16.1.2013 – Praha Libuš – 12 UTC – G3044134 - O3

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
Petr VEN
Príspevky: 77
Dátum registrácie: 1. Decembra 2012, 22:13
Bydlisko: Záryby, Kostelec nad Labem, ČR

16.1.2013 – Praha Libuš – 12 UTC – G3044134 - O3

Príspevok od užívateľa Petr VEN » 11. Februára 2013, 01:12

Typ sondy: Vaisala RS92 - SGPD + O3
HW kód: G3044134 + 6A25279
Frekvence: 403.797 MHz
Datum a čas vypuštění: 16. 1. 2013, 11:15UTC
Místo vypuštění: Praha - Libuš
Datum a čas nálezu: 16.1.2013, 13:45 UTC
Místo nálezu: východně od obce Zlončice
Souřadnice nálezu: 50.22872, 14.36506

Info:

Celý týden jsem pracoval v Kralupech nad Vltavou. Ve středu 16.1.2013 jsem jel domů kolem 13:00 UTC. Napadlo mě, že je právě čas letu sondy a sáhl po ručce. Signál byl velmi silný, v podstatě plná stupnice, jen nějak pulzoval. Zastavil jsem auto u krajnice a mrkl jsem se na domácí přijímač. Sonda padala nějak divně, asi hodně rychle a dost možná nějak rotovala. Dekódování nebylo trvalé a signál i na ucho hodně a celkem rychle kolísal. Během chvilky z plného signálu bylo ticho. Bylo 13:14 UTC. Do GPS v autě jsem zadal poslední GPS souřadnice sondy z výšky 2827 m. Bylo to kousek ode mne. Ve skutečnosti letecky asi 1300 m.

Po 3,5 km jsem autem dojel téměř na toto místo a sondu spolehlivě slyšel. Zaměřil a popojel do sousední obce na volný prostor. Na ručce jsem měl skoro plný signál. Popojel jsem po silnici na obě strany ještě kousek a signál klesal. Zaparkoval jsem na polní cestě a nechal přejít lidi s kočárkem a velkým psem bez vodítka. :D Anténu jsem musel vyšroubovat. Zaměřoval jsem jen konektorem. Pustil jsem se po vyšlapané cestičce, ale po 20 m mě signál hnal kolmo na ni. Byl sníh a v tvrdém ostrém roští se špatně chodilo.

Byl jsem odladěný o pořádný kus a měl jsem pocit, že po sondě šlapu, ale stále jsem ji neviděl. Vizuálně jsem hledal malou plastovou sněhobílou krabičku v čerstvém bílém sněhu. Nebo aspoň nějakou linii v přírodě se příliš nevyskytující – třeba napnuté lanko. Asi 3x jsem přejel pohledem po nějaké bílé bedýnce napíchnuté asi 20 cm nad povrchem na ostrém roští a v duchu nadával na lidi, co všechno do té přírody vyhodí. Až jsem přišel blíže a 2x ji obešel, pochopil jsem, že toto je vlastně ono. O tom, že se vypouští se sondou polystyrénové bedny s O3 čidlem, jsem někdy loni četl, ale dnes zcela náhodně poprvé i zažil! O to to byla větší radost! Moje první O3 sonda a ještě neúmyslně!

Sonda ležela 950 m jihovýchodně od posledních GPS souřadnic z výšky 2827m. I přes rychlý dopad kolem 24 m/sec. není poškozena, jen roští částečně napíchlo polystyren. Kompresor se mi spustil v kufru auta po chvilce jízdy a celkem jsem se lekl. Zastavil jsem a vytáhl mu napájení. Na zemi po dopadu sonda vysílala. Tím, že neležela přímo ve sněhu ale kus nad povrchem, byla velmi dobře slyšet. Nosné lanko končilo asi 80 cm od bedny, utržené. Padák nikde. Daleko široko nebyla po zbytku balónu ani po padáku žádná stopa. Proto asi ten rychlý pád, rotace, špatné dekódování, rychlé cyklické úniky signálu, spíše pulzování.

Nalezení bylo naprosto snadné, terén přístupný, mírný mráz, sníh. Najel jsem autem cestou z práce navíc max. 9 km a nachodil pěšky sotva 200m, parkoval jsem vlastně 50 m od sondy, jen byla bez padáku v tom sněhu málo kontrastní, tak jsem ji neviděl. Udělal jsem jeden snímek mobilem, ale vůbec nevyšel.

Petr VEN
Prílohy
O316012013.jpg
Situace

Napísať odpoveď