17.02.2023 - U1830165 - Praha - 12 UTC + O3 6A39875

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
oldo
Krmič / Lovič
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 23. Marca 2014, 12:58
Bydlisko: Vesele pri Piestanoch
Kontaktovať užívateľa:

17.02.2023 - U1830165 - Praha - 12 UTC + O3 6A39875

Príspevok od užívateľa oldo » 19. Februára 2023, 17:13

Typ sondy: RS41-SG + O3
HW: U1830165 + O3 6A39875
Frekvencia: 404.200 MHz
Miesto vypustenia: Praha
Dátum a čas štartu: 17.02.2023 12:15 SEČ
Dátum a čas dopadu: 17.02.2023 15:19 SEČ
Dátum a čas odlovu: 17.02.2023 16:08 SEČ
Miesto nálezu: v horách and obcou Chtelnica
LAT: 48.624040
LON: 17.575320

Log o O3 som už dlho nepísal, tak bude dlhší...
O tejto ozónke z Prahy som vedel, že pravdepodobne doletí až na Slovensko, ale podľa prediktora doletí len na Záhorie do okolia Senice, teda bude Mirova. Skúšal som rôzne kombinácie parametrov prediktora, najviac som sa spoliehal na Pazarove čísla, ktoré nedávno uviedol vo fóre. Predsa len Pražské sondy sleduje pravidelne, takže má prehľad. Konkrétne si dovolím citovať: "stoupavost 5,5 m/s, burst ve 33 km a dopadovou rychlost 3,4 m/s."
Mal som v pláne ísť do Trenčína s rodinou na nákupy. Tak sme išli. Počasie nám to trochu komplikovalo, chodili dažďové prehánky, tak sa čas natiahol, na ozónku som aj zabudol. Až po ceste nazad, už pred Piešťanmi mi zrazu zvonil mobil a bol to Skymax. Lenže na diaľnici som si nedovolil zdvihnúť mobil. Zišiel som z diaľnice, že Skymaxovi zavolám čo sa deje. A v tom mobil zvoní znova a bol to Peter z BA. Informoval ma, že ozónka padá pomalšie a teda zrejme doletí až niekde ku mne. Niekde do okolia Dobrej Vody v Karpatoch. Bolo to v čase 15:09 asi 10 minút pred dopadom, sonda bola v 2 km výške a pádová rýchlosť okolo 2,5 m/s. Vtedy nastala panika :)
V tom zhone som Skymaxovi ani nazad nevolal, snáď pochopí, že som mal dosť fofry. Bolo treba prísť domov, vyložiť nákup, zobrať techniku a rýchlo ísť pozrieť sondu. Peter ma informoval, že na sondu sa zapísalo dosť ľudí. Moraváci sa medzitým z notifikátora poodhlasovali, ostali tam kratinoska a YogySK. Peter ma teda pripísal do Notifikátora. Tak v zrýchlenom konaní som sa presunul domov, nákup vyložil len čiastočne, len čo som odniesol v rukách, na zvyšok nebol čas. Zobral techniku a letel už sám do lokality pristátia sondy. Sonda v tom čase už bola na zemi. Moje krmítko sondu dotiahlo až takmer na zem, tak som zhruba vedel kde sonda dopadla. Bolo to blízko lesnej cesty, niekde na svahu. Lokalitu dobre poznám, viem presne kde sa dá dostať autom a kde sú už zákazy vjazdu. Je to Chránená krajinná oblasť. Ale priehrada aj rybník Výtok nad Chtelnicou tam má výnimku. Hore je rekreačná oblasť, kedysi tam boli detské tábory v prírode, neviem či to tam ešte funguje. Tam som sa dostal autom, odtiaľ to bolo k sonde asi 900 metrov. Inak túto lokalitu pozná aj Peter, nedávno sme tam boli spolu na Senickej DFM 17 sonde. Vtedy vojaci pustili tento nový typ sondy, dopadla kúsok od tejto ozónky. Vtedy prišiel aj Peter a spolu sme ju boli odloviť. Teraz ma napadlo, že si nepamätám, či som k nej log aj dokončil. Viem, že som ho rozpísal ale viac neviem. Jaksi mám stále menej času.
Po ceste som ani nestíhal pozrieť fórum, ani nič. Hlavne bolo sa dostať na parkovisko. A tam už improvizovať v závislosti od toho, kto všetko tam prišiel. Najväčší problém tam je v tom, že v tej lokalite nie je žiadny mobilný signál, takže bolo potrebné sa pripraviť dopredu, napríklad napísať na fórum, pozrieť presné súradnice dopadu pre prípad, že by sonda nehrala. Inak by som išiel úplne naslepo. A bez internetu a aj signálu zo sondy by to bolo komplikované. Súradnice som mal, ale na fórum už nebol čas.

