27.4.2023 - U1810783 - Praha - 12UTC

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Zamknuté
Užívateľov profilový obrázok
OK1HGA
Krmič / Lovič
Príspevky: 525
Dátum registrácie: 1. Marca 2014, 11:17
Bydlisko: Česká Třebová

27.4.2023 - U1810783 - Praha - 12UTC

Príspevok od užívateľa OK1HGA » 29. Apríla 2023, 15:43

Typ sondy: RS41-SG
HW: U1810783
Frekvencia: 404.2 MHz
Miesto vypustenia: Praha (WMOID:11520)
Dátum a čas vypustenia: 27.4.2023 13:08
Dátum a čas nálezu: 27.4.2023 18:00
Posledné súradnice LAT LON: 49.936376 14.551576 ALT: 484m
Súradnice nájdenia LAT LON: 49.251063 16.112613 Google maps Mapy.cz Turistická

sonda s padáčkem a speciálním zařízením dohledána a uklizena studentem z VŠ.

Užívateľov profilový obrázok
Pazar
Lovič
Príspevky: 2021
Dátum registrácie: 16. Februára 2012, 07:42
Bydlisko: Praha

Re: 27.4.2023 - U1810783 - Praha - 12UTC

Príspevok od užívateľa Pazar » 29. Apríla 2023, 16:15

To OK1HGA: jak můžeš tvrdit, že máš pravdu, že se to opravdu tak odehrálo? Ty jsi u toho byl?
Sice to mnohé naznačuje, ale, kdyby byl Jirka rychlejší, nespoléhal se na laxnost ostatních, mohl vědět všechno a udělat i atraktivní LOG.

Užívateľov profilový obrázok
OK1HGA
Krmič / Lovič
Príspevky: 525
Dátum registrácie: 1. Marca 2014, 11:17
Bydlisko: Česká Třebová

Re: 27.4.2023 - U1810783 - Praha - 12UTC

Príspevok od užívateľa OK1HGA » 29. Apríla 2023, 16:33

. . . proč jsi ten LOG nenapsal sám ??
místo dopadu jsem odhadl podle kml souboru a čas podle databáze . . .
. . . zbytek jsou informace na půl huby vypuštěné od tebe.
ale podstatné je,
že v databázi je sonda jako uklizená a nikdo už tam jezdit a hledat sondu nebude,
ušetří tím čas a benzín . . .
. . . a o to tady jde především.

Užívateľov profilový obrázok
Horvac
Príspevky: 73
Dátum registrácie: 20. Novembra 2014, 21:04
Bydlisko: Praha-Klánovice

Re: 27.4.2023 - U1810783 - Praha - 12UTC

Príspevok od užívateľa Horvac » 29. Apríla 2023, 21:01

Nějakej benzín je pro Pazara pod jeho rozlišovací schopností... Je mu u zadku co to sondery stojí co se týká benzínu a nákladů... Je mu fuk co zbyde v lese a na poli, hlavně že se mu vrátí to o co má zájem. Odpad ho nezajímá. On jen zdejší web vytěžuje pro svojí potřebu (stejně jako všechny další platformy) a kdo mu stojí v cestě je nepřítel... kdo se ozve dostane ban protože sonder je idiot a pazar přínos... prý.... Prý že má pro komunitu přínos protože je u zdroje informací... no když si účelově nechává informace pro sebe a své kámoše a pak se vymlouvá na kde co a bla bla bla a ještě bla a pak gdpr a zase bla... podle mě tu nemá co dělat už dávno protože rozesral co mohl. Tečka.

Užívateľov profilový obrázok
Pazar
Lovič
Príspevky: 2021
Dátum registrácie: 16. Februára 2012, 07:42
Bydlisko: Praha

Re: 27.4.2023 - U1810783 - Praha - 12UTC

Príspevok od užívateľa Pazar » 30. Apríla 2023, 07:42

Ani mě neudivuje, že jsi Horvaci využil příležitost, že si můžeš znovu do mne kopnout.
Ne, opravdu neřeším benzín těch, kteří jedou lovit 200 km daleko. Neočekávám to, ani to nepodporuji.
Možná by sis ulevil, kdybys do fóra napsal jasně definovaná pravidla lovu a sběru stratosmetí.
Možná by se tím někdo řídil a nemusel bys to svádět na nezájem ČHMÚ. Ten na svém webu příslušné
pokyny má a na malý nálezní lístek nelze natisknout všechno, co by měl náhodný nálezce i sonder udělat.
Možná má Horvac kámoše na všech evropských sondážkách a ti ho ještě za tepla informují o všech
novinkách, jen já to kazím?
O tom, k čemu mám na tomto webu přístup, naštěstí nerozhoduje Horvac, ale někdo rozumnější.
Nemám pocit, že by to vadilo někomu jinému, do svých řad mne přijali sondeři z Německa, Rakouska,
Maďarska, Balkánu, Sicilie a hlavně z Polska, kteří do ČHMÚ nezištně posílají ozonovky i RS41-SG.
Dokonce je občas problém jim uhradit i poštovné, nebo kurýra, odměny odmítají a obtížně sháním
adresy a čísla kont. A právě toto mi kompenzuje tu, pro mne nepochopitelnou, zášť od Horvace.
O banech pro nikoho nerozhoduji, ani nežádám.

