První pokus

Pravidlá fóra
Príspevky komerčného charakteru a príspevky nesúvisiace zo zameraním fóra budú odstránené.
Toto fórum nieje indexované Googlom a inými vyhľadávacími nástrojmi.

If there will be any commerical posting then it will be deleted.
This forum is not indexed by Google and other search engines.
Užívateľov profilový obrázok
ok1udk
Príspevky: 95
Dátum registrácie: 26. Júna 2013, 19:51
Bydlisko: Tábor
Kontaktovať užívateľa:

První pokus

Príspevok od užívateľa ok1udk » 15. Júla 2013, 08:29

Přeji hezký den,
dnes se mi podařilo pokusně (zatim nekompletně) dekódovat sondu, žádná sláva. Vybavení: RX:AR8600,ANT- provizorní teleskopická, LOC:JN79IJ. Musím ještě popracovat na anténách a nastavení SM.
S pozdravem Tonda
Prílohy
2.jpg
1.jpg
1.jpg (103.52 KiB) 20328 zobrazení

Užívateľov profilový obrázok
Zaky
Príspevky: 379
Dátum registrácie: 23. Septembra 2012, 15:05
Bydlisko: Praha Kobylisy JO70FD, dále Praha Chodov a Kostelec nad Černými lesy

Re: První pokus

Príspevok od užívateľa Zaky » 15. Júla 2013, 10:53

jestli máš směrovou anténu, tak vyraž, ranní sonda dnes letěla přímo k tobě a bude cca 500 m dále ve směru posledního signálu, do cca 16:00 máš šanci jí najít.
Zaky
Prílohy
dopad tabor.jpg

Užívateľov profilový obrázok
ok1udk
Príspevky: 95
Dátum registrácie: 26. Júna 2013, 19:51
Bydlisko: Tábor
Kontaktovať užívateľa:

Re: První pokus

Príspevok od užívateľa ok1udk » 15. Júla 2013, 13:24

To Zaky, díky za info, ale bohužel se tam nedostanu.........Tonda

Užívateľov profilový obrázok
Peter
Lovič
Príspevky: 398
Dátum registrácie: 27. Októbra 2011, 14:26
Bydlisko: Bratislava-Ruzinov

Re: První pokus

Príspevok od užívateľa Peter » 16. Júla 2013, 07:39

ok1udk napísal: ......dnes se mi podařilo pokusně (zatim nekompletně) dekódovat sondu, žádná sláva......
Ahoj. Skus nastavit vyssiu uroven signalu. Program vyborne dekoduje aj mierne prebudeny signal (orezane spicky). Mam to vyskusane.

Peter

Užívateľov profilový obrázok
Mirek
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 7. Januára 2013, 17:26
Bydlisko: Olomouc

Re: První pokus

Príspevok od užívateľa Mirek » 16. Júla 2013, 08:22

Potvrzuji, lehká limitace nevadí. Taky je na tom signálu vidět potlačení vyšších frekvencí. V ideálním případě by měla mít ta sinusovka s vyšším kmitočtem stejnou amplitudu jako ta s nižším. To chce výstup přímo z diskriminátoru, nebo to aspoň trochu zkorigovat menším kondíkem do série.
Mirek OK2BUH

Užívateľov profilový obrázok
ok1udk
Príspevky: 95
Dátum registrácie: 26. Júna 2013, 19:51
Bydlisko: Tábor
Kontaktovať užívateľa:

Re: První pokus

Príspevok od užívateľa ok1udk » 16. Júla 2013, 11:25

Přátelé děkuji za reakce a rady. Musím to ještě dopilovat......Tonda, 73 de OK7AJ, ex OK1UDK

Užívateľov profilový obrázok
Pazar
Lovič
Príspevky: 2021
Dátum registrácie: 16. Februára 2012, 07:42
Bydlisko: Praha

Re: První pokus

Príspevok od užívateľa Pazar » 16. Júla 2013, 20:17

Sice patřím mezi služebně mladší skorosondery, ale také jsem se v posledních měsících něco vyvztekal se vstupním signálem pro Sonde Monitor a proto bych něco zkušeností mohl předat dál. Mám k dispozici 2 skenery, Icom R5 (soukromý) a R20 (služební). Opticky se zdál signál v oknech SM Raw i Filtered "hezký", ale na další zpracování a detekci brzy po startu nepoužitelný. A to jsem oba přijímače testoval přímo na sondážce, čili s maximální úrovní signálu. Zdejší zkušení sondeři jednoznačně doporučili vyvést signál rovnou z diskriminátoru, další filtry za ním signál sice asi akusticky vylepší, ale pro SM "pokazí". Na úpravu R5, podle odkazu na webu, jsem si sám netroufl a tak jsem využil nabídku Zakyho a on "operaci" ochotně provedl. Od tohoto dne se už všechno jen zlepšovalo. Testoval jsem několik typů antén a metodik zaměřování. Pochopitelně mne zpočátku zajímala libušská měření a "chytal" jsem je v práci, ale o víkendu i doma, nebo na chalupě. Postupně jsem začal lovit další sondážky a když jsem náhodou zachytil, spolehlivě načetl kalibraci a sledoval těch pár km před a po prasknutí balonu na vzdálenosti téměř 500 km sondu z Idaru, kdy byla nad horizontem, stal se ze mne postupně sonder "posluchač". Kromě nejbližšího Kuemmersbrucku, Lindenbergu, dalekého Idaru, přibyly polské stanice Wroclaw a Legionowo, nakonec i Vídeň a Linz. K mojí spokojenosti tak chybí hlavně Prostějov a Gánovce, případně další německé sondážky. Momentálně je služební R20 na "převýchově" u nového kolegy, technika meteoradarů s bohatými zkušenostmi s radiotechnickým bastlením a mladšíma očima a rukama.