Obr01.jpg
Celá dráha letu sondy, Záhorie preletela len tesne

Takže som prišiel na parkovisko a tam nikoho. Ani jedno auto. Trochu ma to zaskočilo. Pripomenulo mi to situáciu z predchádzajúcej ozónky, viď log O3 sonda v Modre
Tam som vtedy išiel iba ako pozorovateľ, že sa aspoň stretnem s nejakými sondermi. Nakoniec to dopadlo úplne inak a bol som tam prvý a dokonca sám, nikto iný neprišiel. Vtedy to bolo šťastie, že som sa rozhodol tam ísť. Inak by O3 skončila možno aj prejdená autami. A teraz to vyzeralo byť podobné.
Ak by tam niekto prišiel, tak by určite zaparkoval na tomto parkovisku, inde sa ani nedá, ak sa teda neporuší zákaz vjazdu. Zapol som teda rádio, signál bol silný a stabilný. Prvé dobré znamenie. Zapol som teda TTGO dekodér. Písalo mi vzdialenosť k sonde asi 900 m.
Obul som gumáky, zobral techniku a vyrazil. Až v tomto čase mi stres opadol, lebo som tam bol evidentne sám. A vedel som, že bude treba počkať na tých ďalších zapísaných sonderov. Signál bol stabilný, nekolísal, takže som vedel, že sonda je na mieste a nikto s ňou nemanipuluje. Až na to, že bol signál dosť silný, bola obava, že bude na strome. Killer nemám (mal by som si ho konečne kúpiť) čiže bolo aj fakt vhodné počkať na ďalších sonderov s killerom.
Tempo som teda výrazne spomalil a pomaly kráčal do kopca po lesnej ceste. TTGO ma navigovalo k sonde, mala byť na ľavom svahu. Asi 150 m od sondy som odbočil z cesty už priamo do kopca k sonde. Miestami chodili dažďové prehánky, v lese bola vcelku slušná hmla. Ale adrenalín robil svoje, gumáky tiež, takže nebol problém, blato neblato, išiel som.
Asi 50 m od sondy som začal počuť čerpadlo z O3. Po ďalších metroch som uvidel niečo biele na zemi. Asi 30 m od cieľa už som jasne videl že to je O3 box. Nechcelo sa mi veriť, že box dopadol na zem. Svah bol dosť strmý, sonda sa zachytila o padnutý peň stromu. Ležala naboku, ale poškodenie bolo minimálne, dokonca ani nebola moc od blata. Okolitý les bol pomerne mladý, všetko tenké stromy, max výška asi 10 metrov.
Viac ukáže foto.
Čerpadlo som teda odpojil, nech to tam zbytočne nevrčí, chcel som počuť zvuky z lesa, či sa niekto blíži. A nechal som hrať iba sondu, aby ma ďalší sonderi vedeli dohľadať podľa signálu. Aj keď v Kryo som sondu dotiahol takmer na zem. Mal som teda čas, išiel som teda hľadať padák, ten vidieť nebolo, len lanko, ktoré mierilo hore na vrch stromov. Sonda letela v smere do kopca, takže padák bude hore. Podľa mapy mala byť hore lesná cesta, asi 50 m vyššie. Vzhľadom na to, že som sondu doma prijímal až takmer po zem, predpokladal som, že keby ju vynesiem hore, tak ju možno začnem znova doma dekódovať. Aj tak som musel ísť hore pohľadať padák, tak prečo tam nezobrať aj sondu. Odpojil som teda karabínku ( použitie tej karabínky chválim, netreba nič rezať, super nápad) a sondu som zobral so sebou. Padák som nakoniec uvidel hore na strome v asi 7 metrovej výške (ako inak), len pár metrov od tej hornej cesty. Pekne bol roztiahnutý. Na vedľajšom strome smerom k sonde som uvidel zvyšky latexu, tých bolo len minimum, vlastne len hrdlo a pár drobných kúskov. Preto sonda tak pekne doplachtila až do mojej lokality. Táto zostava teda tentokrát fungovala úplne ukážkovo. Chválim sondážnika CHMI :)
Odvíjač nebolo dobre vidieť, ale čakal som, že to bude ten kovový rapkáč. Ale nič také som tam nevidel. Bol teda klasický plastový ?