Budu se jen opakovat, že komentovaný experiment jsem neplánoval, se studenty nemluvil a neznal
podmínky vzájemné spolupráce. Na místě jsem nebyl a většinu informací jsem měl až od sonderů.
Možná některé profese dovolují ignorovat GDPR, v ČHMÚ je to zkrátka jinak. Dále se stačí podívat
do počtu mých příspěvků ve fóru, LOGách a srovnat to s počtem SZ, kde by mohly být pro ostatní
filtrované účelové informace pro kámoše. Nemusíš věřit tomu, že to jsou většinou právě informace
o nálezcích, podléhajících GDPR. Nemám právo odhalovat identitu těch, kteří se asi zkrátka v této
komunitě zklamali a již odmítají dění kolem sond veřejně komentovat. I ti jsou mými kámoši a
nehodlám je zklamat, ani nezkoumám jejich důvody anonymity.

On i takto podaný LOG vlastně naznačuje, že si možná ČHMÚ dovolil "porušit" povolení, které přesně
definuje ÚCL, co může být pod balonem a v čem má ČHMÚ výjimku. Že sonda měla asi potíže, to
naznačuje opakování, že měla padáček, to mohl poznat každý na příjmu. Pokud bych se nesnažil
zjistit důvody problémů s GPS, tak bych sem ani raději nepopisoval vlastnosti souputníka, které na
to mohly mít vliv a já o něm téměř nic nevěděl. Proto byly nakonec "zneužity" i ty na půl huby
řečené informace, přestože jsem je úmyslně dal jen do Len pro nás, aby je potom mohl OK1HGA
"vyslepičit" ve veřejném LOGu. Udělat klasický LOG, mohl kterýkoliv sonder, který měl k dispozici
víc dat než ČHMÚ, nebo já, který je bez antény kvůli rekonstrukci střechy. Že byla sonda nalezena,
to opět mohl přijímat a vidět každý, podle její cesty zpět do Prahy.

Proto bych byl raději, kdyby OK1HGA zeditoval svůj LOG a vypustil zmínku o "speciálním zařízení",
o kterém se dozvěděl ze sekce Len pre nas. Tím vlastně porušil účel, k čemu má sekce sloužit a
v co jsem měl doteď bláhovou důvěru. Je možné, že nálezcem byl i student VŠ, ale ani to není nyní
jasné. Ale to už mi vadí méně, jen se obvykle takoví nálezci neoznačují podle možné příslušnosti
k profesi, rase, věku, pohlaví, náboženství, či politickému přesvědčení. Zní to směšně? Ano! Ale,
proč si vymýšlet, když zde šlo hlavně o sdělení, že sonda byla nalezena a je zbytečné jí dál hledat.

Možná se divíte, proč některé narážky prostě neignoruji, ale jako asi všichni považují za nutné zde
opakovat pravidla zdejší komunity, tak já zase chci vysvětlovat důvody některých informačních
opatření, že to není jen to bla, bla, bla, že to má své racionální důvody.

Čtenářům děkuji za pochopení a shovívavost. Ještě více děkuji r00tovi za konstruktivní odpověď,
na původní otázku, která je jen jednou z mnoha, o které se dokáže s ČHMÚ fundovaně podělit.

Užívateľov profilový obrázok
OK1HGA
Krmič / Lovič
Príspevky: 525
Dátum registrácie: 1. Marca 2014, 11:17
Bydlisko: Česká Třebová

Re: 27.4.2023 - U1810783 - Praha - 12UTC

Príspevok od užívateľa OK1HGA » 30. Apríla 2023, 08:10

Pazar napísal:
30. Apríla 2023, 07:42
. . . Udělat klasický LOG, mohl kterýkoliv sonder, který měl k dispozici
víc dat než ČHMÚ, nebo já, . . .
. . . tak proč jsi LOG neudělal sám, když jsi to už v pátek věděl ?
vždyť tam nic doplňujícího přeci být nemusí.

třeba jako tady: http://forum.radiosonda.sk/tracker_func.php?HW=U1830391

Užívateľov profilový obrázok
Pazar
Lovič
Príspevky: 2021
Dátum registrácie: 16. Februára 2012, 07:42
Bydlisko: Praha

