Strana 1 z 1

Nový "sonder"

Napísané: 13. Júna 2013, 21:41
od užívateľa Dalibor
Zdravím všetkých sonderov, o tejto téme hľadania rádiosond som sa dozvedel na nete keď som natrafil na STS-project, zaujala ma táto téma a po nejakom čase sledovania spomenutého projektu som sa spojil s Radimom OM2AMR a po výmene niekoľkých mailov mi dal niekoľko rád medzi inými aj registráciu na tomto fóre. Vlastním ručný scanner ICOM IC-R5 pretože mojím malým hobby je letectvo a používam tento scanner na sledovanie let. prevádzky či už komerčnej alebo na leteckých dňoch. Na radu Radima som si objednal ako to on nazval klúčenku s čipmy na príjem balónov ktoré vypúšťajú s týmom ako aj na príjem rádiosond. Jedná sa o o tento prijímač http://www.wifly.sk/vypredaj/RTL2832U-R ... gle-cierny a chcem sa spýtať či je vhodný na príjem spomenutých signálov pretože moja R5 by sa musela nejako prispôsobiť na príjem. Nie som rádioamatér preto by som poprosil sonderov o rady ohľadne príjmu sond. Stiahol som si swr SondeMonitor a potrebujem nejaké rady ako rozbehať program pretože je v angličtine a angličtina je pre mňa španielska dedina :).
Vopred ďakujem za rady a podnety. Dalibor

Re: Nový "sonder"

Napísané: 11. Júla 2013, 23:02
od užívateľa OK1DNA
Ahoj,
ano, s rtl-sdr sondy přijímám. Na větší vzdálenosti je dobré použít Yagi anténu, třeba http://www.radiosonde.eu/RS08/RS08E16.html S tou není problém chytat sondy na stovky kilometrů (dokud jsou ve vzduchu).

V Linuxu stačilo program nainstalovat ve wine, zavést modul snd-aloop a nastavit vstup SondeMonitoru a výstup GQRX (věc, co používám na příjem) na nově vytvořenou zvukovou kartu.