Na moje prekvapenie som hore našiel mobilný signál. Síce slabý, ale na volanie to stačilo. Svah bol orientovaný smerom k dedine Chtelnica, preto hore bol signál. Tak som hneď volal Petrovi, informoval ho o stave, on to hneď napísal na fórum. A prebrali sme ďalší postup. Za to Petrovi ďakujem, takáto spolupráca je super. Dohodli sme sa, že bude sledovať fórum, ja som zatiaľ skúsil dostať padák zo stromu. Ešte som skúsil sondu zdvihnúť nad hlavu, či mi to doma nezačne znova dekódovať. Ale Peter hovoril, že nič sa neobjavilo. Času som mal dosť, predpokladal som, že niekto z nahlásených sonderov príde. Obaja to mali ďaleko od domu, tak už keď by prišli do tejto lokality, hádam by sa neotočili a nevzdali to. Skúsil som aj mobilný internet. Prekvapivo aj ten išiel. Tak som sa pripojil na domáce krmítko. Dal som si zobraziť Spektrum a na moje prekvapenie som videl silný peak až +4dB na 404,2 MHz. A to som sondu mal položenú na zemi na tej ceste. Zistil som, že Prahu som nemal v krmítku navolenú, takže dekódovanie sa zaplo automaticky a po dopade sa to zrušilo. Tak som v krmítku navolil aj túto sondu. A začalo to dekódovať. V Kryu to bolo vidieť, že sonda odskočila vyššie na cestu.
Čas plynul, ale stále nikto neprichádzal. Rádio som mal stále pustené, tak som ho radšej stíšil. A v tom som zrazu z doliny započul hlasy. Minimálne 2 rôzne hlasy. Teda skôr výkriky. Najprv som len počúval, čo kričia. Počul som len "heeej" alebo tak niečo. Je fakt, že prichádzali presne z tej cesty jak som prišiel ja, ale nechcel som privolať niekoho náhodného, aj keď neviem čo by tam v tom počasí robil niekto ďalší. Hlasy nakoniec zoslabli a postupne stíchli. Zaujímavé. Predpokladal som, že sonder pôjde priamo k sonde. Tak som zišiel dole k šnúrke s karabínkou a skúsil ťahať za lanko, či sa to nejak pohne. Ale ani náhodou. Neviem teda akú pevnosť má toto lanko, ale ťahal som z celej sily ale nepodarilo sa ho ani potiahnuť, ale ani roztrhnúť. Fakt je pevné. To klasické lanko by už dávno povolilo. Toto ozónové je fakt pevné. Tak som sa vrátil nazad hore k ceste a v tom som rovnaké hlasy započul znova. Ale teraz z iného smeru. To bolo trochu divné, ale keď som pozrel na mapu, tá cesta, na ktorej som stál, smerovala takou obchádzkou a končila na tej lesnej ceste, kadiaľ som prišiel. Predpokladal som, že sonder teda nejde priamo k sonde, ale ide po tej ceste podľa mapy. Tak som zakričal aj ja. V tom ostalo ticho :)
Napísal som teda na fórum, že počujem hlasy a chvíľu na to napísal do fóra YogySK, že to je on. Super. Napísal som teda presné súradnice kde stojím, nech ide rovno tam. Napísal, že idú. Tak som čakal. Lenže po 10 minútach stále nikde nikoho. Tak som zas napísal, že kade to vlastne idú. Hádam nezablúdili, keď mali presné súradnice. Odpísal, že idú po zvážnici, sú 100m ďaleko. Tak som čakal. Nakoniec som ich uvidel, prišli ozaj z tej cesty, išli teda dookola. Je jasné, že pre neznalých to môže byť bludisko. Nakoniec sme sa teda stretli, prišiel aj s priateľkou. Dobre som teda počul viac ako jeden hlas. Zoznámili sme sa, podebatovali. Killer nemali, takže padák ostane na strome. Inak bol pekný žlto biely. Nevadí, možno sa tam ešte niekedy vydám aj killerom, alebo pílou :)
Neznalosť terénu sa potvrdila, prišli od Dobrej Vody. A to som ich teda obdivoval, tam je síce cesta, poľná so štrkom, ale v tomto daždivom počasí je to riziko, že tam ostanú visieť. Ale je fakt, že z tej strany chýbajú zákazové značky. Tam som bol tiež už pár krát na sonde, dokonca v tých lesoch nad Dobrou Vodou sú ešte nejaké mŕtvolky.