Re: 27.4.2023 - U1810783 - Praha - 12UTC

Príspevok od užívateľa Pazar » 30. Apríla 2023, 09:36

Já jsem si myslel, že je důležitější dát vědět komunitě, že sonda je už vyzvednuta, aby se zbytečně nespotřebovával benzín a někdo lovil už ulovené.
Stačí se ale podívat na průběh konverzace na chatu:

lovec 71 • 27. Apríla 2023, 15:45 Nema ta prvni odpoledni padak?? (první zmínka o něčem nenormálním)

OK1HGA • 27. Apríla 2023, 15:52 @lovec 71 jj, podle pádovky to tak vypadá . . . (první předpoklad, že sonda klesá na padáku)

2IT • 27. Apríla 2023, 16:48 Po práci mrknu na tu dlouhou Prg. Dlouho jsem nikde nebyl. (Jirka píše o zájmu o druhou sondu)

amutnet • 27. Apríla 2023, 18:41 Prvni poledni Praha uz je na D1 :) Klasika zrovna jsem pro ní byl samozřejmě někdo sebral (první důkaz, že už byla ulovena)

amutnet • 27. Apríla 2023, 18:49 @2IT nojo.. ze sond z Prahy je rychloobratkove zbozi... u te clovek uz nezazije, ze pro ni zajede po par dnech kouknout a ona tam je

amutnet • 27. Apríla 2023, 20:05 @2IT už je sonda v Praze (nelze pochybovat o tom, že byla sonda ulovena)

OK1HGA • 27. Apríla 2023, 22:07 @amutnet nj, asi neví, že stále posílá polohu . . . :D

amutnet • 27. Apríla 2023, 22:08 @OK1HGA spis, ze je v praze dobre pokryti :D

Z toho je názorně vidět, že již v 18:41 byla sonda ulovena podle informace od amutneta. OK1HGA se přidává a potvrzuje sondu v Praze ve 22:07.
Já jsem měl v těchto termínech jen informace od nich, oni toho jistě věděli o moc víc než já a ČHMÚ, které muselo první sondu přestat sledovat kvůli opakování s druhou, již v 8 km.
Kde je ta solidarita s těmi, kteří měli šetřit benzín a lovecké úsilí? Informace o přívažku jsem se dozvěděl až druhý den 28. dubna, asi v 10 hodin. Sice se říká, že někdy není nikdy pozdě,
ale já bych cíleně do LOGu stejně nedal informaci o speciálním přívažku, což by nemělo vliv na fakt, že byla sonda již včera někým nalezena a kde kdo to tady věděl.

Mám snad svalovat vinu za čtvrteční absenci LOGu na amutneta, se kterým snad mám jen kladné zkušenosti? Nebo to mám hodit na krk OK1HGA, který celou kauzu průběžně sledoval,
ale také udělal požadovaný a nepříliš akceptovatelný LOG, až druhý den? Proboha prosím, vzpamatujte se! Nebo se vypravte na ČVÚT a zbuzerujte studenty, že si nesmí bez vašeho vědomí
nic s ČHMÚ domluvit, musí tady předem uvést všechny parametry a hlavně, že musí ohlásit, že mají zájem o naměřená data z jejich zařízení.

Ač jsem klidná povaha, někteří mne už opravdu tady začínají sr_t!

Užívateľov profilový obrázok
OK1HGA
Krmič / Lovič
Príspevky: 525
Dátum registrácie: 1. Marca 2014, 11:17
Bydlisko: Česká Třebová

Re: 27.4.2023 - U1810783 - Praha - 12UTC

Príspevok od užívateľa OK1HGA » 30. Apríla 2023, 14:08

obojí je dobré,
když se informuje na chatu, je to pro sondery hned a když uděláš zápis do databáze a LOG, tak je to pro sondery v dalších dnech, protože chat je v tu dobu už hluboko odrolovaný . . .

ale jestli jsem chtěl něco nepatřičného, tak se Vaši ješitnosti hluboce omlouvám . . .

