18.1.2013 – Praha Libuš – 12 UTC – H1243868 - O3

GElog, príspevky do GElogu, nájdené sondy...
Napísať odpoveď
Užívateľov profilový obrázok
Petr VEN
Lovič
Príspevky: 77
Dátum registrácie: 1. Decembra 2012, 22:13
Bydlisko: Záryby, Kostelec nad Labem, ČR

18.1.2013 – Praha Libuš – 12 UTC – H1243868 - O3

Príspevok od užívateľa Petr VEN » 11. Februára 2013, 22:25

Typ sondy: Vaisala RS92 - SGPD + O3
HW kód: H1243868 + 6A26748
Frekvence: 403.797 MHz
Datum a čas vypuštění: 18.1.2013, 11:15UTC
Místo vypuštění: Praha Libuš
Datum a čas nálezu: 18.1.2013, 14:30 UTC
Místo nálezu: Bratkovice, západně od obce Velvary
Souřadnice nálezu: 50.28117, 14.17583

Info:

Pracoval jsem v Kralupech nad Vltavou a díval se domů na přijímač, jak dnešní O3 sonda dosáhla výšky 34.86 km a nyní kličkuje, ale přeci jen váhavě letí mým směrem. Když jsem končil práci, byla asi 3 km od Kralup a pokračovala na sever a ochotně klesala. Rozloučil jsem se ve spěchu a vyrazil pro ni.

Poslední dekódovaná relace z mého domácího přijímače ze vzdálenosti 33 km byla z výšky asi 1 km.
Díval jsem se průběžně na mobil, kam letí, a snažil se autem držet stejný směr. Na místě poslední dekódované relace jsem byl pár minut po dopadu. Sonda žila a byla velmi silně slyšet. Popojel jsem na polní cestu ke stohu. Cesta byla pěkně zamrzlá a dalo by se jet i dál po poli, ale připadalo mi to jako venčit psa nebo sbírat houby v lese z vozu. Vystoupil jsem z auta a připravoval si přijímač a směrovku. Asi 1 metr před autem něco vyčnívalo ze sněhu. Vytáhl jsem to a bylo to prkno z europalety s hřebíky nahoru! Kdybych popojel ještě metr, určitě bych ho našel!

Měl jsem pocit, že sonda je na dosah a tedy jsem šel napříč zamrzlým pooraným a zasněženým polem přímo za signálem. Sešel jsem jeden kopec, dostal se přes silnici, další pole a už jsem si myslel, že bude někde viset ve větrolamu. Pak jsem po můstku přešel potok a šplhal do protějšího kopce. Za lesíkem už byla sonda vidět i slyšet. Kompresor vrčel. Padák „svítil“ ve sněhu opodál.

Nepoškozená sonda dopadla do sněhu téměř kolmo a jen se převalila na bok. Lanko bylo plně odvinuto a nepoškozený do poslední chvíle funkční padák si lehl západním směrem.

Sonda ležela 946 m jihozápadně od posledních dekódovaných GPS souřadnic z výšky 1 km.

Nalezení bylo snadné, terén přístupný, mírný mráz, sníh. Najel jsem autem 28 km a nachodil necelé 2km.

15:36 UTC volal kolega Buli, že je na místě dopadu a jestli sondu náhodou nemám. (Akorát jsem v Kralupech tankoval benzín.) Našel moje stopy, které ho přivedly až na místo, kde byl otisk polystyrénové krabice ve sněhu a zbytek balónu. Přesně mi popsal, kde jsem parkoval a kudy jsem šel. Ano, Buli, byl jsem to já a ještě jednou se omlouvám, že jsi tam hnal auto zbytečně. Ještě jsem nevěděl o „koordinaci“ a na fórum jsem nechodil skoro vůbec. Promiň.

Petr VEN
Prílohy
Situace18012013.jpg
Situační plánek místa dopadu.
IMG_20130118_153257.jpg
Pohled na padák 30m daleko. Lanko plně odvinuto.
IMG_20130118_153253.jpg
Sonda dopadla na plastovou krabičku a jen se převalila. Vysílací ANT byla nahoru a sonda přistála na kopci. Tedy byla pěkně daleko slyšet.
IMG_20130118_153556.jpg
Padák plně funkční až do dopadu, zbytky balónu celkem v kuse.
O3_středa_pátek.JPG
Tento týden mi to padalo pěkně kolem práce. Na to, že bydlím 35 km jinde.
O3_středa_pátek.JPG (36.28 KiB) 1872 zobrazení

Napísať odpoveď