Neznámá sonda

Priestor pre príspevky nových užívateľov fóra.
Pravidlá fóra
Príspevky komerčného charakteru a príspevky nesúvisiace zo zameraním fóra budú odstránené spolu s vašim užívateľským účtom.
Toto fórum nieje indexované Googlom a inými vyhľadávacími nástrojmi.

If there will be any commerical posting then it will be deleted. Your user account will be deleted too.
This forum is not indexed by Google and other search engines.
Napísať odpoveď
Tulen81

Neznámá sonda

Príspevok od užívateľa Tulen81 » 23. Decembra 2015, 15:13

Zdravím Vás!

Již několikrát jsem na pásmu slyšel krátké datové pakety s periodou 1 sekunda, přičemž každých 10 sekund se vyskytne dvojice po sobě rychle jdoucích paketů. Obvyklá frekvence je 403 MHz, modulace je nějaká ve stylu xFSK, šířka pásma tak 25 kHz. Signál je pokaždé docela slabý, bohužel, takže nějaké pokusy s mně dostupným demodulátorem jsou mimo hru - přiložené spektrum a vodopád jsou udělané na celkem vymazlené přijímací sestavě, ke které mám bohužel silně omezený přístup. S mojí domácí výbavou se pohybuju na hranici čitelnosti, ale přiznávám, že ji mám udělanou z toho "co dům dal a Číňan za dolar dodal...". :-)

Zřejmě jde o nějakou sondu, už proto, že se objevuje kolem 00/12UTC. Znáte někdo tenhle typ?

Zároveň, když už sem píšu, přeji všem členům fóra klidné a pohodové Vánoce a ničím nerušené svátky. Do roku 2016 pak hlavně hodně zdraví, štěstí a úspěchů ve všem do čeho se pustíte, lovení sond nevyjímaje!

Ahoj a díky za případné informace,
Tuleň
Prílohy
Sonda.jpg

Užívateľov profilový obrázok
chemicus
Príspevky: 101
Dátum registrácie: 5. Januára 2015, 15:15
Bydlisko: Olomouc
Kontaktovať užívateľa:

Re: Neznámá sonda

Príspevok od užívateľa chemicus » 23. Decembra 2015, 15:18

Ano, je to sonda. Jedná se o typ Meteomodem M10. Je vypouštěná z Vídně v termínech 0 a 12UTC. Většinou je na 401 nebo 403MHz. SM ji umí dekódovat.

Užívateľov profilový obrázok
Peter
Lovič
Príspevky: 398
Dátum registrácie: 27. Októbra 2011, 14:26
Bydlisko: Bratislava-Ruzinov

Re: Neznámá sonda

Príspevok od užívateľa Peter » 23. Decembra 2015, 16:45

... a tu je zvukova vzorka, pre porovnanie: viewtopic.php?f=11&t=1063

Tulen81

Re: Neznámá sonda

Príspevok od užívateľa Tulen81 » 26. Decembra 2015, 11:12

Ahoj hoši. Moc Vám děkuju!Je to opravdu M10. Po troše experimentování se mi ji pomocí SM povedlo dokonce (pár paketů) i zdekódovat. :-) Mějte se hezky a užívejte volných dní! Ahoj, Tuleň

Tulen81

Re: Neznámá sonda

Príspevok od užívateľa Tulen81 » 26. Decembra 2015, 20:23

Zdravím vás.

Ještě jednou se ozývám - s dalším úlovkem. Dneska jsem se díky svátkům zas na chvíli dostal k technice a po poledni prošmejdil sonde-pásmo. Tentokrát už jsem s sebou měl i noťas se SM. No stejně jsem narazil na jeden kousek, který se mi nepovedlo zdekódovat při žádném nastavení SM, přestože signál se zdál siný dost. Tak se zkusím zeptat ještě na něj.

Byl ve spektru po poledni (spolu s ostatními sondami), a nakonec víceméně skokově zmizel. Kmitočtový rozestup těch krajních spektrálních složek je 4,8 kHz. Délka burstu je asi 0,6 s, tj. podstatně delší než u M10, a na rozdíl od signálu M10 se v čase neobjevují žádné mimořádné pakety. Tak u téhle sondy(?) jsem už teda opravdu "jelen". Znáte ji někdo, prosím vás?

Děkuju a přeju hezký den!
T.
Prílohy
sondaa.jpg

Užívateľov profilový obrázok
geograf
Lovič
Príspevky: 180
Dátum registrácie: 4. Januára 2014, 12:13
Bydlisko: kósek od Tovačova
Kontaktovať užívateľa:

Re: Neznámá sonda

Príspevok od užívateľa geograf » 26. Decembra 2015, 21:09

Je to sonda Vaisala RS41. Tady máš popis sondy http://www.radiosonde.eu/RS00-D/RS03F05-D.html
Jestli si to dobře pamatuju tak by to měla být sonda ze Záhřebu - Slovinsko
Novější verze SondeMonitoru ji dokáže dekódovat.

A pokud máš větší zájem o sondy tak si doplň údaje v registraci (hlavně bydliště) a požádej adminy o ověření.

Užívateľov profilový obrázok
Naburko
Príspevky: 97
Dátum registrácie: 22. Apríla 2015, 09:32
Bydlisko: Púchov

Re: Neznámá sonda

Príspevok od užívateľa Naburko » 26. Decembra 2015, 21:33

Ano je to RS41 ale a je zo Zahrebu ale ten je v Chorvátsku. Geograf to by si mal vedieť :D :D :D

Tulen81

Re: Neznámá sonda

Príspevok od užívateľa Tulen81 » 27. Decembra 2015, 10:19

Díky moc, geografe! To bude ona. Jsem netušil, že se používá napříč Evropou zas tolik typů sond naráz. :-p Tak snad už neobjevím žádnou další "neznámou". A taky musím omladit SM, zdá se. :D Naburko, nebuď puntičkář, ale díky za upřesnění! :-) Registraci jsem doplnil, a adminovi napsal (toho admina mi radil už i Chemicus, kterého tímto zdravím). Tak uvidíme, no. Ještě jednou všem moc díky a hodně zdaru! Ahoj, T.

Užívateľov profilový obrázok
geograf
Lovič
Príspevky: 180
Dátum registrácie: 4. Januára 2014, 12:13
Bydlisko: kósek od Tovačova
Kontaktovať užívateľa:

Re: Neznámá sonda

Príspevok od užívateľa geograf » 27. Decembra 2015, 10:26

-->>> Naburko: tam se to mění rychle, není vyloučeno že za 10 let to bude jinak :D Já se ještě učil že se tomu říkalo Jugoslávie ;)
ale za tu chybu se omlouvám a stydím se :oops:

Užívateľov profilový obrázok
Naburko
Príspevky: 97
Dátum registrácie: 22. Apríla 2015, 09:32
Bydlisko: Púchov

Re: Neznámá sonda

Príspevok od užívateľa Naburko » 27. Decembra 2015, 10:53

v poriadku nikto nie je neomylný :D

Napísať odpoveď