27.1.2013 - Z3914070 - Prostejov - 12 UTC

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
Radim_OM2AMR
Príspevky: 131
Dátum registrácie: 31. Októbra 2011, 17:18
Bydlisko: Vrbove, Brunovce
Kontaktovať užívateľa:

27.1.2013 - Z3914070 - Prostejov - 12 UTC

Príspevok od užívateľa Radim_OM2AMR » 2. Februára 2013, 10:14

Typ sondy: RS92-SGP
HW: Z3914070
Frekvencia: ? MHz
Miesto vypustenia: Prostejov
Dátum a časvypustenia: 12 UTC
Dátum a čas nálezu: ? v ten isty den
LAT:
LON:
https://maps.google.com/maps?q=48.61095 ... 5&t=h&z=15

Spolocna akcia Andrej, Radim

Nedelna pohoda, robil som nieco na pocitaci. Na pozadi sa ozyval znamy zvuk nasho fora - klik....klik.... Tak som semtam prepol medzi oknami a v tom vidim, ze leti Prostejov. Miro napisal - "leti niekam v Novemu Mestu, tam nejdem" Nastartoval som teda Sondetracker a pozeram, smer je naozaj priaznivy. Hned som zavolal Andejovi a vyhlasil stav najvyssej pohotovosti. Andrej dlho nevahal a povedal, ze pojdeme. Cakali sme ale, kam si biela skatulka sadne.

Kurz mala spociatku dobry. Po burste sme ale videli, ze klesa nejak neobvykle pomaly na sondu bez padaku. Urcite ju brzdi velky kus latexu, pomysleli sme si. Pomale klesane nevestilo nic dobre, sonda nabrala kurz do lesa. Do dolinky, kde som uz v minulosti hladal mrtveho W obesenca - neuspesne.

Sonda mi doma hrala aj na rucku, po dopade ale stichla. To bola dobra indikacia toho, ze by nemala byt na vrchole na stromoch. Opat telefonat Andrejovi. Tentokrat uz nebol taky nadseny a povedal, ze mi zavidi moj neskutocny optimizmus. Nuz, abstak bol silnejsi ako obavy z nepristupneho lesneho terenu.

Stretli sme sa na konci obce Moravany n. Vahom pri jazere Striebornica. Dalej sme uz pokracovali len mojim sondemobilom. Cesta bola horsia, ako som ocakaval. Sice bola odhrnuta, ale bol na nej poriadny lad. Auto sme nechali na razcesti, a vybrali sme sa pesi do dolinky. Zacinalo pekne snezit.

Sonda veselo vyhravala a vdaka snehu a horam ju bolo pocut pomaly zo vsetkych smerov. Andrej sledoval posledne GPS suradnice, ja som odhanal snehove vlocky mavanim s yaginou. Po zhodnoteni terenu ma Andrej ukecal na malu obchadzku kopca, kde by stupanie nemalo byt az tak narocne. Po ceste sme stretli parik na vychadzke v lese. Klasika, prekvapeni - videli dvoch fanatikov s antenou v lese, ktorym z rucky vyhravali nejake tajomne vesmirne zvuky. Ale odzdravili...

Po prichode na miesto poslednych suradnic sonda este stale nehrala uplne naplno. Prehupli sme sa cez hreben a pokracovali v miernom zostupe. Andrej analyzoval predpokladanu drahu letu, ja som stale saskoval s antenou. Niekolko zmerani z roznych miest a priesecnik signalu nas nakoniec viedol k miestu dopadu. Andrejovi som povedal, ze nech hlada na stromoch balon, ze sme uz niekde pri sonde. Chvilu na to zahlasil: Tam je !

Opatrne sme sa priblizili aby sme neprislapli sondu a hladali vizualne snuru od balona. Nakoniec sa podarilo. Sonda bola pekne schovana v snehu kusok pod nami.

Balon bol cely, hrdlo nebolo zaviazane, ale prigumickovane dvomi gumickami. Taketo dva balony ma Brano doma.

Sonda starsieho data vyroby s vodnou baterkou mala zltu antenu (asi mosadzna uprava). Na sonde nalepeny papierik. Krytka so seriovym cislom odpadla, nasiel som ju v diere v snehu.

Pokusali sme sa este stiahnut balon zo stromu dole, ale lanko po chvili prdlo a tak latex ostal na prirodnu biodegradaciu na strome.

Andrej urobil tentokrat paradne fotky, mal so sebou velky paradny fotak - takze ziadne fotenie kalkulackou Dano :-)
IMG_1751.JPG
IMG_1752.JPG
IMG_1757.JPG
IMG_1763.JPG
IMG_1765.JPG
IMG_1771.JPG
IMG_1773.JPG
IMG_1774.JPG
IMG_1778.JPG

Užívateľov profilový obrázok
Peter
Lovič
Príspevky: 398
Dátum registrácie: 27. Októbra 2011, 14:26
Bydlisko: Bratislava-Ruzinov

Re: 27.1.2013 - Z3914070 - Prostejov - 12 UTC

Príspevok od užívateľa Peter » 2. Februára 2013, 15:12

Ked ani tato vykopavka nemala modre napisy, kolko takych vyrobili? Iba par prezentacnych kusov?

http://radiosonda.sk/image/RS92SGP.jpg

Užívateľov profilový obrázok
Pazar
Lovič
Príspevky: 2028
Dátum registrácie: 16. Februára 2012, 07:42
Bydlisko: Praha

Re: 27.1.2013 - Z3914070 - Prostejov - 12 UTC

Príspevok od užívateľa Pazar » 2. Februára 2013, 16:59

Předpokládám, že toto byla pouze prezentační verze. Meteorologové kvůli radiačnímu vlivu mají nejraději čistě bílou a dřívější modré zcela už Vaisala zavrhla. Nad designem zvítězila fyzika.

Napísať odpoveď