Užívateľov profilový obrázok
Pazar
Lovič
Príspevky: 2021
Dátum registrácie: 16. Februára 2012, 07:42
Bydlisko: Praha

Re: 27.4.2023 - U1810783 - Praha - 12UTC

Príspevok od užívateľa Pazar » 30. Apríla 2023, 14:51

Samozřejmě vím, že informace v chatu, Notifikátoru, DB i LOGu jsou dobré, zejména pro ty ostatní.
Ale nevím, podle jakého pravidla jsem byl právě já povinen tento LOG udělat?
Sondu jsem nevypustil, ani nenašel, jen jsem čerpal z tvých a amutnetových příspěvků na chatu.
Ještě pro jistotu jednou: sondu jsem nevypustil, nepřijímal, nelovil, ani nenašel.
Kdo tedy měl přednost a "povinnost" ten zápis udělat? Neměl bych rovnou zpracovat dnešní poledne?
Víc na to ani nemůžu říci a doufám, že to ani nebude třeba. ;-)

Užívateľov profilový obrázok
OK1HGA
Krmič / Lovič
Príspevky: 525
Dátum registrácie: 1. Marca 2014, 11:17
Bydlisko: Česká Třebová

Re: 27.4.2023 - U1810783 - Praha - 12UTC

Príspevok od užívateľa OK1HGA » 30. Apríla 2023, 15:25

Pazar napísal:
30. Apríla 2023, 14:51
Ale nevím, podle jakého pravidla jsem byl právě já povinen tento LOG udělat?
Sondu jsem nevypustil, ani nenašel, jen jsem čerpal z tvých a amutnetových příspěvků na chatu.
no vidíš,
zapsal jsem to teda sám v sobotu aby nezůstala "nevyzvednutá" v databázi,
ale ty jsi hned nastartoval jako bych vyzradil státní tajemství nebo co . . .

takže ještě jednou, pokud nechceš abych dělal LOGy za "neznámé" sondery, musíš je udělat ty . . . jak jednoduché.
a pokud je dělat nechceš, musíš se smířit s tím, že je udělá někdo jiný, ale pak nemáš právo komukoliv cokoliv vyčítat.

Užívateľov profilový obrázok
Pazar
Lovič
Príspevky: 2021
Dátum registrácie: 16. Februára 2012, 07:42
Bydlisko: Praha

Re: 27.4.2023 - U1810783 - Praha - 12UTC

Príspevok od užívateľa Pazar » 30. Apríla 2023, 19:39

Mně samozřejmě nevadilo to, že jsi nakonec LOG udělal, ale použil jsi informaci, která nebyla určena veřejnosti.

Nebo snad nevíš, že pravidlem sekce Len pre vas je:
Pravidlá fóra
Neverejné fórum určené len pre užívateľov patriacich do skupiny overený užívatelia. Informácie z tohto fóra nešírte ďalej. Toto fórum nieje indexované Googlom a inými vyhľadávacími nástrojmi.".
Co je nesrozumitelného na slovech "Informácie z tohto fóra nešírte ďalej."? Snad slovenština? To snad ne.

A já právě proto vytvořil v sekci Len pre nas alespoň krátkou informaci pro ty, kteří umí dodržovat pravidla a zajímalo je, co asi mohlo zapříčinit nestandardní průběh měření.
Státní tajemství to samozřejmě není, ale do určité míry choulostivá informace to je, ať si o tom může každý myslet cokoliv. Nebo si snad myslíš, že jsem se chtěl jen stát
zajímavým? Ne, jen jsem důvěřoval v dodržování pravidel, ale z toho jsem už definitivně vyléčen. Ostatní prominou, nebo mne mohou podle libosti napadnout, jako Horvac.

Užívateľov profilový obrázok
OK1HGA
Krmič / Lovič
Príspevky: 525
Dátum registrácie: 1. Marca 2014, 11:17
Bydlisko: Česká Třebová

Re: 27.4.2023 - U1810783 - Praha - 12UTC

Príspevok od užívateľa OK1HGA » 30. Apríla 2023, 21:07

takže ještě jednou a naposled . . .
v sobotu ráno jsem upozornil, že by bylo dobré doplnit databázi a napsal jsem to jen do sekce "jen pro nás".
do odpoledne jsem čekal, mohl sis tam dát, co bys chtěl . . .
na pc jsi byl, času jsi měl dost, když jsi mezitím vytvořil takový "špalek" povídání.
a protože jsi to neudělal, doplnil jsem databázi sám a zapsal jsem tam to, co jsem považoval za vhodné bez dalších detailů či invektiv.

dále jsi to už rozjel ty sám
a mrzí mě, že se oháníš pravidly fóra, ale nepochopil jsi to základní . . .

Užívateľov profilový obrázok
Horvac
Príspevky: 73
Dátum registrácie: 20. Novembra 2014, 21:04
Bydlisko: Praha-Klánovice

Re: 27.4.2023 - U1810783 - Praha - 12UTC

Príspevok od užívateľa Horvac » 1. Mája 2023, 19:17

Týýý jo, takových keců místo jasného a včas udělaného oznámení, že je zbytečné sondu hledat. Tady je někdo dost dobrej komik co mu jsou ostaní u zadku a ještě to hodlá 10x rozmazat. A HGA to není. Kdo asi :-)

Zamknuté