Preruším text, viem že píšem veľa, tak dám pár fotiek na odľahčenie a text pokračuje pod tým :D

Obr02.jpg
Príjazdová cesta, moja od Chtelnice a YogySK od Dobrej Vody a parkovisko, kde som nechal auto


Obr03.jpg
Ja som išiel po modrej, Yogy po oranžovej, ale neviem presne kade išiel, ale k sonde prišiel zľava po tej kľukatej čiarkovanej ceste


Obr04.jpg
Miesto dopadu sondy a potom presun na hornú cestu, kde mi Kryo začalo dekódovať polohu


Obr05.jpg
Profil mojej cesty od auta k sonde, výškovo to bolo 105 m


Obr06.jpg
Trasa od môjho auta k Yogyho autu


Obr07.jpg
Takto som sondu uvidel na zemi


Obr08.jpg
Bližší pohľad


Obr09.jpg
Takto si tam ležala, asi hodinu po dopade


Obr10.jpg
Tu aj s mojou technikou


Obr11.jpg
A tam niekde v kopci bude padák, lanko smeruje hore do stromov


Obr12.jpg
Tu sondu nesiem hore na cestu


Obr13.jpg
Moje TTGO, trochu poprchalo


Obr14.jpg
Tu som už na hornej ceste, sondu som položil na skaly pre lepší signál, skaly ho dobre odrážajú


Obr15.jpg
A pohľad na padák v stromoch, sonda bola dole asi 50 metrov ďaleko


Obr16.jpg
Padák, vľavo dole trochu vidieť odvíjač a zvyšok latexu za konármi


Obr17.jpg
Ešte detail na text na padáku


Obr18.jpg
Po hodine sa začala hmla rozpadávať, ale iba dočasne, potom sa zasa spravila pri ďalšom slabom daždi, vzadu v údolí je Chtelnica a ešte ďalej asi 10 km moje QTH


Obr19.jpg
A tu sa blíži YogiSK s priateľkou po hornej ceste


Obr20.jpg
Ešte jedna foto Yogyho jak prichádzajú a ozónka na skale

Vypol som sondu a vydali sme sa na cestu nazad. Popísal mi, kde asi nechali auto. Kým sme prišli dole k môjmu autu, tak sa zotmelo. Yogy mal fajnovú baterku, ja som baterku zabudol zobrať. Prišli sme k môjmu autu, vysvetlil som im že keby sa im podarilo dostať s ich autom k môjmu, tak ich odtiaľ vyvediem pekne po asfaltke. Oni auto nechali na takej lúke v lese, lebo videli, že je tam dosť blata a báli sa pokračovať, preto odtiaľ išli peši. Vzhľadom na tmu a blato, som teda išiel s nimi nájsť auto a zároveň obzrieť cestu k môjmu autu. Bolo to asi 600m ďaleko. Našťastie celá cesta bola fajn spevnená štrkom, iba posledných 100 m bolo rozmočených. Ale keď sme tadiaľ prešli pešo a obzreli to, usúdilo sa, že to autom prejdú. Auto sme našli, nasadli a pomaly prešli k môjmu. A odtiaľ sme išli spolu na oboch autách dole do dediny Chtelnica. Odtiaľ už nemali problém ísť domov.
Takže odlov dopadol výborne. Ja som si až v aute po ceste domov uvedomil, že druhý sonder kratinoska tam nedorazil. Aj sme na neho zabudli. Pozrel som teda na fórum, tam o ňom nebola žiadna správa. A podľa profilu je z Brna. Tak mi došlo, že sa len zabudol odpísať. Nechcelo sa mi veriť, že by išiel tak ďaleko. A že by aspoň niečo nenapísal na fórum ak by tam naozaj išiel.