Na připojené ilustraci je vlevo shora dolů sled skrýnů z R5 před úpravou, z výstupu z diskriminátoru s "ideálním" signálem, ale jak je dále vidět, ani limitace nevadí, nebo menší úroveň. Celé to dokumentují další ilustrace z různých azimutů, vzdáleností a elevací ze vzdálených sondážek. Tvar signálu někdy není ideální, ale pokud se načtou kalibrační data, občasné výpadky nakonec nevadí a dají se získat pěkné vertikální profily T,U a větru, i dráha balonu.
Prílohy
signál.jpg

Užívateľov profilový obrázok
Miro
Lovič
Príspevky: 1105
Dátum registrácie: 28. Októbra 2011, 09:11
Bydlisko: Senica SK
Kontaktovať užívateľa:

Re: První pokus

Príspevok od užívateľa Miro » 17. Júla 2013, 13:39

Pavle musím pochváliť že som tam nenašiel žiadnu červenú guličku.

Ja len pridám svoje skúsenosti. Mám IC-R6 a spoľahlivo dekóduje od signálu S3. Pravda je že pravidelne sa červené guličky objavujú a nie je problém s kalibráciou a po preskúmaní zopár RAW súborov je vidieť že veľa krát sa sonda skalibruje na jeden šup (teda za 32 po sebe idúcich paketov bez výpadku). Signál beriem zo slúchadlového výstupu. S počiatku to bola výzkumná práca. Treba v staničke vypnúť všetko čo môže mať dopad na spracovanie zvuku a nedávno som riešil problém s dekódovaním no novom počítači. Tiež je potrebné zakázať všetky zvukové efekty v nastavenia zvukovej karty a najlepšie to ide na základných driveroch pre zvukovku bez rôznych utilit dodávaných ku zvukovkám.

Silu audio signálu nie je až tak potrebné držať na nejakej presne danej úrovni ako už demonštroval Pavel. Dekóduje to aj pri sladom a aj pri prebudenom signále. Samozrejme prebudenie samotného vstupu zvukovej karty a následné skreslenie signálu už je problém.

Užívateľov profilový obrázok
Pazar
Lovič
Príspevky: 2021
Dátum registrácie: 16. Februára 2012, 07:42
Bydlisko: Praha

Re: První pokus

Príspevok od užívateľa Pazar » 17. Júla 2013, 21:16

Díky za komentář a Tvoje poznatky. Jedna věc je ale pro mne stále záhadou. Když načítám kalibraci přes rádio přímo na Digicoře (standardně kabelem po 25% za 4 vteřiny), snad vždy postačí oněch asi 33 paketů, tedy po 3% přírůstku. Když načítám kalibraci do SM přes Ic-R5, i jen pár desítek metrů od sondy, čili s nejkvalitnějším signálem, většinou se kalibrace na nějakou dobu zarazí na 97%. Jakoby se čekalo na nějaký kontrolní CRC? Také při sledování sondy z domova se mi obvykle objeví počátek kalibrace z Libuše (ze vzdálenosti cca 1500m, ale za hradbami paneláků) v 15 vteřině letu, ale většinou poslední 3% na něco čekají a doba načtení kalibrace se protáhne na asi 60 vteřin. U dálkového příjmu pochopitelně záleží na kvalitě signálu = okamžiku, kdy se sonda dostane nad horizont a síla postačuje na detekci SM. Doba načtení kalibrace se potom může protáhnout i na více než 2 minuty. Proto mne překvapil příjem mé zatím jediné "helmutovské" sondy z Vídně. Tehdy byla už sonda vysoko nad horizontem (6°) a kalibrace se načetla velmi rychle, tentokrát výjimečně bez zaváhání mezi 97 a 100%. Netuším proč?

Pochvalu si nezasloužíme. Ani já, ani Ic-R5 a NB se SM. Samozřejmě mám plno skrýnšotů (kterými pro sebe zatím dokumentuji situaci v příjmu), kde jsou i červené kuličky. Ty se ale vyskytují při únicích i silnějšího signálu, nejen u DX. Jejich publikování by ale nesprávně dokumentovalo většinově postačující signál. Je docela možné, že v Praze je obecně větší úroveň rušení i v pásmu 400 MHz a nestačí na odrušení ani čtyřnásobný dutinový filtr a kabelový zesilovač. Proto se mi v šumu nejprve objevuje typický akustický signál sondy, rozpoznatelný jen sluchem, kdy S metr je na maximu a až za nějakou vteřinu se objeví v šumu okna Raw na SM sinusová obálka. Často po zákrytu padající sondy za horizont zmizí i akustický signál, ale šum na S-metru zůstane na maximu, nebo jen poklesne o pár dílků. To jen na chalupě, na venkově, padá bez signálu sondy S-metr až na 0.

Slova o vypnutí všech " vylepšení" zvuku v přijímači i ve zvukovce PC/NB jsou opravdu důležitá a nezbytná.

Napísať odpoveď