sebe, ze spoda kdyby nesvítily poziční ledky, vůbec bych ho neviděl. Z louky vidět byl. Co teď. Chystal jsem se jet pro motorovku, že ten strom prostě sundám... Mnželka navrhla, ať to zkusím killerem.

Moc se mi do toho nechtělo - jednak mi ty stromy přišly vysoký a jednak zespodu bych ho vysouval skoro ze země hned mezi větvema, takže prakticky bez možnosti jakýkoliv manipulace jiným směrem než jen nahoru - dolů. No přidělal jsem na konec lanko původně určený sondě s asi půlmetrovým volným koncem se závažím. Killer jsem postupne nastojato poskládal na max vejšku co umí, tj spodní 3 díly z jednoho a přes vytištěnou spojku celej další 7 metrovej bič.
Manželka z louky navigovala vejškově a po několika pokusech se povedlo nějak zátěž omotat kolem dronu. Vejška byla nadoraz, takže nějakej 12 metrů. No na prasáka jsem ho protáhl smrkem dolů, lanko od sondy se se mnou pralo a bylo slyšet, jak někde kousek vedle tu sondu tím tamáme nahoru, ale v tu chvíli mi to bylo fuk :).
7.jpg
8.jpg
9.jpg


Kupodivu byl dron v cajku, jen jednu vrtuli použil jako naviják. No malej se ujal odmotávání a my se věnovali sondě. Byla na vedlejším stromě pár metrů nad zemí, takže jsem pro ni hrábnul killerem s mým oblíbeným klacíkem na konci a bylo splněno. Takže zbalit a hurá domů. Padák na stromě zůstal, tam nemám šanci se dostat...
10.jpg

Užívateľov profilový obrázok
frenk
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 11. Januára 2021, 18:15
Bydlisko: Neratovice

Re: 16.7.2022 - T2010208 - Meiningen - 00UTC

Príspevok od užívateľa frenk » 18. Júla 2022, 07:44

Pěkná detektivka s dobrým koncem :)

Užívateľov profilový obrázok
Michallom
Krmič / Lovič
Príspevky: 307
Dátum registrácie: 24. Mája 2021, 16:32
Bydlisko: Tachov

Re: 16.7.2022 - T2010208 - Meiningen - 00UTC

Príspevok od užívateľa Michallom » 18. Júla 2022, 20:57

Konec dobrej. Ale ty nervy…

Užívateľov profilový obrázok
petanx
Lovič
Príspevky: 108
Dátum registrácie: 24. Novembra 2020, 09:16
Bydlisko: Brno - sever

Re: 16.7.2022 - T2010208 - Meiningen - 00UTC

Príspevok od užívateľa petanx » 29. Decembra 2023, 21:19

Super, těším se na nějaké další "dronové" příběhy. Volal jsem si s bývalým kolegou, že má nově dron, že by se to dalo někdy na hledání vyzkoušet. Asi nejlépe typicky na přelet nad polem/loukou, kde je balon či padák, případně nějaké podobné sundávání ze stromu - to je vždycky riziko. A už dávno mě napadlo (ale dron nemám a nemohl jsem vyzkoušet) dát na dron TTGO a když je sonda někde dál, mimo signál s rizikem vypnutí, tak si "chytit signál" a zaznamenat pozici. Momentálně by to šlo asi jen s TTGO MysondyGo, která ukáže poslední pozici i po delší době. Využívám spíš RDZSonde, které je tak nějak promakanější, ale je tam taky hodně nastavení a když není spojení s internetem přes Wifi, tak se pozice nikam neuloží a jakmile RDZSonde ztratí signál, jde zpět do skenování. Asi by to šlo nějak poladit, ale když máme MySondy, tak je lepší vzít to.

Užívateľov profilový obrázok
Michallom
Krmič / Lovič
Príspevky: 307
Dátum registrácie: 24. Mája 2021, 16:32
Bydlisko: Tachov

Re: 16.7.2022 - T2010208 - Meiningen - 00UTC

Príspevok od užívateľa Michallom » 29. Decembra 2023, 22:04

Na jedný sondě jsem dron použil, ale jen na dohledání v korunách stromů zezhora a vystopovánní provázku k sondě.

viewtopic.php?f=9&t=7368


U jiný jsem zase jen odřízl provázek na vysokým stromě kousek od sondy, ale zůstala tam docela dlouho a našel jsem jí časem až pod stromem.

viewtopic.php?f=9&t=7169

Napísať odpoveď