Ešte info pre Pazara a prípadného záujemcu. Ako som písal na fóre, túto O3 by som chcel znova doniesť do CHMI osobne. Tak ako moju prvú O3 pred rokmi. Vtedy mi Pazar vybavil suvenír v podobe nepoužiteľnej vyradenej O3. Takže túto O3 vrátim celú jak je. Suvenír nepotrebujem. Ale ak by niekto chcel O3 ako suvenír, dajte mi vedieť. Nemám problém potom zobrať znova nejakú vyradenú O3. A doručenie k záujemcovi by sme si už potom dohodli.
V Prahe mám bratrancov, manželka má pri Prahe tetu, dlho sme tam kvôli korone neboli. Medzitým oni boli u nás na Slovensku. Takže takto sa naskytol silný dôvod tam ísť. A trochu sa aj pomotať po Prahe.
Len zatiaľ netuším kedy. Musíme si všetci doma vybaviť voľno. Predpokladám, že by to bolo cez víkend. Do CHMI by som s najväčšou pravdepodobnosťou prišiel v niektorú sobotu okolo obeda. Keby sme sa ešte popri tom zúčastnili aj vypustenia obednej sondy, bolo by to super. Rovnako ako pri prvej návšteve.
Naposledy upravil/-a oldo v 20. Februára 2023, 13:03, upravené celkom 1 krát.

Užívateľov profilový obrázok
Pazar
Lovič
Príspevky: 2021
Dátum registrácie: 16. Februára 2012, 07:42
Bydlisko: Praha

Re: 17.02.2023 - U1830165 - Praha O3 - 12 UTC

Príspevok od užívateľa Pazar » 19. Februára 2023, 20:59

Především Oldovi gratuluji a děkuji za ochotu se na lov této ozonovky vůbec vydat.

Protože už pracuji jen na poloviční úvazek, většinou po startu polední sondy mi pracovní doba končí a já další let už sleduji jen z domova, odkázán především na výborné kryo a také polský web. Můj domácí příjem totiž neumožňuje sledovat let po celou dobu a tak ho už ani pravidelně neprovozuji, ale pečlivě sleduji dění na tomto webu.

Krásným ukončením měření je právě LOG, zejména, když je tak detailní, jak komentářem, tak obsáhlou obrazovou dokumentací, jako tento od oldy.

Také já jsem se už delší čas nepřipojil za některý ze zdejších LOGů vlastní komentář, nějak nebyl důvod a tak jsem byl třeba aktivnější na FB rakouských sonderů, kteří mohli letos poměrně často ozonovky lovit na svém území. Proto snad nikoho neurazím a LOG oldy nepokazím, když za něj připojím i svojí verzi náhledu na přípravy, sledování za letu a závěrečný lov.

Pokusím se slovní komentář minimalizovat a připojit ho, pokud možno, k patřičnému obrázku mé galerie.
Prílohy
01.jpg
1. V termínu vypuštění ozonovky se již dopoledne dívám, jak budoucnost vidí Predictor. Samozřejmě si uvědomuji, že 3 nutné proměnné jsou jen "kvalifikované" odhady, jejichž hodnota je ovlivněna zkušeností z minulých letů. Kromě stoupavosti, která je nejvíce závislá na sloužícím sondážníkovi, odhaduji burst a doufám, že padáček bude fungovat, i když dopadová rychlost je také závislá na velikosti zbytků balonu.
02.JPG
2. Mírně asistuji při předstartovní kontrole funkčnosti ozonovky a některé důležité postupy i fotograficky dokumentuji.
03.JPG
3. Pokud se zdá vše v "normě", mohu popsat padáček textem pro nálezce a doufat, že uvedené datum bude opravdu platné.
04.JPG
4. Padák potom zasunu do balonu a předám sondážníkovi k nafouknutí. Opět se dokumentuje přijatelná pozice padáčku v balonu a způsob uvázání hrdla balonu a konce padákového závěsu k odvíječi.
05.JPG
5. Mezitím se dokončí konečná kompletace ozonovky, připojí se motorové baterie a zkontrolují se hodnoty, které obsluze poskytuje grafika MW41.
06.JPG
6. Posledních 10 minut před startem si ozonovka zvyká na venkovní prostředí, v pozadí už na ní čeká balon v plnírně.
07.JPG
7. Asi minutku před startem se ozonovka připojí k odvíječi a oldou zmíněná karabinka nejen zjednodušuje spojení, ale je to i bezpečnější než prosté uzly na dvou závěsech. Opět zdokumentováno...
08.JPG
8. Ideální je, když jsou sondážník i kolega, který garantuje funkci ozonovky, v pohodě a jako na této fotce se uvolněně před startem usmívají.
09.jpg
9. Na obrázku políčka z videa (neumím do LOGu přímo video umístit) je vteřina po startu, když už jsou balon i ozonovka mimo naše ruce.
10.JPG
10. Jen letmo zkontrolujeme, že odvíječ řachtá a můžeme jen čekat na přijatá data a jejich relevantnost.
11.jpg
11. Už doma sleduji dráhu, výšku a pozici burstu, po něm s očekáváním čekám na první pádová data, zda padáček funguje. Tentokrát ano a hned po burstu naznačilo kryo, kde se dá očekávat dopad.
12.jpg
12. Těsně před slovenskými hranicemi se jen potvrdilo, že dopad je stále očekáván někde v Malých Karpatech.
13.jpg
13. Již 12 minut před avizovaným dopadem, kdy klesání zpomalilo až k pouhým 3 m/sec, to naznačovalo, že to bude do zalesněných kopců, čili to papučovka tentokrát nebude.
14.jpg
14. Ani při zbývání devíti minut do dopadu, se predikce příznivěji nevyvíjela.
15.jpg
15. Konečně byla známa oblast dopadu a z mého pohledu byla přístupná, z pozice toho, že to byla CHKO Malé Karpaty, jsem předpokládal, že nejbližším místem volného příjezdu autem se stala Dobrá Voda. Pěšky by to bylo asi více než hodinu, ale do setmění by se to mělo stihnout.
16.jpg
16. Mapa nabízela i rychlejší variantu na horském kole, ale to jsem v autě oldy nepředpokládal.
17.jpg
17. Jak ubíhal čas mezi nálezem ozonovky a čekáním na dalšího oznámeného lovce, byly jasně vidět i místní přesuny hrající ozonovky.
18.jpg
18. Na polském webu bylo vidět, jak celkem přesně jsem odhadl stoupavost a burst do Predictoru. Dopadová rychlost byla nižší, než můj předpoklad a tak si padák, jen s kouskem balonu, cestu trochu prodloužil.
19.jpg
19. Na závěr ještě kousky příspěvků na chatu, zejména pro ty, kteří to on-line nesledovali a zajímavá diskuze proto zapadla v archivu.

Užívateľov profilový obrázok
kratinoska
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 3. Januára 2020, 08:15
Bydlisko: Brno

Re: 17.02.2023 - U1830165 - Praha O3 - 12 UTC

Príspevok od užívateľa kratinoska » 19. Februára 2023, 22:20

Gratulace k odlovu.
Autor toho notifikatoru (v tomto pripade ja), zrejme nejde odhlasit (odpisat)... :)

Užívateľov profilový obrázok
Michallom
Krmič / Lovič
Príspevky: 307
Dátum registrácie: 24. Mája 2021, 16:32
Bydlisko: Tachov

Re: 17.02.2023 - U1830165 - Praha O3 - 12 UTC

Príspevok od užívateľa Michallom » 19. Februára 2023, 22:55

Když vidím ty špejle kde zůstal padák, možná kdyby ses do ní opřel, tak ji složíš k zemi, ne? :) Jinak gratulace k odlovu.

Užívateľov profilový obrázok
Pazar
Lovič
Príspevky: 2021
Dátum registrácie: 16. Februára 2012, 07:42
Bydlisko: Praha

Re: 17.02.2023 - U1830165 - Praha O3 - 12 UTC

Príspevok od užívateľa Pazar » 20. Februára 2023, 00:07

Ale, no tak! Je sice chvályhodné zbavovat zejména přírodu pokud možno veškerého stratosmetí, ale ne za cenu další devastace přírody v CHKO.
Samotný zapomenutý padák považuji za menší zlo, než kácení stromů, zejména když v dané lokalitě je to standardní vzrůst.
Ono by stejně asi nestačilo "složit" jen jednu "špejli", protože jak samotný padák, tak jeho padákové šňůrky, mohou k sobě poutat i více stromů
a to je třeba vzít v úvahu i 5 metrů padákového závěsu k robustnímu kovovému odvíječi a zbytku balonu.
Na druhé straně tento druh lesa neumožňuje zásah stromolezce, nepomohl by zde ani bájný drevokocur.
Možná by byly úspěšné metody prakem vystřelovaných doplňkových lanek, nebo pomocí dronu, nejšetrnější by asi stejně byl, ani ne moc dlouhý,
teleskopický killer, se kterým by se dalo snadno a přesně manipulovat při uvolňování padáku i dalších zbytků z poměrně malé výšky.

Užívateľov profilový obrázok
Michallom
Krmič / Lovič
Príspevky: 307
Dátum registrácie: 24. Mája 2021, 16:32
Bydlisko: Tachov

Re: 17.02.2023 - U1830165 - Praha O3 - 12 UTC

Príspevok od užívateľa Michallom » 20. Februára 2023, 06:50

Klid, to byl pokus o humor… ale při pohledu na ostatní stromy, se to možná složí k zemi samo… ;)

Užívateľov profilový obrázok
oldo
Krmič / Lovič
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 23. Marca 2014, 12:58
Bydlisko: Vesele pri Piestanoch
Kontaktovať užívateľa:

Re: 17.02.2023 - U1830165 - Praha O3 - 12 UTC

Príspevok od užívateľa oldo » 20. Februára 2023, 13:01

Pekná diskusia sa tu rozbehla. Ďakujem Pazarovi za vyčerpávajúci príspevok. Je fajn sa presunúť v čase a vidieť život O3 pred jej dopadom a odlovom. Obdivujem tú podrobnú dokumentáciu prípravy a vypustenia sondy.
Prekvapil ma ten kovový odvíjač, ja som ho tam na tých stromoch nikde nevidel. Aj som si znova pozrel všetky fotky a nič. Buď sa teda tak leskol na tej bielej oblohe, že proste nebol vidieť, alebo sa niekde utrhol. Predpokladám, že počas letu sa asi utrhnúť ani nemôže, tie šnúry sú dosť pevné. Asi sa tam fakt pôjdem pozrieť ešte raz.
Inak tie stromy sú relatívne mladé a aj keď to na foto tak nevyzerá, sú neskutočne pevné. V priemere majú cez 10 cm. Bol problém s nimi vôbec zakývať. Skúšal som padák striasť dole, ale ani sa nepohol. Ani padák, ale ani strom. Ani vyšplhať ako stromokocúr by sa nedalo, síce prvá polka stromu je relatívne dosť hrubá, hore je to tenké.
Inak Pazar má pravdu, to lanko je natiahnuté cez mnoho stromov. Ja som aj ťahal, ale ani sa to nepohlo. Lanko je veľmi pevné. Klasický killer by nemal šancu, jedine ten s nožíkom a lanko prerezať. Aj to asi na viacerých miestach. Alebo nejaký s nožnicami na konci. A lanko rozstrihať. Lebo tie padákové šnúry sa zaplietli do tých konárov. Aj keď sú tenké, je to proste pevný buk. Aspoň to tak vyzeralo. Na zemi som videl bukvice. Bez listov je to ťažko.
Myslím, že ani dron by si neporadil. Nedokázal by tak silno potiahnuť padák dohora. Jedine killerom rozstrihať to lanko. A potom to nejak s dronom povyťahovať.

Inak také nožnice s diaľkovým lankovým ovládaním by asi nebolo moc zložité spraviť. Mám 3D tlačiareň, keby som si vytlačil držiak nožníc pod určitým uhlom a predĺžil jedno rameno tých nožníc tak, aby vznikla väčšia páka, potom by stačilo lanko a potiahnutím by sa nožnice zavreli a strihli. No musím pouvažovať.

Užívateľov profilový obrázok
Michallom
Krmič / Lovič
Príspevky: 307
Dátum registrácie: 24. Mája 2021, 16:32
Bydlisko: Tachov

Re: 17.02.2023 - U1830165 - Praha - 12 UTC + O3 6A39875

Príspevok od užívateľa Michallom » 20. Februára 2023, 20:39

Oldo, s dronem opatrně - taky jsem chtěl s dronem přehodit lanko přes provázek od sondy a dopadlo to tak, že jsem se vrtulí zamotal do toho provázku. Pak jsem killerem sundával dron ze smrku a do něj zamotaným provázkem jsem stáh i sondu. Byl to Mavic Pro, nechtěl jsem ho v lese nechat :).

Napísať odpoveď